"דף חדש": שאלות ותשובות

שלום לכולם,

נבקש להתייחס לכל מיני שאלות והצעות שעלו, מטבע הדברים, לאחר ההודעה על השינוי הבא עלינו לטובה.
ברור לנו שכל הודעה על שינוי, מה גם ששינוי משמעותי כמו זה, מביאה איתה דאגות, ואין לנו ציפייה שנצליח להרגיע אותן לחלוטין, אבל אולי קצת.

היו תלונות שהיתה יותר מדי "סינית" טכנולוגית בהודעה הקודמת, אז אני אשתדל לצרף תרגום עברי בגוף הסרט, רק בבקשה, כמו שאומר הנוער, אל תשכחו "לצאת מהסרט" כשצריך.

 

1. מה זה בכלל וורדפרס?
כמו שיש לכם מנגנון ניהול לאתרים שלכם שקוראים לו (למקרה שלא שמתם לב) "קונטקסט", ככה יש מנגנון אחר שקוראים לו וורדפרס. המנגנון האחר הזה הוא פרויקט קוד פתוח, כמו דפדפן הפיירפוקס. הוא ניתן להורדה חינם מהרשת ולהתקנה על שרת משלכם. האפשרות השנייה והקלה יותר, היא שירותים שמתקינים גרסה מיוחדת של וורדפרס המכונה wordpress-mu (mu = multi-user) ובשם חיבה בעברית "וורדפרס מו".
כפרויקט קוד פתוח, יש לוורדפרס הרבה תוספים שיעזרו לכם עם כל מה שאי פעם ביקשתם מאיתנו ולא הצלחנו להגשים (סטטיסטיקות מפורטות ודיוור עדכונים, לדוגמה), ויש ביטחון שהוא ימשיך להתקיים לטווח רחוק.

 

2. אוקיי הבנו קצת, אבל אין סיכוי שנסתדר לבד.
אתם לא לבד. אנחנו או מישהו מהמתנדבים הרבים שהציעו לעזור, נעזור לכם עם המעבר. מעבר לזה – תמצאו קהילת משתמשים שוקקת, גם בעברית, שתוכל לעזור לכם עם כל בעיה. אז במקום שכולנו נחכה כל הזמן שאילן יצליח לגרד עוד קצת זמן פנוי לפיתוח, או שירדן או אני נחזור לפנייה בשאלה טכנית, לכולנו יהיו יותר אופציות.

 

3. מה אם יום אחד וורדפרס ייפול?
לא נראה שזה משהו שעלול לקרות בשנים הקרובות, אבל גם אם כן – כל פרויקט מתחרה שיקום יפתח כלי המרה מוורדפרס בשלב מוקדם אז תוכלו להתפתח הלאה.

 

4. אבל מה עם המיקום שלנו בגוגל?
מכל הדאגות שהושמעו כאן, זאת לגבי גוגל נוטה להכיל הכי הרבה טעויות והגזמות. יש בקהל מומחים גדולים מאיתנו לשפוך על זה את האור, אבל הינה כמה עובדות להרגעה:
א. בכתובות הישנות יהיו הפניות אוטומטיות לאתרים החדשים שלכם, אנחנו עוד לא יודעים אם לכל פוסט ופוסט או לאתר באופן כללי. כמובן שמנסים לדאוג שלכל פוסט. בכל אופן –  גוגל יודע לזהות הפניות כאלו וזה משפיע לטובה על תוצאות החיפוש והדירוג בתוכן.
ב. מרגע שתקבלו כמה הפניות מבלוגים אחרים, וכבלוגרים פעילים זה לא יהיה מסובך, גוגל ממפה תוכן בלוגי ובלוגים במהירות וביעילות.
ג. ציון הפייג' ראנק של רשימות אינו איזה פנומן נדיר, ובכל מקרה זהו מרכיב שחשיבותו, אפילו לפי גוגל עצמם, בירידה.
ד. אולי הכי חשוב – במרבית התוכן שאתם מתעסקים בו, אין תחרות קבועה וגבוהה (וזה נכון גם לגבי השמות המלאים של רובכם). זה לא שאתם מקדמים צימר בצפון, למשל, תחום שבו עשרות עסקים מתחרים להיות בראש התוצאות. הנושאים של רובכם הרבה יותר ספציפיים ויש מעט אתרים שגם עוסקים בהם וגם מתעדכנים תדירות ומקושרים מאתרים אחרים.
ה. רמת ההתאמה למנועי חיפוש של וורדפרס היא באופן כללי טובה יותר מהמערכת הנוכחית.
ו. גם אם תאבדו לטווח הקצר חלק מהפניות שמגיעות ממנועי חיפוש או שתרדו כמה שלבים בדירוג, הרי שרב המשתמשים האלה (ורואים את זה בסטטיסטיקות), בכל מקרה עוזבים את האתר אחרי שניות בודדות. עיקר תנועת הקוראים האיכותיים שלכם לא תושפע כי הם מגיעים מעמוד הבית של רשימות ודרך עדכונים שלכם.
בקיצור, אנחנו לא צופים שבלוגים שממשיכים לצמוח ולהתעדכן יסבלו במיוחד בגוגל יותר ממספר שבועות. ובכל מקרה אף אחד לא הולך "להיעלם מהמפה" או בעמודי התוצאות האחוריים.

 

5. אז למה שלא תתקינו לנו אתם וורדפרס מו ותמירו הכל ואחרי שבועיים לא נשים לב בכלל שהיה שינוי?
כי אם יכולנו לעשות את זה, כבר היינו עושים את זה מזמן.
נכון שאם היינו מקימים את רשימות שנה וחצי אחרי, או אף פחות, היינו בוחרים בפלטפורמה פתוחה מלכתחילה. אבל אם להסתכל על המצב של פרויקט "בלוגלי", הרי שהיינו נתקלים באותן בעיות. בסופו של דבר, צוואר הבקבוק העיקרי הוא פיתוח=תכנות. כשמנהלים אתר עם כל כך הרבה משתמשים (כותבים וקוראים), צריך להמשיך ולפתח אותו ביחד עם התפתחויות טכנולוגיות ברשת וצרכים של המשתמשים וזה משאב שקשה מאוד לספק באופן שיהיה בר-קיימא לטווח הרחוק.

 

6. אז תגייסו עוד מתנדבים / תפתחו את הקוד.
היינו בסרט הזה כל כך הרבה פעמים. מתנדבים באים והולכים. אם הם בכלל באים, ובדרך כלל הם לא. ואז מה? אנחנו לא רוצים פעם בחצי שנה להילחם שוב על עתיד הפרויקט ובאופן שהרשת עובדת היום, יותר קל לכל אחד מכם להסתדר עם מציאת דירה (עצמאית או בבניין משותף) משלו מאשר לנו ולצבא המתנדבים הבלתי קיים לנסות לתחזק כפר שלם.
המהלך הנוכחי הוא הכי "לפתוח את הקוד" שאפשר.

 

7. אז למה שאנחנו לא נתארגן ונשלם למישהו שיתקין לנו את גרסת המו?
אין לנו התנגדות עקרונית אם חלק מכם רוצים לעשות את זה; אבל נזהיר שזה יסבול מאותן בעיות שתוארו לעיל לטווח הרחוק. כן, יש אנשים עם רצון טוב. אנחנו מעדיפים שלא אתם ולא אנחנו נהיה תלויים באף אחד.

נזכיר ששלושתנו, במקור, מגיעים מתעשיית התוכן המקוון, ואנחנו מכירים גם את ההשלכות של תפעול פרויקטים מסחריים וגם בפרויקטים התנדבותיים יש לנו ניסיון של למעלה מעשור.

 

8. מה לגבי זה שנתארגן ונשיג מחיר מרוכז לבלוגים פרטיים?
אין בעיה – אתם מוזמנים לעשות את זה. אבל אל תצפו לניסים בהבדלי המחיר – אחסון בלוג פרטי זול מלכתחילה, ואחסון בסיסי על wordpress.com הוא חינם. אגב, בין השאר, האנשים הטובים שם עוזרים לנו לתקן את הבעיות האחרונות במנגנון ההמרה.

 

9. אם בעצם עמוד הבית החדש ידע לקבל עדכונים מכל אחסניית בלוגים שמעדכנת ברסס, למה לא ישראבלוג, תפוז, בננות, דה-מארקר, בלוגר או כל אתר אחר?
אין שום מניעה טכנית לקבל עדכונים מכל מקום בעתיד, אבל מה שהטריד אותנו הוא שאלת המרת תכני העבר. יכולנו לבחור רק פורמט אחד להתמקד בו ובחרנו לעבור לוורדפרס בגלל הפתיחות והאוניברסליות היחסיות שלה.
אם מישהו מהאתרים הנ"ל ירצה לפתח כלי שמייבא את התכנים שלכם מפורמט וורדפרס – אחלה.
רצוי לציין שרשימות הוא אתר שבו כמות קטנה יחסית של בלוגרים, מייצרת למעלה משלוש מאות אלף כניסות ייחודיות בחודש. יש אתרים שרוצים לקבל חלק מהתנועה הזאת ויותר מזה את המוניטין של חלק מכם והם פונים ויפנו אליכם ויבטיחו הרים וגבעות. רצוי שתשימו לב לשאלות הבאות:
 א. האם יהיה לכם אצלם אתר בלי פרסומות?
 ב. האם תהיה לכם שליטה על העיצוב?
 ג. האם תוכלו להעביר את התוכן הישן שלכם אליהם?
 ד. האם לא עדיף לכם כבר לנצל את ההזדמנות ולעבור למקום עצמאי שבו אתם יכולים לקבל כל תכונה שכמעט תרצו?
 ה. בקיצור – מי בדיוק ירוויח מהסיפור מלבד אלה שמנסים לשכנע אתכם לעבור?
 
 (עוד לא פגשתי את חברת התוכן שלא בדיוק-בדיוק עכשיו בשלבי פיתוח/סופיים/בדיוק השיקה את הגרסה הבאה של מערכת ניהול התוכן שלהם שהיא הפעם ממש, אבל ממש "אומגה-סופרים")

10. רגע, אבל אנחנו מוכנים לשלם!
ההצעה הנדיבה הזאת עולה כל פעם שאנחנו מספרים לכם על המצב. לצערנו, היא ממשיכה להיות בלתי רלוונטית.
 א. זה יהיה מפנה שלילי אם רק מי שיכולים/רוצים לשלם יוכלו להיות ברשימות.
 ב. לגביית כסף יש השלכות מנהלתיות, משפטיות וחשבונאיות מרחיקות לכת וזה כאב ראש רציני.
 ג. למרות שנראה לכם שאתם רבים, הרי שמספר הבלוגים הפעילים אינו כה גדול. בהתחשב במספר הזה, סכום הכסף שיידרש מכם הוא גבוה משאתם חושבים.

11. אבל אחסון זה זול! וקוד פתוח זה חינם!
אחסון זה זול רק יחסית ולא כמו שאתם עשויים לחשוב, מה שבטוח – פיתוח הוא יקר.
האחסון שנדרש ממערכת תוכן בסדר הגודל של רשימות הוא מורכב יותר וחורג מעבר לשאלת מימון כמות תעבורת הנתונים. הוא דורש/ידרוש שרתים עצמאיים, מסדי נתונים נפרדים, קנפוג מרכיבים בשרת, ועוד. עובדה זאת רק תלך ותתחזק עם הזמן.
פיתוח – מלבד האחסון וניהולו, הרשת לא עוצרת אף פעם, וכמו שהקוד המקורי של רשימות התיישן, כך גם כל קוד. "קוד פתוח" עדין לא אומר שלא צריך להתאים אותו לאתר ולבצע בו שינויים, התאמות והמשך תחזוקה. להערכתנו מהלך כזה היה דורש אחסון מתקדם למדי ומתכנת בחצי משרה לפחות. מתכנת טוב בחצי משרה מרוויח בערך עשרת אלפים שקל לחודש. תכפילו את זה בשנה, תוסיפו אחסון ותחזוקה ותראו שלא מאה ולא מאתיים דולר מכל אחד מכם היו פותרים את זה ובוודאי שלא לטווח ארוך אם מסתכלים שנים קדימה, ואנחנו מקווים שלפחות חלק מכם הולכים להיות בלוגרים משך רב חייהם.

12. עמוד הבית החדש זה בסך הכל אגרגטור/ רסס / כמו וובסטר/ גוגל רידר/ נט-וייבס /"כאילו"? אתם מסתירים את זה שאתם בעצם "סוגרים" את האתר.
מה זה האתר? פרויקט רשימות בא לחבר בין קוראים ובין כותבים וזה מה שהוא ימשיך לעשות ביעילות רבה יותר. מי שחושב שבשביל זה צריך מנוע מרכזי כנראה ישן בארבע השנים האחרונות.
הרשת מלאה אתרים שמגישים תוכן שמקורו ברסס. למשתמשים לא ממש אכפת אם יש מנוע או אין מנוע, הם רוצים ללחוץ על לינק עדכון ולהגיע לפוסט, לראות את רשימת הכותבים, להשתמש בהתאמה האישית וכו'.
להשוות בין עמוד הבית של רשימות לפרויקט webster של חנן כהן ולהגיד שרק בגלל הדמיון הטכנולוגי בטוח שהוא ייכשל זה מהלך די מוזר לוגית.

13. אבל מה עם הקהילה?
באמת שכשמסתכלים על הבלוגים הפעילים, קשה לדבר על קהילה ברשימות. אין אפילו "קהילות". יש קשרים בין חלק מהאנשים ובין רובם לא. לכל כותב וכותבת, ובעיקר לאלה שאוהבים לקרוא ולהכיר את המשתמשים האחרים, ראייה של "קהילה משלהם". כן, לפעמים ישנה גם תחושת שותפות גורל שקשורה לפלטפורמה ולאלמנטים משותפים בחווית השימוש. זה לא תנאי להצלחת הפרויקט ולא חלק מאופיו. קוראים לא מגיעים הנה, בגדול, כדי לקרוא את התגובות שלכם אלו אצל אלו. קשרים קהילתיים בין בלוגרים וקוראים נוצרים בלי קשר לפלטפורמה ואנחנו מניחים שהמשתמשים היותר חברתיים (אך לאו דווקא יותר חברותיים) מביניכם הם כבר היום בעלי קשרים עם בלוגרים מפלטפורמות אחרות ומי שקוראים אתכם ימשיכו לקרוא אתכם. ולהגיב.

 

14. האם כדאי להתחיל לחפש מקום חדש או לשחק עם וורדרפס?
אין בזה פסול, אבל לרובכם ודאי יהיה עדיף לעשות את זה בליווי המתנדבים ובמקביל להמרת התוכן.

 

15. מה עם זכויות יוצרים?
זכויות היוצרים של וורדפרס בתכנים שלכם יהיו כמו זכויות היוצרים של מיקרוסופט במסמכים שאתם כותבים עם וורד או של פיירפוקס בהודעות שאתם כותבים עם הדפדפן בפורומים. בקיצור – אין כאן שום בעיה.

 

עוד שאלות שהחמצנו?

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • גיל  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 5:59 am

  אותי שיכנעתם (ולא שזה היה קשה מדי מלכתחילה כי תמיד סמכתי על הניסיון שלכם). שאלה שלא נענתה פה: האם אפשרי יהיה לשלב פרסומות בבלוג החדש כראות עינינו? לא שזה הכי חשוב אבל סתם מסקרנות. כמו כן, אלו הבדלים טכניים יהיו בין אם נשתמש נשתמש בשרת עצמאי או לא (חוץ מעניין העלות)?

 • תומר  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 6:09 am

  תודה!

 • חנן כהן  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 6:44 am

  מה עם מדיניות צירוף אתרים חדשים לרשימות? תישאר אותו דבר? מדיניות הבחירה תהיה דומה? האם תהיה דרישה לעיצוב ב"סגנון רשימות" כדי להופיע באגרגטור? מה תעשו כדי שתהיה מוטיבציה לכותבים חדשים לבקש להצטרף?

  חחחח – וובסטר מת כבר כל כך הרבה זמן שאני די בטוח שרוב הכותבים ברשימות לא יודעים על מה מדובר. אבל תודה על הנוסטלגיה.

 • מרק ק.  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 7:11 am

  נו טוף, מאחר שהייתי מהאנשים המרושעים שהציעו פה הצעות למספר כותבים לעבור ל mywebspace.co.ilבניסיון קפיטליסטי חזירי לנצל את תמימותם נראה שאני צריך להגיב במיוחד לסעיף 9

  א. כן, אתר בלי פרסומות יעלה לא יותר מאכסון לשנה בגודדי שזה אומר עד 200 שקל לשנה.

  ב. ודאי, אם תרצו עיצוב משלכם תוכלו להשתמש בשירותים של מי שתרצו בשביל לפתח ערכת עיצוב לוורדפרס ותוך תיאום איתי היא תועלה לאתר שלכם (ורק שלכם)

  ג. כן

  ד. כן ולא. עם החופש באה האחריות. להתקין וורדפרס, גם עבור אדם שלא מתמצא בטכנולוגיה, הוא ענין של לא יותר מכמה שעות (אם נורא מסתבכים) בשבת גשומה. להתקין כל מיני עיצובים ותוספים גם קל.
  השאלה המרכזית היא מה קורה אחר כך עם השידרוג שכדאי/צריך להעשות כאשר יוצאת גירסה חדשה של וורדפרס, של תבנית העיצוב, של התוספים.

  באנלוגיה, כל אחד יכול להחליף שמנים באוטו שלו, זה בסך הכל ענין של פתיחת ברגים לניקוז ומילוי מחדש, ועדיין רובנו הולכים למוסך בשביל זה.

  זה לא קשה במיוחד לתחזק בלוג וורדפרס עצמאי ועדיין זה לא אומר שאין אנשים שיעדיפו לשלם למישהו אחר בשביל שיעשה את זה עבורם. (דרך אגב זה מודל מאוד נפוץ בעולם הוורדפרס ואחת מהדרכים שאוטומטיק, החברה שמובילה את הפיתוח של וורדפרס מתפרנסת)

  ה. כמו בכל שוק טוב, עיסקה נסגרת כאשר שני הצדדים חושבים שהם מרויחים ממנה. למעשה יש סיכוי סביר שאני ארוויח יותר מלהקים לכל אחד בלוג עצמאי משלו, אבל זה לא המודל העיסקי ארוך הטווח שלי.

  המערכת לא תהיה מוכנה עוד מעט, היא מוכנה היום לקלוט את כל מי שירצה לעבור.

  אף אחד לא צריך לקנות חתול בשק. ברגע שיהיה קובץ יצוא מתאים כל אחד יוכל לפתוח חשבון לגמרי בחינם, ליבא את המאמרים שלו ולראות אם התוצאה מוצאת חן בעיניו.

  מעבר לזה, אין שום דרך בטוחה שבעזרתה ברור שצריך לבחור בספק אחסון א' על פני ספק אחסון ב'. כמו שיחידים מאבדים ענין בפרויקט חינמי שלהם, כך גם גופים מסחרים משתנים ומאבדים ענין או פושטים רגל. כמו שיחידים מחליטים שאין להם זמן/רצון לשדרג את הבלוגיה שלהם, גם לחברות אחסון לא תמיד מתחשק לשדרג את השרתים שלהם.
  הענין היותר חשוב הוא שבכל רגע נתון ניתן יהיה ליצא את התוכן ולהעביר אותו למקום אחר.

  דבר שכדאי לזכור. אורי מניח בצורה שנראית לי מעט נאיבית שקהילת הוורדפרס בארץ מחכה בקוצר רוח להחזיק את ידם של אנשי רשימות בצאתם למרחב הפתוח. יתכן שזה היה נכון אם היה מדובר בבודדים, אבל אם 100 אנשים יחפשו מישהו שיחזיק להם את היד בו זמנית יתגלה מהר מאוד שהקהילה (לפחות אלו שמוכנים לעזור בחינם) לא מספיק גדולה.
  אם 100 אנשים יבואו אלי מחר, אני לא אדע מאיפה לאכול את זה. דברים בסדר גודל כזה דורשים טיפה תכנון והכנה מראש.

  מי שרוצה יותר פרטים על מה שאני מציע יכול לפנות אלי לmark@marksw.com

 • יובל  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 8:20 am

  ותודה אילן וירדן. סומך עליכם במאה אחוז, ממתין בסבלנות

 • אהרן  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 8:31 am

  כולל עכשיו. בניתם דבר מרשים, אפשרתם לנו להציג את יצירותינו, ובכך גרמתם לרבים מאיתנו ליצור הרבה יותר משהיינו עושים בלעדיכם.
  הבאתם לנו קהל מרשים וחכם. תודה על כל זה !
  תודה גם על המהלך הזה. מצחיק יהיה לומר שאתם הוגנים. אני חושב שלקחתם אחריות והבאתם הצעה שגם אם היא לא אידיאלית- הרי שהיא המקסימום שניתן להשיג כרגע. אני חושב שההצעות שלכם בוגרות וטובות.
  שאלה שלא הובהרה לי ממש. האם הדומיין יהיה גם הוא דומיין חדש ? או שכל אחד יוכל לקבל את הדומיין שלו ?
  אני מעיד על הוורדפרס שהצלחתי להתמצא בו למרות שאני לא מתכנת או משהו. זאת מערכת נפלאה. אני את האתר הנוסף שלי בניתי עם עזרה בתשלום לא יקר, וקיבלתי גם עיצוב יפה. עם קצת הדרכה בסיסית, הכל הסתדר. יש כאן מהלך של התבגרות, יש תחושה של יציאה מהקן החם והבטוח, אבל זה קרה לכולנו לפחות פעם אחת בחיים ובנסיבות ודאי פחות קלות. אין סיבה שלא נצלח את זה.
  תודה סופית ! זהו.

 • ימימה  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 8:52 am

  אני אשמח למתנדב שיסביר לי מה לעשות, כי אני לא מבינה בזה כלום. חוץ מזה – מתי כדאי להתחיל לארוז?

 • נועם  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 9:13 am

  סומך עליכם (אורי, אילן וירדן) וממתין להתפתחויות

 • שולמית  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 9:18 am

  בעוד אני נאבקת במונחים והדיונים החולפים במטס מעל שיער ראשי המאפיר, ומכיוון שאני רוצה לעבור למתכונת החדשה, גם אם אינני מבינה את כל מה שמצוי בקרביה – אינני מבינה עד לשלב זה: מה עלי לעשות כדי לבצע את המעבר הזה? ומתי?

 • רוני  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 9:20 am

  גן לילדים היפראקטיביים עם צורך פתולוגי בתשומת לב.
  בקיצור, מחכים בסבלנות. הכל טוב.

 • ירדן לוינסקי  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 9:34 am

  בהמשך לסעיף 14 שכתב אורי:
  כרגע בעלי אתרים לא חייבים לעשות דבר או חצי דבר. זו אופציה.
  אנחנו מכינים כעת את כל מנגנוני ייצוא הנותנים, תבניות ויש גם מתנדבים חביבים שהציעו להכין מדריכים והוראות בכתב לבעלי האתרים כיצד לבצע את המעבר.

  כאשר זה יהיה רלוונטי, תקבלו הנחיות ברורות, בעברית פשוטה, וגם מדריכים ואף חונכים, כפי שעשינו תמיד.

  כמובן שמי שרוצה לבדוק אופציות אחרות, טכניות או פרקטיות – כבר עכשיו. יכול. אבל מי שלא רוצה, לא חייב לעשות כלום בנתיים ויכול להמשיך לפרסם באתר שלו כמו לפני חודש ולפני חודשיים.

 • חולי  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 9:44 am

  שאלה:

  מה הנפח של אתר קטן?

  שלוש ג'יגה מספיק?

  תודה

 • רון  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 9:55 am

  ככל שעובר הזמן אני מבין טוב יותר את מידת ההשקעה שלכם.
  הטקסט הזה שיכנע אותי שהפתרון שהצעתם הוא הטוב ביותר דוקא מתוך רצון לשמור על עצמאות של רשימות וקיומה לאורך זמן.
  יש לכם לוח זמנים?

 • ח ל י  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 10:00 am

  חןחן ותודה 🙂

 • איריס  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 10:16 am

  תודה על המענה לרוב התהיות של טכנופובים מסוגי.

  נותרו השאלות שהעלה אסף פדרמו אצל בלו, כלומר מה המניעה לרכוש את הדומיין לצורך ההעברה, האם יש בדעתכם לעשות שימוש בדומיין הזה בעתיד ? הכוונה בדומיין עם הקו הנטוי הספציפי שלי (או של כל אחד אחר).

  מאחר שברור שלא ייעשה שימוש בדומיין באיזה ארכיון עתיק אצלכם בקונספט, מדוע לא לאפשר רכישתו בכסף כמקובל ?

 • ירדן לוינסקי  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 10:30 am

  דומיין נרכש בשלמותו, כלומר לא ניתן לרכוש רק את notes.co.il/iris או notes.co.il/ron
  ורק מי שהבעלים של הדומיין הכללי יכול להחליט מה קורה בתוכו.

  אנחנו בודקים אפשרות שבה יתאפשר לכם להפעיל אתרים עצמאיים כל אחד בתת הספריה שלו
  בהנחה שכולם יפעלו על אותו שרת
  אולם אנשי האבטחה שעובדים איתנו רוצים לרצוח אותי על עצם העלאת הרעיון כיוון שאם אתר אחד יעשה משהו אסור / יאפשר פרצת אבטחה זה יכול להשפיע על כל האחרים למרות שלכאורה אינם קשורים אליו כלל.

 • אורית עריף  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 10:46 am

  שלום לכם,
  המחשבה שלי נכון לעכשיו לעבור לאתר וורדפרס עצמאי היות וחשובה לי החירות החזותית בתוכו.
  אני לא מתחילה לבנות אותו עכשיו ומחכה בסבלנות ובשמחה להוראות שלכם.
  אבל
  אני רוצה ליצור בינתיים קומיקסים שיתאימו לפורמט החדש. שאלתי: מה מידת הרוחב (בפיקסלים) המקסימלית שניתן להעלות תמונה לאתר שכזה. כמובן שכל אנפורמציה נוספת שקשורה לתחום החזותי תתקבל בשמחה.

  ושוב – ירדן, אורי, אילן – אלף תודות!

 • אביבה  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 10:47 am

  מה קורה אם אני רוצה לשמור על התכנים הקיימים, אבל לא מתכוונת להמשיך להוסיף תכנים לבלוג?

  האם בכתובת הנוכחית יישאר מישהו, או שהכל ייסגר / יהפוך להפניות אוטומטיות?

 • איריס  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 11:05 am

  הבנתי משהו שלא הבנתי קודם, (שהחבילה של הדומיין היא ביחד), וגם תודה על בדיקת האפשרות הזו, אני חושבת שזה נושא שמדאיג רבים מאד כאן, ואולי חלקם לא יודעים לדייק בשאלה. אם יישאר הדומיין, עם המספור, למעשה קיבלנו את שמירת הארכיון הקודם.

  לגבי האבטחה וכל זה, הבנתי עכשיו שיש בעיה שיכולה להדביק אחרים. זה מבהיר המון תהיות ~!!!

  תודה תודה תודה

 • שרון רז  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 11:09 am

  הרבה תודה לשלושתיכם וכמו שנועם כתב- סומך עליכם לגמרי וממתין בסבלנות להתפתחויות ולעדכונים מכם, תודה

 • אורי ב.  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 11:42 am

  האם מי שירצו לשלב פרסומות גוגל או אחרות באתריהם יוכלו לעשות זאת?
  כן. זה לשיקולכם.
  מה עם מדיניות צירוף אתרים חדשים לרשימות? תישאר אותו דבר?
  מדיניות הבחירה תהיה דומה?
  כן.
  האם תהיה דרישה לעיצוב ב"סגנון רשימות" כדי להופיע באגרגטור?
  לא, רק המלצה. הדרישה תהיה לשים ווידג'ט שלנו = מרכיב צנוע שמקשר לפרויקט.

  מה תעשו כדי שתהיה מוטיבציה לכותבים חדשים לבקש להצטרף?
  המוטיבציה הזאת תמשיך להיווצר מעצמה בגלל שלתחום הבלוגים העבריים, הפרויקט ימשיך להיות המקום הכי טוב לכותבים מנוסים ומומחים בתחומם למצוא קהל שזה מה שהוא מחפש.

  מרק – ממש לא התכוונתי להצעה שלך, ויש לא מעט עובדות שימושיות, אם כי קצת טכניות לרב האנשים בהודעה שלך.
  התכוונתי לפניות מגורמי תוכן אחרים. למעשה, כשהכלי יהיה מוכן נפרסם את כל האפשרויות השונות ונציין את היתרונות של כל אחת. אין ספק שמי שרוצה גם אתר אישי בגמישות מוחלטת וגם רוצה פיתוח מתמשך, מוטב לו למצוא שירות תחזוקה מלא יותר.
  אישית אני חושב שלרב הכותבים יספיקו פתרונות צנועים יותר.

  חולי – מספיק מעל הראש לרובכם.

  אהרון ואחרים – לא תוכלו לקחת אתכם את הדומיין, אבל רב האנשים היום מנווטים דרך סימניות, גוגל, רסס. ובלאו הכי, הדומיין הישן יפנה אוטומטית לאן שתרצו (ואם תעברו שוב בעתיד, תעודכן ההפנייה)

  אורית – זאת שאלה קצת מוזרה – אם את הולכת לשלוט באופן מוחלט על עיצוב אתרך הרי שהרוחב יהיה מה שאת תקבעי.
  (אל תרעיבי את הקוראים בינתיים יותר מדי, תזרקי להם איזה קומיקס, גם אם בלינק מרשימות לפליקר או משהו כזה…)

  אביבה – כן. אין אפשרות להשאיר ארכיון סטטי, עמוד הבית החדש ייכתב בסביבת פיתוח לינוקסֿ, מה שאומר להחליף שרת.
  אבל את יכולה גם לייצא לאן שהוא ולעזוב את זה אז. התהליך הבסיסי יהיה פשוט.

  לכולם – משהו ששכחתי לציין. המרה של תכנים שנבנו לפי ההוראות ועם הסרת פורמט כראוי תהיה יותר חלקה, אלו מכם שכתבו בניגוד להוראות ההפעלה ובפוסטים שלהם מסתתרות כל מיני הפתעות של וורד – ייתכן שתצטרכו לתקן חלק מהפוסטים הישנים באופן ידני.

 • נועם  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 12:11 pm

  האם המהלכים שמנסה להוביל יהודה בלו מתואמים אתכם?

 • אורי ב.  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 1:16 pm

  אם אני מבין את כוונתך במונח "מתואמים" אז – לא.
  יהודה לא הסתיר את עמדתו ופנה במייל במקביל לפתיחת בלוג הוורדפרס בו מנסה לנהל דיון במהלך שלו.
  התכתבנו באימייל ויש בינינו כמה חילוקי דעות בסיסיים.

  להבנתי הוא מנסה לגבש קבוצה שתשכור שירותים של גורם חיצוני לבניית בלוגים על וורדפרס מו.
  להערכתי הוא לא מעריך נכון את עלויות הפיתוח לטווח רחוק ובעצם הקבוצה הזאת מסתכנת במצב בו תוך שנה או פחות הם נמצאים באותו מצב שאנחנו נמצאים בו היום.
  כך שאישית אני לא ממליץ על האופציה הזאת.

  אני לא מודאג מזה אישית כי לכל הפחות ייצוא התכנים שלהם יושלם, כמו אצל השאר, ואז גם במקרה הכי גרוע הם יוכלו לנדוד הלאה.

 • חולי  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 2:33 pm

  אורי תודה על התשובות.

  וכמובן עוד שאלות… 🙂

  אני עובד עם מק. האם כל השנויים יהיו ידידותיים לסביבה? (של המק…) או שרק דרך ווינדוז יהיה אפשר להגר ולתפעל, )כפי שזה כעת…)

  אם אני מבין נכון, אז אני צריך נפח איפשהו של אפילו פחות משלוש ג'יגה, שם להתקין את וורדפרס, ואז אוכל, תחת דומין שלי, להעביר את התכנים הקיימים כבר, בצורה קלה לאתר החדש. ובהמשך אנהל את הכל דרך הוורדפרס.
  נכון?

  אני מניח שרק לצורך ההגירה הנוחה יש חובה להשתמש בוורדפרס, נכון?

  באתר שלי יהיה קישור לרשימות, ורשימות חדשות שאעלה אצלי, יופיעו בעמוד של רשימות.

  הוורדפרס צריך להיות בגרסה לעברית… אני מניח.
  וזה יספיק, אין צורך לתמיכה בעברית של השרת או מה שזה?

  אם יש לי דומיין עם השם שלי, האם יהיה אפשרי לפרסם את האתר שלי, תחת סב דומיין עם התוספת רשימות או נוטס? מבחינה חוקית אני מתכוון.

  מצטער על השאלות, אבל אני רחוק מהתחום… עדיין מקליד עם אצבע אחת… 🙂

  תודה על הכול, ובמיוחד על הסבלנות…

 • צבי גיל  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 2:37 pm

  עמיתיי היקרים: כל חידוש מבורך, ואכן במתכונת הקיימת היו לא מעט שיבושים, עיכובים, או הפסקות. חלק מעמיתיי שהם גשלנים וותיקים ומיומנים בבלוגוספרה מתייחסים ל"מקרו" כלומר לגלקסיה. אני בכלל לא אסטרונום. חשוב לי שבעת המעבר אקבל הדרכה,כמו קשיש שצריך לעזור לו לעבור כביש סואן. בין אם כמו הדוגמה שהובאה בצורת שאלות ותשובות- אך תמציתית יותר, ובין תוך יעוץ פרטני. השורה התתחתונה היא העצמאות והתוכן- עליהם יש לשמור בקנאות. תודה לכם מקרב לב. צבי גיל

 • ירדן לוינסקי  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 4:06 pm

  הצעה פרקטית לכל בעלי האתרים, ממישהו שקצת מבין בעניינים האלו.

  תרגיעו.

  לא צריך להבהל ולא צריך לפחד, ובאופן כללי נביאי חורבן לא תורמים לבריאותם הנפשית של אף אחד. גם כל מני יזמים זריזים (וכאן אני מתכוון לכל מני אנשים שמזדרזים להציע לכם פרוייקטים ואכסון בתשלום) לא תמיד יספרו לכם את כל הפרטים הקטנים. כמובן שכל דבר חדש דורש הסתגלות ויהיו קשיים אך נעבור אותם.

  אמרנו ואני חוזר ואומר. אנחנו נסביר לכם את כל הפרטים כשהם יהיו רלוונטים, כולל איך בדיוק פותחים בלוג בפלטפורמות השונות, בין אם מדובר בבלוג עצמאי ובין אם בפלטפורמה חינמית כמו וורדפרס.קום

  בנוסף, גם אנחנו וגם אחרים שכבר הציעו יסייעו לכולם במעבר.

  קחו שאיפה עמוקה, ותנשפו לאט לאט. תחזרו על זה שוב ושוב. החיים יפים.

 • ירדן לוינסקי  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 4:08 pm

  בפסקה השניה, אני לא מתכוון להצעות השונות של בעלי האתרים ברשימות שלכולם יש כוונה טובה, למרות הויכוחים שהיו בימים האחרונים, אלא לאנשים מבחוץ שגם להם יש רצון טוב אבל גם אינטרסים אחרים.

 • נעמה  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 4:11 pm

  אתה גם מחלק כדורים? 🙂

 • עידית פארן  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 4:21 pm

  החיים יפים…

  כמה שאתה צודק!!!
  (כן, וכמובן שתודה)

 • אורי ב.  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 4:34 pm

  יעבוד במק
  זאת אחת האפשרויות
  כן
  כן
  כן ולא
  כן

 • טלי  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 4:48 pm

  גם על המאמץ, גם על האחריות וגם על ההבהרות החשובות.

  ההצעה של יהודה בלו נראתה לי הגיונית- כלומר החלק של להעביר וורדפרס למתכונת הקיימת של רשימות, ותסלחו לי כולכם אם אני לא מדייקת, זה באמת סווהילית בשבילי, אבל אני בטוחה שכולכם (ירדן, אילן, אורי ויהודה) מבינים את המשמעות של זה הרבה יותר ממני.

  משום מה, בינתיים, ההיסטריה די מצליחה לפסוח עלי, אני יודעת שמבחינתי אידיאלי להשאר כמה שיותר קרוב למצב הקיים, וכרגע לפי מה שאני מבינה זה אומר לחכות בסבלנות להודעה שלכם ולמישהו שיחזיק לי את היד בתהליך ולא לקפוץ לשום מסקנות נמהרות או מהירות.

  שאלה בורה, רק כדי לוודא שהבנתי – הכתובת של האתר שלי תוכל להישאר או תיאלץ להשתנות?

  ועוד שאלה- כל הלינקים שמצויים בתוך פוסטים שכתבתי – לפוסטים אחרים שלי או למקומות אחרים ברשימות- מה יהיה גורלם?

  עוד תודה,
  (-:

 • חולי  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 4:49 pm

  אחלה,
  תודה אורי,

 • רון  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 4:50 pm

  הבלוג הלועזי שלי הוא בוורדפרס והעבודה איתו במק היא חלקה. בין אם זה בספארי בין אם זה בפיירפוקס. מהבחינה הזו אין ספק שנצא מורווחים מהשינוי כי בנוסף לבאגים הרגילים של המערכת היינו צריכים להתמודד עם הבעיות של בוטקאמפ או פרללז.. (אפילו בשביל להוסיף תגובות כקורא אני צריך לפתוח פיירפוקס כי המנגנון לא עובד בספארי).
  בינתיים לא פרסמתי בבלוג וורדפרס שלי בעברית, אבל לא נראה לי שאמורה להיות עם זה בעיה (מבחינת המק).

 • יהודה בלו  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 4:59 pm

  אם הייתי יודע איזו היסטריה תתחולל, הייתי פועל אחרת. לא מעט אנשים שפנו אליי דרך האימייל בטוחים כליל שהגיעה אחרית הימים. הם מודאגים מאד בקשר לגיבוי הארכיון שלהם, ואני מנסה בכל מאודי להרגיעם, כי דווקא זהו התחום שבו לא תימצא כל בעיה.

  אני רוצה להזכיר לשניכם, כי כמתכנת לשעבר של לומדות, פניתי אליכם לפני כמה שנים עם תהיות אחדות לגבי מבנה המערכת. אני צפיתי את כל הבעיות הללו, ותשובתכם היתה שאבוא להתנדב בפיתוח המערכת. במקום לעבור ל-PHP, אתם התעקשתם להחיות את 3 ASP, על כל המגבלות שלו. כמו כן, ויז'ואל סי שארפ שבו השתמשתי אפשר להמיר את הקוד לדוט נט, וכך יכולתם להתחיל בפיתוח מערכת חזקה יותר בטכנולוגיה זו (וגם בטוחה, בגלל הקימפול). שניכם אולי מביני דבר בעיצוב המוצר, אולם יש לומר את האמת, גם אם איננה נעימה: אתם הימרתם על הסוס הלא נכון, וזאת במקום לעבוד עם PHP 4 בעת ההיא. היה זה ברור כי המגמה המסתמנת היא קוד פתוח. צר לי שאני שופך מלח על הפצעים, אבל גם אני עומד להיכוות בקלחת הזאת.

  ירדן, האפשרות להקים אתרים שונים על סאב-דומיינים נשמעת גרועה ביותר, ולא ברור לי איך ניתן לעשות זאת בפועל. לא לכך פיללתי.

  אינני מבין מדוע פסלתם באופן תיאורטי את WordPress MULTI USER בגרסה האנגלית? אני מבקש שאתם או אילן תסבירו לי מבחינה טכנית מה בדיוק הבעיה שניתקל בה. אני מתבונן בקוד ב-PHP EDITOR ואני ממש מתענג מהניקיון וההערות המסודרות. יופי של עבודה עשו המפתחים.

  מכל מקום, על סמך אלפי התודות שקיבלתם, אני מסיק שהייתי הקליינט הכי פחות "בעייתי". לא ידעתי כלל על הליווי הצמוד לאורך הדרך, שהנהגתם פה. סברתי כי לאחר שליחת הסיסמה תמה ההתקשרות המעשית.

  אני תוהה מה יעשה ידידנו היקר אלי אשד. הבלוג הענק שלו רווי word.

 • חנן כהן  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 5:16 pm

  פרסמתי בבלוג שלי פוסט שאולי יסייע למתלבטים

  http://webster.co.il/2009/11/24/1372/

  הפוסט לא נכתב בתיאום או באישור של מנהלי אתר "רשימות".

 • אורי ב.  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 5:16 pm

  ההודעה האחרונה שלך חוטאת לחלוטין להיסטוריה.
  הרושם שלי עד עכשיו זה שברגע שאתה לא צודק, אתה מנסה להפוך את הדברים לאישיים.

  עובדתית:
  אתה מתעלם שאז, בדיוק כמו עכשיו, באת ואמרת לנו דברים שאנחנו יודעים בלי להציע דברים אמיתיים בשטח.
  אנחנו לא צריכים אותך בשביל להכיר את האפשרויות האלו.

  אתה לא מציע אלטרנטיבה ועל וורדפרס כולנו דיברנו מלכתחילה.
  יש לנו מנהל פיתוח ומתכנת מאוד מאוד מנוסה בצוות, ועוד יועצים לא רשמיים רבים.
  וגם דיברנו על העניין הרבה עם אנשי בלוגלי, שיש להם ניסיון רב בעבודה עם מו בעברית ובמה זה כרוך בתכלס.

  אתה בסך הכל מציע לעשות בעבור המשתמשים מה שניסינו לעשות במשך כמעט כשנתיים תוך פנייה לכל מיני גורמים בכל קונפיגורציה אפשרית כמעט.
  בסוך התהליך הזה – אנחנו מכירים לעומק באיזה הוצאות והשלכות ארוכות טווח יהיה כרוך מעבר לגרסת מו
  אם אתה חושב שסביר לממן את זה באופן עצמאי לטווח ארוך אז או שאין לך מושג אמיתי בעבודה עם מו ואתרי תוכן מרובי משתמשים, או שאתה נאיבי.

  האם יש לכותבים סיבה לסמוך עליך? ניתן להם לשפוט.

 • יונתן  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 5:19 pm

  אין לך על מי להלין מלבד על עצמך. יתכן שהיית יכול לצמצם את מידת ההיסטריה אילו נמנעת מלמכריז בלא פחות משלושה פוסטים באתר הישן ובהקמת אתר חדש, שרשימות עומד להיסגר.

 • יהודה בלו  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 5:26 pm

  מאין לי לדעת עם מי דיברתם ומה עשיתם. האם מישהו סיפר לי על כך? אני מציע את הצעותיי, לאחר שנתברר כי כול הכותבים מצויים באפילה, והנה כעת אתה מדווח לי על דיוניך עם צוות בלוגלי. ואילו אני מדבר על הגרסה המקורית באנגלית – לא הגרסה המתורגמת.

  אולי למען הסדר הטוב, מישהו יוכל להסביר למתכנת כמוני מהי בדיוק הבעיה ויעשה זאת בשפה מקצועית? אני קורא על בעיות שמספרים צוות בלוגלי, אבל מהן אותן בעיות? האם הן קיימות גם בגרסה האנגלית?

 • יהודה בלו  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 5:29 pm

  יונתן. האתר במתכונתו הנוכחית עומד להיסגר.

  במתכונת החדשה המוצעת יציג דף הבית של רשימות רק לינקים מתעדכנים לפוסטים חדשים בבבלוגים חיצוניים.

 • יהודה בלו  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 5:33 pm

  אני טוען כבר יומיים שאתם רציתם את מולטי יוזר. הרי סיפרתם על כך.

  אני לא מצליח להבין מדוע מדברים על בעיות, אך לא מתארים אותן? הרי שנינו רוצים בטובת רשימות.

 • אסף פדרמן  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 5:41 pm

  טלי, על זה בדיוק שאלתי אני, והתשובה אם אני מבין נכון, היא שעדיין לא יודעים. למעשה אני חושב שאם הדומיינים לא ישארו משהו מהותי ברשימות יעלם איתם. אבל אולי אני טועה.

  בכל מקרה זה ניסוי מענין – מה עושה את רשימות? הסלקציה, העיצוב או הדומיין? אם תישאר רק הסלקציה האם זה יהיה אותו דבר? נחיה ונראה.

  ירדן, תודה שאתם שוקלים את האפשרות של התקנת וורדפרס על הדומיינים האישיים שלנו. זה יהפוך את המעבר להכי פחות מורגש מבחינת הקוראים וגם מבחינתנו.

  תודה שעניתם על התהיות שלי ושל אחרים. חזקו ואמצו.

 • יונתן  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 5:47 pm

  נו, ובמה זה יהיה שונה מהדף הראשי הנוכחי? גם עכשיו הדף הראשי מציג לינקים לרשומות מתעדכנות בבלוגים השונים. ההבדל הוא שכרגע כל הבלוגים נראים אותו הדבר בגלל שככה בנויה המערכת, ובמערכת החדשה כל בלוגר יוכל לעצב את אתרו בהתאם לטעמו והעדפותיו, ואפילו יהיה לו דומיין משלו.
  כפי שכתבה גם נעמה כרמי בבלוגה, ממילא תחושת הקהילה החמימה היא תחושה מזוייפת. יש ברשימות בלוגרים שאני אוהב לקרוא ויש כאלה שלא, יש כאלה שהתידדתי איתם ויש כאלה שלא, בדיוק כפי שכל אחד מאיתנו יוכל לעשות גם בהמשך.

 • יהודה בלו  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 5:51 pm

  הקמת אתרים שונים על סאב-דומיינים ב-notes.co.il יוצרת בעיית אבטחה קשה. אסביר מדוע: על מנת לעשות זאת, כל האתרים חייבים לשבת באותו שרת. לכל אחד מאיתנו תהיה גישה לשרת (כי אנחנו נחזיק בו אתר פרטי. כיום אין לנו גישה). או אז, לא תהיה לי בעיה, או לכל אחד אחר שמבין בתחום, לפרוץ לאתר שלך, למחוק את כל התוכן ולהחליפו בדגל חיזבאללה. אם, אם למשל לא יצא חן בעיני טוקבק בבלוג כלשהו, פשוט אערוך אותו מבלי שאיש ידע. הפריצה היא עניין של חמש דקות. אני לא מתכוון לפרוץ, כמובן, אלא מדגים את הבעיה.

 • יהודה בלו  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 5:53 pm

  .

 • יהודה בלו  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 5:55 pm

  עכשיו הבלוג שלך יושב ב-notes.co.il

  כל הלינקים החיצוניים מגיעים אל דפי הבלוג שלך.

  בקרוב, לא יהיה לך כאן בלוג. מה לא מובן?

 • יהודה בלו  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 6:00 pm

  אסף, זה מה שיישאר מרשימות. הבה נקווה לטוב. אני באמת אוהב את הפרויקט הזה. עלינו לסייע לכל המתקשים לעבור את הימים הקשים הללו בקלות יתרה.

 • אורי ב.  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 6:23 pm

  יקבלו הפניות אוטמטיות לכתבות החדשות

  אמרנו את זה כבר.

  זה לאסף וטלי

 • תומר  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 7:47 pm

  האם הלינקים שלינקקתי בבלוג למקומות אחרים, למשל למעל מאתיים מאמרים שלי באנרג'י-מעריב, יעברו גם הם באותה תוכנת מעבר שתתנו לנו? או שעלי להתחיל ללנקק אחד אחד?

  וחוץ מזה שוב תודה, באמת.

 • יהודה בלו  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 8:02 pm

  הלינקים החיצוניים ממך והלאה יפעלו כשורה. לעומת זאת, הלינקים מאתרים אחרים המופנים אל דפים פנימיים בבלוג הנוכחי שלך יופנו ישירות לדף הבית החדש שיהיה לך.

 • איריס  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 8:05 pm

  יהודה, למה הדבר לא קורה עכשיו ? הרי זה גם אותו שרת. לא הבנתי מה ההבדל בין המצב הנוכחי לבין שימוש בספריות משנה בדומיין משותף במקום אחר.
  תודה מראש

 • יהודה בלו  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 8:40 pm

  אפתח בכך שזרים מסוגלים לפרוץ לכל שרת אינטרנט, חרף כל מנגנוני האבטחה. פושעים יעדיפו שרתים של חברות אשראי, ערבים יעדיפו שרתים של משרדי ממשלה וחומדי לצון אינם מוגבלים בבחירתם.

  עם זאת, לא כל אחד יכול להתגבר על אמצעי האבטחה המודרניים. דרושה מומחיות ברמה גבוהה.

  אבל אם תינתן לחובבן גישה לשרת, הוא יצליח, אם יקדיש לכך זמן, לחדור לאתרים המותקנים עליו. לכן, רצוי שכל אתר יוחזק על שרת נפרד, אך בגלל שהעלות נעשית יקרה מאד, בדרך כלל מצויים אתרים רבים על אותו שרת.

  כיום לנו אין גישה לשרת, כי בדומיין notes.co.il פועל אתר יחיד, ולא כמה אתרים. הסאב-דומיינים הקיימים היום מייצגים ספריות פנימיות ולא אתרים. ירדן מהרהר על התקנת אתרים שונים על הסאב-דומיינים של notes.co.il. לכן, כל אחד מאיתנו יקבל גישה לשרת, ואז… את כבר יכולה לנחש…

  אבל אל תיכנסי ללחץ. מרבית הסיכויים שלא יפגעו בתוכן המוצג באתר שלך, אלא ינסו להשיג בחשאי פרטים שדלפו למערכת, כמו מספרי חשבונות הבנק שלך בארץ ובחו"ל, פרטי כרטיסי האשראי, מהי הכתובת שלך והאם את מתגוררת לבד, האם ניתן להשתמש בך לצרכים מודיעיניים וכו'. למען האמת, לא תהיה שום בעיה להכניס חפרפרת ל'רשימות'. הרי אורי ברוכין אינו פוגש את המצטרפים החדשים, ולכן סוכן זר יוכל לחדור בסופו של דבר תחת כסות מזויפת.

 • איריס  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 9:30 pm

  הא ?

 • אסף  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 9:37 pm

  אני מוסיף על מה שענה יהודה.
  אין בעיה עם לינקים מהבלוג שלך לאתר חיצוני.

  אבל יכולה להיות בעיה עם לינקים מהפוסט שלך לפוסט אחר שלך, או מאתר חיצוני לפוסט שלך.

  לפי התשובה של אורי למעלה, לינקים מאתר חיצוני (נגיד מאנארג'י) יובילו לעמוד הראשי של האתר החדש שלך, ואולי (רק אולי) לפוסט הספציפי. כנ"ל לגבי לינקים מתוך הפוסט שלך לפוסט אחר שלך.

  בקיצור – עדיין אין תשובה ודאית על גורל לינקים נכנסים לפוסטים ספציפיים.

  אגב, אני סומך על הצוות שאם זה אפשרי הם יעשו את זה.

 • אסף  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 9:45 pm

  סליחה יהודה אבל מה שכתבת על אבטחה הוא חלק מהנסיון "לסייע לכל המתקשים לעבור את הימים הקשים הללו בקלות יתרה"?

  השתנתי במכנסיים מרוב פחד.

 • תומר  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 9:46 pm

  אבל אני חושש שלא הסברתי את עצמי נכון: אני שואל האם תוכנת היבוא תייבא את הלינקים שנמצאים, שימו לב, לא בפוסטים אלא "בצד הבלוג" , תחת הכותרת, למשל, "מאמרים שלי באנרג'י", למעין מקום שכזה גם בבלוג החדש. כלומר האם זה (שאינו פוסט) ייובא או שעלי ליצור דבר כזה מחדש.

 • יהודה בלו  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 10:10 pm

  לגבי התקנת אתרים על סאב-דומיינים, אני ממליץ להימנע מכך. אין לדעת מי יצליח להסתנן לרשימות' בזהות שאולה, ויחבל באתרים מבלי שנדע מכך אפילו תקופה ארוכה. אין לכם מושג עד כמה פשוטה הפריצה למי שמבין בתחום. ודאי שישנם אתרים המוגנים זה מפני זה בשרת עצמו, אבל אם מישהו יחליט להקדיש לכך את מרצו, זהו רק עניין של זמן.

  לגבי לינקים מאתרים חיצוניים אל דפים פנימיים בבלוגים: תתבצע הפניה אוטומטית לדף הבית החדש של הבלוג שלכם. ישנה אפשרות טכנית לבצע הפניה לדפים ספציפיים בבלוג החדש שלכם, אבל היא מורכבת מדי ואינני מאמין שתתבצע, כי מדובר בכתיבת קוד ייחודי לכל הפניה והפניה.

  לגבי שאלתו של תומר בנוסחה החדש: כלי היצוא עומד לייצא רק את הפוסטים המצויים בארכיון שלך אל הבלוג החדש, וגם זאת הוא יעשה בקושי רב, הואיל ורובנו חרגנו מתקן w3. אין לי מושג האם מקבץ הלינקים שאתה מתעניין לגביו מופיע במסד הנתונים בתצורה של פוסט. נראה לי שלא.

 • מיכאל  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 10:14 pm

  אני אשמח אם אורי או ירדן יענו

 • יואב  ביום נובמבר 24, 2009 בשעה 10:41 pm

  תודה אורי, ירדן ואילן על ההבהרות והמאמצים. מחכה בסבלנות.

 • אילן גליני  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 1:26 am

  לא מבין את הפאניקה המיותרת שיהודה מנסה לזרוע כאן.

  לינקים לפוסטים קיימים יופנו לעמודי הפוסט המקבילים באתר החדש.

  ההפניה כמובן תהיה בקוד 301 מה שימנע כל פגיעה בדירוג בגוגל. לקריאה נוספת לגבי זה:
  http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?hl=en&answer=83105

  לגבי רשימות הצד שלכם, לצערי הם לא יעברו בקלות כי פורמט הייבוא של וורדפרס לא תומך בהם. אנחנו עדיין מחפשים את הדרך הנכונה לתת לכם "עותק" שמיש של הרשימות. במקרה הכי גרוע זה פשוט יהיה קובץ טקסט מסודר.

  לגבי "הקושי הרב" שבהם ייבואו הפוסטים, את הקושי תשאיר לי וללילות שאני עובד על כלי הייצוא. נכון לעכשיו כל התוכן עובר בצורה חלקה, גם תוכן שעתיר בעיצובי וורד.

  לגבי חשבונות הבנק שלכם, נכון לעכשיו הם בטוחים. שימו לב רק למי אתם נותנים את מספר הכרטיס שלכם…

 • יהודה בלו  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 6:02 am

  אני מנסה לקבל תשובות מקצועיות ממכם מה לא בסדר עם גרסת מולטי יוזר באנגלית, ועדיין לא קיבלתי. כנראה גם לא אקבל. הרי ברור לכם שבאותו רגע ממש אפנה את הסוגיה לקהילת המפתחים ומהם אשמע תשובות אחרות לחלוטין.

  כמו שאר הכותבים, אני מודה לכם על השנים היפות. קיבלתם החלטה שאינני מסכים לה, הן כחבר ברשימות והן כמתכנת בלתי תלוי, אבל אני אכבד אותה בלית ברירה.

 • יהודה בלו  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 6:17 am

  צריך לבצע התאמה בין דף לדף. אני חוזר – בין דף לדף. התשובות שקיבלנו ממכם עד כה היו הססניות מאד בנוגע לכך, ואני גם מבין מדוע היו כאלה.

  באופן אישי, אינני מודאג מכך, כי גוגל שולח את קוראיי לאתרים אחרים בעלי דירוג גבוה. אך מוטל עליי להפנות אליכם את השאלות שמפנים אליי שאר הכותבים והכותבות. הם בהחלט מודאגים מן ההתפתחות הבלתי נמנעת.

  את הפאניקה יצרתם אתם. לא התעוררתי נסער ושטוף זיעה באמצע הלילה מרוב חרדה. בלחץ המיילים אליי פתחתי את הדיונים הללו.

 • גיל  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 6:32 am

  באופן אישי אני לא מודאג מהפגיעה בדירוג ומי שקרא אותי פה סביר שיקרא אותי גם במקום החדש. אנשים שוכחים שבלי רשימות רובם לא היו כותבים בכלל בלוג, ושחלק גדול מהדירוג הגבוה שלהם ברשת נובע מהמותג רשימות. אם מאן דהוא היה מקים בלוג עצמאי סביר מאוד שלא היה מתקרב בכלל לפופולאריות שלו.

  מבחינתי, מייסדי רשימות רק נתנו ונתנו בלי לקבל שום תמורה לכך. אני בתור כותב באתר רק קיבלתי מהם ולכן כל מה שהם מחליטים מקובל עליי. אם הם קבעו שלאתר אין עתיד במתכונת הנוכחית והפתרון המוצע הוא הכי טוב אין לי סיבה לפקפק בזה. אז תהיה פגיעה זמנית וקצת אי נעימות במעבר אבל נראה לי שבעוד כמה חודשים נסתכל על התגובות כדוגמא להיסטריית המונית קטנה שלא הייתה לה שום בסיס אמיתי.

 • יהודה בלו  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 7:20 am

  לאחר שהנהלת 'רשימות' החליטה לסגור את הבלוגים באתר זה, אני יוזם להעביר את כולנו כקבוצה אחת לאתר חלופי יחיד, במקום שנתפזר בהמון אתרים. צודקים אורי וירדן כי לקורא אין זה משנה היכן יקרא את התוכן, אולם לכותבים זה בהחלט משנה. חלקנו רוצים להישאר כקבוצה אחת באופן פיזי על אתר אחד.

  אני אומר את האמת: זה יעלה כסף, כל עוד לא נצליח להשיג מימון חיצוני. ככל שנהיה רבים יותר, כך תקטן העלות השנתית.

  אני מציע להשתמש בגרסת מולטי יוזרס באנגלית של wordpress. אורי, לעומת זאת, טוען שאין זה פתרון טוב לטווח הארוך. דעתי הפוכה, כמובן, אבל איננה מבוססת על ניסיון. לכן, אני מבקש לדעת אם ישנן בעיות טכניות, מה הן. עד כה לא קיבלתי תשובה מקצועית מאורי. מנגד, חברות אכסון אתרים שפונות אליי טוענות שהכול יעבוד פיקס. נכון שהן רוצות להרוויח, אבל לא כל מי שרוצה להרוויח הוא בהכרח שקרן.

  בדרך הזאת, אין מנוס מפיזור טוטלי, הואיל והחברים והחברות נוטים לסמוך על אורי וירדן, ולא על חברות אכסון שמוכנות להתחייב כי דווקא עליהן אפשר לסמוך במאת האחוזים.

 • יהודה בלו  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 7:52 am

  אני לא מרוויח מהצעתי אגורה אחת, ועושה זאת בהתנדבות מלאה. לא עמלות, לא כסף מתחת לשולחן, שום דבר.

  חשוב לדעת: הדרך הבטוחה להוריד מחירי עלות היא להתאגד, גם אם נבחר בדומיינים נפרדים ואתרים נבדלים. כך זה עובד בשוק, למי ששכח.

 • רוני  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 8:18 am

  יש מי שמקבל ריגושים מטיפוח הבהלה.
  הרי ניתן יהיה לשכור שרת בקבוצה בכל נקודת זמן. למה לא לחכות עד שנראה את כלי הייצוא? למה לא לתת לאילן, ירדן ואורי להכין את החומרים למעבר ואז לבחון אותם?
  ואם יהיה בלגן שבוע, הרי לא בגלל זה יאבדו הקוראים, ושום נזק של ממש לא ייגרם. ואם ייפגע הדירוג בגוגל, גם אז לא ייפלו השמיים
  אני רוצה להזכיר, מדובר בבלוגים, זה הכל. איש לא מנהל כאן את מפעל חייו (אני מקווה!)
  כולם מסכימים שהחומר מגובה, ושימצא לו מקום חדש.

  יהודה, אתה נוקט באיזו מדיניות של הפצת חרדה שהיא מיותרת לגמרי. חלק מאיתנו ממילא לא ששים לרוץ איתך אל השרת החדש. אתה יכול ליצור קשר עם אלה שנענו לך ולקיים איתם דיאלוג באופן פרטי במייל.

  העובדה שאתה עונה כאן לשאלות במקום הצוות היא שוב חוסר כבוד כלפינו וכלפיהם כאחד. זה לא תפקידך, לא נתבקשת לעשות את זה, ואתה מציג את עצמך כנציג הכותבים שלא בצדק.

  אנחנו לא מכירים, אני לא קוראת אותך, מן הסתם גם אתה לא קורא אותי, לתפישתי אין לנו שום אינטרס משותף, גם אם נדמה לך אחרת. כמוני יש פה עוד לא מעטים שרמזו לך שהפעילות האגרסיבית שלך אינה לרוחם. אולי די?

 • יהודי בלוי  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 8:37 am

  הבעייה, כמו תמיד היא אנשים. או שיש לך את זה או שאין לך את זה (ולך, יהודה, לא משנה מה תעשה, אין את זה). שלושת מייסדי רשימות, צנועים, מלאי יכולות, אמינים, עם רקורד מרשים של שנים על שנים במגוון פרוייקטים מוצלחים. כדרכם, גם הפעם, בפאניקה שאחזה בכותבים (לא בקוראים!) הם לא משתמשים בכלים שעומדים לרשותם, לא מנצלים את יתרונם, מדברים בשקט, בשיקול דעת, כמעט לא ישראליים, כמעט כמו האתר שהם הגו. אנשים ראויים.
  אני מניח שגם אתה (כמו שאר הכותבים ברשימות) פנית אליהם, ולא הם אליך. והם הציעו לך חדר בדירה או בשכונה היפה, אמרו לך: פה החשמל, פה המים, פה שולחן הכתיבה. פה הדשא, ולא גבו ממך אגורה.
  ומה קרה? אחרי שש שנים של חירוף-נפש ממש, הם מודיעים לך מראש שאי-אפשר עוד להשתמש בחדר, הכיסים ומשאבי הזמן התרוקנו מזמן, ובנדיבותם הם משמידים עוד כסף וזמן מציעים אזורי דיור חליפי, עזרה באריזה תכולת הדירה, בהובלה, בסידור הדירה החדשה, אתה מכיר עוד מקרים כאלה?
  ואז מה קרה? בא איזה בריון השכונה ועוד מאיים ומציע הצעות כאילו הוא שותף ולא דייר בלתי מוגן שחסד נעשה איתו כי מראש (בכישוריו ובקשריו העמוקים) היה צריך להסתדר לבד ולא לחיות על טוב ליבם של אנשים, אבל הבריון כועס "עשו לי, לקחו לי" וכל הבלוג המביך הזה חושף את צידה האפל של הצדקה.
  זה בכלל לא משנה באיזה דומיין תשב, לא משנה מה תכתוב, תפנים שבאו אליך ואל מרבית שותפיך לדיור החינם, בזכות רוחם של שלושה אנשים, די צעירים, די אמיצים, שהציעו לקוראים אלטרנטיבה שאין לך סיכוי להציע ולא משנה כמה הומלסים תגייס.
  מה לעשות, הרוח קובעת ולא החומר, ועם זה נולדים, זה עניין של מזל.
  אל תדאג כל-כך לגולשים, אפילו בזה אין פלא שכנות מייסדי רשימות מגובה בשנים של מעשים מופתיים (כן, כן, יש מילה כזאת למעשים כאלה) ומעט (אולי מעט מדי) הצהרות, יחצנות, ודיבורים.
  וחלי צודקת, לגמרי, זאת טינופת לקרוא לבלוג המביך הזה רשימות 2.0, בלי שום קשר ליועצים משפטיים, כאוב הלב שעל דיירים לא חשובים מדי בבית רשימות, השקיעו מי שהשקיעו רצון וזמן ומשאבים שאין בכלל איך להעריך ולתאר אותם.
  גם בגלל זה לפעמים חשבתי שרשימות לא ראוי (לא לנו כקוראים, ובטח לא לכאלה כותבי-חינם רואי עצמם עיוורים לזולתם) ומאמצים כבירים כאלה עדיף כנראה להשקיע בעניינים דחופים יותר וחשובים יותר.

 • יהודה בלו  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 8:53 am

  אני אדם מעשי, ומייצג כותבים מעשיים אחרים. אחרי שגמרנו עם כל האמוציות, ההשתפכויות והתודות, אנו צריכים להתמודד עם המציאות, והיא זו:

  א. להקים את הבלוג החדש באתר חינמי כלשהו.

  ב. לרכוש דומיין ולהקים אתר פרטי.

  ג. להקים בצוותא אתר משותף בעל דומיין יחיד.

  אין אפשרויות אחרות, ובכל אחת מהקונסטלציות עודנו נשארים חלק מ'רשימות', כמובן.

  אורי וירדן ממליצים על אפשרויות א ו-ב. גם אני ממליץ עליהן ומוסיף את אפשרות ג. אורי וירדן מסתייגים ממנה, ואני מנסה כבר יומיים כמתכנת לשעבר לקבל תשובה מקצועית ממה נובעת ההסתייגות, וטרם קיבלתי. אני לא מתעקש לקבל אותה. אני רוצה רק ששאר המתכתבים עימי ידעו שאני מנסה בכל יכולתי לקדם את אפשרות ג', אבל אני גם נזקק לצד השני.

  שלא תהיינה הבנות משובשות, אני מעריך מאוד את ירדן, אורי ואילן ומוקיר להם תודה, אבל יש לי שאלות, וזוהי בדיוק הבמה לשאול אותן.

  אינני מבין את המשיחיות הסהרורית להשתיק אותנו בכל תוקף. הואיל ולא הכרתי את רובכם, אני מחוייב לומר עתה כי כבר אינני בטוח לגבי הדרך המשותפת של אפשרות ג. כוונתי היתה טובה, ובמחי כמה מילים הפכו אותה לרעה ומסוכנת. היו נא בריאים. אני ירדתי מהדיון הזה לאלתר.

 • אילן גליני  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 8:59 am

  כמו שכתבתי תהיה הפניית 301 בין כל פוסט לפוסט המקביל לו.

  מקווה שהתשובה מספיק ישירה

 • אורי ב.  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 10:01 am

  יהודה –
  פסלנו את כל החרדות שאתה ממשיך לטפח.
  אורח התגובות שלך כאן ןהאובססיביות שבה אתה מתעקש על תפיסתך – נותר רק לקוות שלא יבלבלו
  את הכותבים.

  אילן התייחס לעניין הלינקים וגוגל. זה מצב אפילו יותר נטול בעיות משחשבתי בהתחלה – וזה בגלל שאילן באמת שם את הלילות לפתור את כל הקשיים.

  התשובה המקצועית המאוד פשוטה ומבוססת על ניסיון לשאלה ג שלך היא שרמת התחזוקה השוטפת שמו דורשת, גם בגרסה האנגלית, מבחינת עדכון גרסאות, הוספות תוספית ועדכונם עדכון מרכיבי שרת ועוד ועוד.
  כל זה אם רוצים אתר שמתפתח ולא אתר תקוע טכנולוגית כמו המצב הנוכחי שאנחנו עמלים לשנותו.
  העבודה דורשת תכנות בסביבות חצי משרה.
  ולזה לא מעשי שאנשים ישלמו בשוטף אלא אם ממש לא אכפת להם מכסף.
  אנחנו בקשר ישיר עם החברה שמפעילה את וורדפרס.קום, כנראה פרויקט המו הגדול בעולם.

  אין לך את המידע, אתה מתעלם מהעובדות וממשיך לטפח תקוות שווא בצד חרדות שווא.

  נראה לי שגם אנחנו נשתדל לסגור את הדיון הזה כאן.
  המשיחיות המסוכנת היא בעיני מהצד שלך.

 • אורי ב.  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 10:02 am

  ענינו?

 • יוסי דר  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 10:33 am

  עברתי על חלק מהתגובות כאן, ואני מתחיל להיות מודאג מזה שאני לא מודאג

 • יהודה בלו  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 10:42 am

  חברות אכסון מוכנות להתחייב שלא תהיה בעיה, והן תטפלנה באופן שוטף באתר החדש ללא כול התערבות מצידנו. אומנם אין לי ניסיון רב, אך כשאני מתבונן ברשימת הלקוחות שלהן, אני בטוח לחלוטין כי להן יש ניסיון מצוין. התשלום המבוקש הוא נוח מאד.

  אני מזכיר שוב ושוב: כאיש הבקיא בתכנות לא קיבלתי תשובה הולמת מהי בדיוק הבעיה. גם שלוש חברות האכסון שמצויות בקשר עימי רוצות לדעת על איזו בעיה מדובר. אחת מחברות האכסון הללו מתחזקת את אחד האתרים הגדולים במדינה. היא אפילו מציעה שנשתמש במערכת שלה, תמורת תשלום נוסף, כמובן, אך לדעתה לא תהיה כל בעיה עם המולטי יוזרס.

  מוסד תרבותי גדול פנה אליי הבוקר והביע נכונות לשלב אותנו באתר שלו. אם נעבור אליו כקבוצה אחת, נידרש לשלם תשלום מצחיק ממש. עם זאת, האשה שפנתה אליי איננה מבינה במחשוב, ואינה יודעת כיצד נשתלב באופן טכני.

  ישנו פחד קמאי מצד כמה ממכם מפני יצירת אתר מקביל ל'רשימות', שמא תתרחש מנוסה המונית של כותבים מן הפרויקט העכשווי. מדהים, פשוט מדהים.

  אני ירדתי מהעניין. אם הכותבים יחליטו להקים קבוצה, יפנו אליי ואעביר אליהם את המשך ניהול המשא ומתן עם הגורמים שרוצים באמת לעזור, ומתחייבים שהמעבר יהיה חלק, בלתי מורגש, ללא חיפוש טרחני אחר מתנדבים שעסוקים עם עצמם, והכי חשוב – עם תמיכה אישית ומיידית 24/7, לא כולל יום כיפור.

 • אורה  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 11:03 am

  מצטרפת לגיל: רק קיבלתי מ'רשימות' מבלי לתת כל תמורה, ומקווה להמשיך בעתיד, בכל מתכונת שאורי, ירדן ואילן יציעו. כמובן, המון תודה.

 • חולי  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 11:51 am

  אהלן,

  אני מקווה, אורי אילן וירדן, שאתם לא מתרגשים או נלחצים מהתגובות, שאלות ודיונים. נראה לי שלמרות שבטוח חשבתם על הכל, ושיש לכם תכנית מגובשת, הרי דיונים כאלו יכולים לרענן ולהבהיר דברים, גם ובעיקר לכותבים עצמם.

  למרות שאני לא מהכותבים הקבועים, אני שמח להיות חלק מרשימות, וחושב הרבה על עתיד האתר.

  מספר דברים שחשבתי עליהם:

  אחד הדברים שממש טוב לי אתם כשאני קורא מאמרים ברשימות, זה שפרסומות לא רצות לי בעיניים. זה שאני יודע שאם יש תמונה, היא שם בהחלטת כותב המאמר. זה שאם יש קישור, אז הוא קשור למאמר ולכותב, ולא לאיזה גורם פרסומי.
  הנקודה הזו היא ממש חשובה לדעתי. והיא די בסיסית במבנה של האתרים ברשימות.

  לדבר זה יש ספין. האמינות גדלה. (בצדק או שלא…)
  באתרים עם תוכן יעודי, שבהם רצות פרסומות, תמיד רצה במקביל ברקע המחשבה על אמינות האתר, והקשר לכסף.

  הנקודה השנייה, היא האחידות של האתרים. יפה או לא יפה זה עניין של טעם, אבל זה שלכל האתרים ברשימות יש חזות אחידה, (עם וורייציות) מאוד מוסיף לדעתי. החברותא, שכתבו עליה כאן ושם היא לא בין הכותבים, אלא בין האתרים. כמו תלבושת של קבוצת כדור רגל, שמסמנת את הקבוצה ולא את הקשר בין השחקנים.

  אם מגיעים לאתר כלשהו באופן מקרי דרך חיפוש, ברור ישר כשהוא חלק מפרויקט רשימות. לי זה נוח.

  כפי שחושבים בעלי רשימות, גם אני חושב שתשלום של הכותבים הוא בעייתי עד בלתי אפשרי.
  ברגע שניכנס תשלום, משתנים חוקי המשחק. לטוב ולרע. כמובן שאז צריך מנגנון של גביה וניהול הכספים, כמו גם קומוניקציה עם רשויות המס, ניהול חשבונות וכו' וכו' וכו'… זה נהיה בזניס.
  גם היחס בין בעלי האתר והכותבים ישתנה פתאום…
  וכמובן שאם אנשים משלמים הם מצפים גם לקבל…
  זה יכול גם לגרום לבעייתיות בין הכותבים השונים. אתר קטן יתמוך בעצם באתר גדול.

  במקרה שהאתר ימומן על ידי פרסומות, מעבר לפגיעה באופי האתר שציינתי למעלה, הרי יצא בדיוק להפך, שהאתרים הגדולים ממנים את הקטנים.

  העליתי בזמנו גם את חשיבות הנוטס בדומיין. שמוסיפה לחברותה בין האתרים, וגם מאפשרת זיהוי מהיר למחפשים במנועי חיפוש.

  אז מה היה לנו שמה:

  לגבי שלוש האפשרויות שהעלה יהודה. השלישית לא נראית לי כי היא תדרוש הקמת מערך גביית כספים וניהול חשבונות שזה מעבר לעניין שבהתנדבות ודורש הפעלה מקצועית של עסק.

  האפשרות הראשונה, אתר חינמי, פוגעת, ולדעתי זו ממש פגיעה, בחזותיות האתר החפה מפרסומות, ומכל הנספחים לנקודה זו.
  גם אם אתר חינמי יבטיח בהתחלה שאין פרסומות, האם זה ישתנה לאחר שנה? שנתיים?

  אם מבטלים את האפשרות הזו (הראשונה), הרי הפסדנו את אחד הדברים הכי בסיסיים ויפים ברשימות. החינמיות. למרות שאנשים כאן הצהירו שאין בעיה לשלם, אין לי ספק שיש אנשים שיש להם בעיה לשלם, ואפילו עשרה שקלים בחודש. אחד הדברים היפים ברשימות זה בדיוק זה שגם מי שאין לו כסף לאתר יכול להיות לו אתר.

  בקיצור נשארנו, לדעתי, עם אפשרות מספר שתיים ובעיה עמוקה בחינמיות.

  אפשרות מספר שתיים אמרה שכל אחד מאיתנו רוכש דומיין ומקים אתר משלו. גם אם רכישת הדומיין ומקום לאתר לא יקרים הם עדיין עולים כסף.

  איך נראה לי אופטימלי:

  רשימות הוא רכוש השלישיה. זכותם לעשות עם זה ככל העולה על רוחם. זכותם גם לדרוש מאיתנו דבר זה או אחר כנגד הזכות לקשר את האתר החדש שלנו לרשימות.

  לכן נראה לי שיהיה זה סביר, אם נדרש לשמור על מספר דברים שאיחדו את רשימות כקבוצה, גם באתרים החדשים שלנו, וזאת כדי לשמור על הרצף.

  העניין הזה יכול לבוא כדרישה מצד בעלי רשימות, או כיוזמה של הכותבים ברשימות. ההבדל הוא שבמקרה הראשון, זה יחייב ובשני לא.
  לי אין בעיה שזה יחייב.

  אפשר לתת אחידות גם לדומיין, ולהכניס את המילה נוטס כסב דומיין לאתר החדש שלנו.

  אז מה "מחייבים" או "מתחייבים":

  אתר עם חזות אחידה (עם ורייציות קטנות…)
  אין פרסומות.
  דומיין שבנוי הפוך להיום. כלאמר במקום סב דומיין של בעל האתר על רשימות, להפך, המילה נוטס כסב דומיין על שם בעל האתר.

  אני יודע שיש אנשים שלא ישמחו לפתרון כזה כי הם יעדיפו להריץ פרסומות ולהרוויח משהו מכתיבתם… אבל אפשר תמיד למצוא פתרונות. ברגע שיש נפח ואתר, אפשר לבנות אתר מקביל עם פרסומות ולקשר לאלו שרוצים מתוך האתר של רשימות…

  נשארנו עם הבעיה הכואבת של החינמיות…

  כאן אולי אפשר למצוא פתרונות נקודתיים אבל אין לי מושג… ויכול להיות שזה מה שיפיל הכל ויחייב לאפשר את האפשרות הראשונה.

  בכל אופן לדעתי יכולה לבוא דרישה לחזותיות מסוימת, ולשיטתיות בדומיין, או הסכמה פרטית שלנו הכותבים על הדברים האלו.
  הסכמה שלנו הכותבים יכולה בלי קשר לבוא גם בעניין של הפרסומות.

  אלו רק הרהורים בקול רם… שהבהירו לי מה קורה, ובטח שהם יכולים להשתנות…

  חולי

 • טלי  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 12:11 pm

  ותודה על כך.

  עד עכשיו האמון שנתתי באורי, ירדן ואילן הוכיח את עצמו. זו לא חברות אישית ולא צריכה להיות כזאת, אבל נתתי אמון והוא בינתיים לא הכזיב.

  כרגע אני מסכימה מאוד עם רוני – אני בעד ללכת עם המהלך שאורי ירדן ואילן מציעים ומעריכה (מאוד!) את המאמצים, הימים והלילות שעושה רושם שמתבצעים למען שמירת האינטרסים של כולנו.

  אם יתגלה בהמשך שזה לא עובד, תמיד יהיה אפשר לבחור בצעדים אחרים, אבל אני לא רואה שום סיבה לעשות את זה בשלב הנוכחי.

 • יהודה בלו  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 12:12 pm

  מה זאת אומרת לא נתת תמורה?
  ברור שנתת תמורה. זאת עסקה של קח ותן. קחי אתר ברשימות, תני תוכן.

  לא כל תמורה חייבת להיות כספית. די להיות חומריים כל כך.

  כולנו משתייכים לפרויקט 'רשימות' באותה מידה. הן הכותבים והכותבות והן הצוות שמנהל אותנו מאחורי הקלעים.

  אני, מכל מקום, נתתי לך תמורה באופן אישי. לינקים מהאתרים אחרים שקישרו אליי, העלו את מספר הקוראים שלך בעקיפין.

 • יהודה בלו  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 12:27 pm

  די מבחילה.

  אני מבין בתקשורת בין בעלי חיים. חלקכם מומחים בתקשורת המונים, וכנראה לימדו אתכם שאם רוצים להפחיד את הציבור מפני מישהו מסוים, אז צריך ליצור את הרושם שהוא זורע בהלת שווא.

  אם ננתח את גישת שני הצדדים באופן אנליטי, נגלה שצד אחד מספר לנו על בעיות וצרות, וצד שני מסביר ברוגע ובשלווה למי שמוכן להקשיב כי אין בעיה, לא היתה בעיה ולא תהיה בעיה, כל עוד תהיו מוכנים להזרים כל חצי שנה סכום מגוחך לקופת החברה המאכסנת – ומדובר בחברה רצינית ש'רשימות' הוא באמת כסף קטן בשבילה. אבל איזה סיכויי הצלחה יהיו לחברות האכסון הגדולות בישראל אל מול אנשים שאינם מבינים מה רוצים מהם, ובוטחים בעיוורון מוחלט בעתיד לבוא על סמך אינדוקציה בלבד. האם השמש תזרח מחר? אני מודה ומתוודה: אינני יודע!

 • רוני  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 12:44 pm

  זה נחמד, להציג את כולם כעדת היסטרים אחרי שזרעת היסטריה.

  להבדיל מחלק מהאנשים שקנו את השטויות שלך, יהודה, אני מתכנתת בעברי. ההסברים של אורי, ירדן ואילן מובנים לי בהחלט וסבירים בעיני.

  בלי להכנס לנבכי מערכות מרובות משתמשים של וורדפרס, ברור לגמרי שעומדות בפנינו שתי הצעות: אחת של מקימי האתר, שכוללת המתנה של זמן קצר עד שיכינו ערכות מעבר מסודרות ויאפשרו לנו לעבור דירה באופן פשוט, מי למערכות קיימות ומי לאתר עצמאי, והשנייה לרוץ אחריך באמוק לשרת אחר שמחזר אחריך ככל הנראה, לנסות לגזול מבעלי האתר את הדומיין ו"לאפשר" לאורי "לסייע" במיון מועמדים.

  התמורה שאנחנו נתנו לאתר הזה טובה אבל צנועה. יש פה כמה עשרות כותבים פעילים לפחות, ולכל אחד מאיתנו יש קוראים משלו. חלק מהם זולגים מאחד לשני, זה טבעה של הרשת.
  אני לא מזלזלת במה שאנחנו עושים פה, וגם מקימי האתר לא מזלזלים. הם הקימו את האתר בדיוק כדי שכל זה יוכל לקרות. למה אתה חושב שהם יתנו לזה להיעלם? אחרי שהקדישו שנים בהתנדבות לפרויקט הזה, הוא יקר לליבם. שים לב כמה זמן הם מקדישים רק כדי לטפל ברעש הממושך שאתה מייצר.

  שוב, כאמור, זה בסדר גמור שתתאגד עם קבוצת אנשים ותלכו למהלך שהצעת, רק כבד את זה שרבים אחרים מאיתנו בוחרים בדרך אחרת.
  ואת הדיון הפרטי של קבוצת האנשים שמאמינה בדרכה אין צורך לכפות על האחרים תוך הצגתם כמעריצים כסילים. אנחנו פשוט לא מסכימים איתך ועם דרכך.

 • יהודה בלו  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 1:29 pm

  האם כמו חלי תתייעצי עם גורמים משפטיים?

  אף אחד לא צריך לרוץ אחריי לשום מקום. אני לא מתכוון לעשות דבר ללא שיתוף פעולה עם אורי וירדן. חד וחלק! לכן מתקיים כל הדיון הזה. אם הייתי רוצה לפעול במחשכים, הדיון הפומבי הזה לא היה מתקיים.

  מדובר במחלוקת ברורה מאד: אנשי מקצוע טוענים טענה אחת ומנהלי 'רשימות' טוענים טענה אחרת. אורי מדבר על העסקת מפתח תוכנה בחצי משרה, וחברות של אכסון אתרים ממש לא מבינים על מה הוא מדבר.

  אני פתחתי את הדיון כולו, לאחר שכותבים ב'רשימות' פנו אליי כשגילו שהבלוגים עומדים להיסגר. אני ביקשתי בסך הכול לברר האם רובנו ככולנו מוכנים לשלם כסף עבור אחזקת אתר, ותראי לאן הגענו.

  קודם כל יש לברר האם בכלל אנחנו מוכנים לשלם. אם לא, אז כל הדיון הזה חסר תוחלת. אבל מעת ששאלתי את השאלה הפשוטה הזאת, מבוקר עד ליל אני קורא שוב ושוב ושוב: "תודה לאורי, אילן וירדן", "תודה לאורי, אילן וירדן", כמו היינו הכבשים הפועות ב"חוות החיות".

  אז אולי אני צריך לנסח את שאלתי כך: אם אתם מוכנים לשלם עבור השירות אמרו "כן", אם לא – אמרו "תודה" לאורי, אילן וירדן.

  ובא לציון גואל (וגם לפוסט- ציונים )

 • מרית  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 2:04 pm

  אורי, אילן, ירדן – גם אני לגמרי איתכם. תודה על כל מה שעשיתם ואתם עושים.

 • מכאן  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 2:10 pm

  אני ואני ואני ואני ואני. חאלאס. הבנו, אתה גאון,ופילנטרופ וכל הגופים הגדולים האלה פונים אליך כל הזמן. עשה טובה, לך אליהם ועזוב אותנו בשקט. שלום ותודה.

  וחוץ מזה, איש לא חייב לך כלום. גם לא הסבר.
  הכל מתנהל כאן מתוך רצון טוב, אמון ושקיפות שנים ארוכות וטובות עד שהגעת פתאום,אז למוסדות שלך, לקוראים שלך שמציעים לך כסף וקושש את קוראיך מגוגל בזכות, ולא בחסד.

 • גלעד סרי לוי  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 2:47 pm

  תודה לך על הרצון הטוב והכן לסייע לכותבי רשימות כנגד כל הנוכלים שרוצים להטעות אותם ולכזב להם.

  תודה לך על שנים של לינקים שתמכו בדירוג האתר שלי בגוגל

  תודה לכבשים בחוות החיות, תודה לשלגון ולנפוליאון

 • יהודה בלו  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 3:14 pm

  אני רוצה לדווח לכם מה קורה בינתיים בשיחותיי עם חברות אכסון ישראליות לגבי אפשרות הקמת האתר הפרטי (שלגביה אורי וירדן מסכימים):

  עלות אחזקת אתר פרטי עם דומיין משלכם היא כאלף שקלים בשנה בחברת אכסון ישראלית. אם נתאגד ונרכוש במשותף כמה עשרות אתרים, נוכל להשיג הנחה של 20-30 אחוזים. וגם אז המחיר הוא יקר יחסית לשרתים המצויים בחו"ל. היתרונות הם תמיכה בעברית ושרת שנמצא בישראל. דעתי היא שעדיף להקים אתר פרטי בשרת המצוי בחו"ל בגלל החיסכון הרב, מה גם שחלק ניכר מקוראינו גרים בחו"ל, ואין יתרון רב לנוכחות השרת בארץ. על כל פנים, המחירים נעים בין 500 ל-1000 שקלים בשנה לחבילה שמספקת את כל האפשרויות. מדובר בהוצאה לא פשוטה לאחר תקופת החינם שנהנינו ממנה בחסות sweet home.

  אני, כידוע, מהסס לגבי האופציה הזאת, אולם מאחר שהנושא הזה עלה בשיחותיי האחרונות, ראיתי לנכון לדווח לכם את תמונת המצב העדכנית.

 • נועם  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 4:30 pm

  נדמה לי שהצלחת להתיש רבים מאתנו, וגם להפחיד אחדים מאתנו.

  גם הסגנון מתחיל להידרדר:
  "חיפוש טרחני אחר מתנדבים שעסוקים עם עצמם"
  "ובא לציון גואל (וגם לפוסט-ציונים)"

  מכיוון שממילא אינני מבין את הפרטים הטכניים של הוויכוח שאתה מנהל, אני מעדיף לסמוך על מי שהוכיחו את עצמם במשך שנים גם מבחינה מקצועית וגם מבחינת אתיקת ההתנהלות של רשימות.

  לך נראה שאנו פועים ככבשים, ולי נדמה שהחושחש שלי (ושל אחרים), שמכוון אותי אל האתיקה של רשימות ושל השלישיה המובילה, אינו טועה.

  לדעתי טוב יהיה אם תמשיך את הוויכוח המקצועי, שממילא עובר מעל ראשינו, בתקשורת ישירה עם מובילי רשימות. ההתכתשות כאן מיותרת.

 • תמהה  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 8:27 pm

  במבט מן הצד נראה שלו היו בעלי האתר כותבים
  מ ל כ ת ח י ל ה כי העברת האתר לכזה העונה על כל הנדרש טכנולוגית כרוכה בעלות לא מבוטלת, ומפרטים גם מהו סדר הגודל שלה חלק ניכר מן המבולקה כאן היה נמנע.
  עפ"י דבריהם נוצר הרושם שהבעיות אינן כספיות אלא טכניות בלבד. על רקע זה נשאלו שאלות והוצע פתרון.
  נדהמתי מן הטונים והריקושטים כאן.
  אנה אנו באים כ ו ל נ ו אם כך אנו מנהלים עניינים, מחלוקות, תובנות שונות ?

 • דוד כפרי  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 9:54 pm

  אני מניח שמי שהבלוג שלו לא פעיל, או שפשוט לא אכפת לו, לא יטרח להתרגש מהכל. אז טוב שכותבים, טוב שמתרגשים, טוב שמתווכחים – זה בסך הכל מעיד שהפרוייקט הזה חשוב להרבה אנשים.

  אז כן, מגיעה תודה ענקים לשלושת המושכים ה(כמעט) בלעדיים בחוטים, ומגיעה תודה גם למי שמאתגר אותם, ואותנו.

  הויכוח בסך הכל מעיד שהפרוייקט חשוב.

  אחרי כל זה, אם אני הצלחתי לקנות דומיין ואחסון לאתר עצמאי, באמת כל אחד יכול.

 • יובל  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 10:29 pm

  ועוד פעם – סבלנות. מה בסך הכל ביקשו ממך יהודה? חוסר הכבוד שאתה מפגין פה כלפי האנשים מסביבך מרתיע ומקומם. אין פה שום משיחיות ושום כבשים פועות בעדר. יש פה כבוד בסיסי בין בני אדם, וכלפי מי שיסדו את המקום הזה ותיחזקו ואתו במשך שנים. לא מתאים לך – תלך. מספיק עם זריעת הפאניקה והבהלה. זה לא מכובד, לא אתי ולא חברי, כלפי אף אחד מהמשתתפים

 • תומר  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 10:38 pm

  אילן תודה רבה.
  גם קובץ טקסט יהיה עדיף מכלום ויעזור.
  ישרו כוח!

 • רוני  ביום נובמבר 26, 2009 בשעה 11:40 am

  טיוטות יישארו טיוטות במעבר?

 • אורי ב.  ביום נובמבר 26, 2009 בשעה 11:43 am

  נוודא שכן או לכל הפחות נגיד לכם.

 • רוני  ביום נובמבר 26, 2009 בשעה 11:46 am

  .

 • אסתי  ביום נובמבר 26, 2009 בשעה 1:25 pm

  שמי שהעלה פוסטים לא לפי ההוראות המדוייקות, צפוי ליותר בעיות בהעלאת הפוסטים שלו לאתר החדש – האם הכוונה היא למשל אלי שהעליתי תמונות שלא כפי שהמלצתם אלא בשיטת הקופי פייסט?
  האם התמונות שהעליתי בעונג כה רב עומדות לחרבש לי את הטקסטים והפוסטים בהתקנה החדשה או שלא לזה הכוונה?

  תודה

 • אילן גליני  ביום נובמבר 26, 2009 בשעה 2:35 pm

  רוני: כן, טיוטות נשארות טיוטות.

  אסתי: קופי-פייסט מאיפה ? כעקרון לא צופה בעיה.

 • איריס  ביום נובמבר 26, 2009 בשעה 3:26 pm

  חבילת איחסון הכי פשוטה עם דומיין חמש מאות ש"ח לשנה קש מראש.
  לא אסון אבל קצת מעצבן, כי בחו"ל זה אולי רבע, ומצד שני תקשורת עם חו"ל עלולה להיות יקרה בהמשך (טלפונים הסטריים), וכולי וכולי.

  מעצב אתרים שירות בסיסי להתקנה וארגעה נפשית בעיקר, לא יקר מאד ומצאתי נשמה יתרה שעושה את זה , ומי שמעוניין/ת לפנות באימייל ואחלק את המידע.

  בדקתי גם הנחות לקבוצות. אז זה לא משמעותי , מקסימום יתנו הנחה כלשהי למי שמביא "חבר" אולי חמישים ש"ח גג. או פחות.

  בדקתי שתי חברות אחסון, האחת אינטרספייס, חבילה בסיסית שמונים ש"ח לחודש, מתקינים גם את וורדפרס ועוזרים בהקמה בסיסית. דומיין עולה עוד 180 ש"ח לשנתיים.

  סוויט הום יש להם חבילה יותר זולה, חמשים ש"ח לחודש, ואם משלמים שנה מחראש, הדומיין עליהם.
  הקטש, במחיר הזה אי אפשר אפילו לדבר עם תומך טלפון, כלומר, זה לא לעצבנים.

  אחסון זהה בחו"ל זה עשירים מחיר. דומיין אפשר לקבל גם בשני דולר. לדעתי, מי שאין לו בעיה לתת כ.אשראי באינטרנט, כדאי בחו"ל. כי גם שיחות לחו"ל פה ושם זה גרושים היום.

  אפשרות השניה, הזולה, זה בלוג בוורדפרס.קום, חינם, או ב
  MYWEBSPACE
  וכיוצב.

  החסרון, מבחינתי לפחות, זה אבטחה. אבל לכל בלוג נורמלי בלי אקס פיילז, זה אמור להספיק.

  בהצלחה.

 • אורי ב.  ביום נובמבר 26, 2009 בשעה 4:55 pm

  איריס, אני לא בטוח אם הפוסט הזה הוא מקום להמלצות כאלה, אולי ניצור פורום לזה בהמשך.
  אני חושש שזה יבלבל חלק מהאנשים.
  מאחר וכבר פרטת אז רק אזכיר:
  אחסון בחו"ל הוא לא בעייה לבלוג עצמאי, תמיכה במייל אצל חלקם מאוד מהירה, אז אולי זה
  שווה את החיסכון
  את העיצוב תקבלו מאיתנו וכאמור גם את העזרה בשלב ההתקנה הראשוני.

  וכמובן יש את האופציות כמו וורדפרס.קום שהזכרת שהן חינם.

  בעיקרון, והיה חשוב לנו שזה יהיה ככה. אפשר לעבור למודל החדש בלי להשקיע כסף בכלל ולקבל תמורה זהה (ויותר, בגלל השכלול הכללי) למה שהיה לכם עד עכשיו, אבל עכשיו יש לכם את הואפציה לבחור.

 • איריס  ביום נובמבר 26, 2009 בשעה 5:51 pm

  רעיון טוב מדור "חיפוש קרובים" כזה, החלפת מידע והכל. ,

 • עפרה  ביום נובמבר 26, 2009 בשעה 10:55 pm

  יש פטנט לא רע: להסתכל על השם של כותב/ת התגובה, ואז להחליט אם רוצים לקרוא אותה או לא.
  גם זה מאוד מרגיע.

 • איריס  ביום נובמבר 28, 2009 בשעה 7:24 pm

  אני מרגישה כמו פרסומת לטמפונים.

 • דוד כפרי  ביום נובמבר 29, 2009 בשעה 3:23 pm

  קניתי, התקנתי בקליק אחד (התקנה אוטומטית), העברתי לעברית.

  שתי בעיות:
  1. יישור לימין חלקי בלבד.
  2. עדכון גרסא – המערכת מודיעה לי על קיום גרסא חדשה:
  WordPress 2.8.6 is available!
  כשאני מנסה להתקין אוטומטית, אני מקבל הדרישה להכניס שם משתמש, ססמא ו:
  Hostname

  מהרגע הזה, שום דבר לא עובד אבל המערכת לא אומרת מה עשיתי לא נכון, רק "תקן את ה'סטינגס' שהכנסת".

  ניסיתי לחפש הוראות התקנה אבל לא מצאתי הוראות להתקנה האוטומטית של דרימהוסט.

  מישהו?

  תודה,
  דוד

 • יוסי  ביום דצמבר 1, 2009 בשעה 12:17 pm

  אני לא כותב אבל אני מגיב קבוע וקראתי את הדיון ויש לי כמה תובנות:

  הרעיון של יהודה טוב, ואני חושב שראוי שמייסדי האתר להציג את האפשרות הזו בפני הכותבים ולבדוק אם יש היתכנות כלכלית. יכול להיות שאין, יכול להיות שיש. כדאי לבדוק בצורה רצינית.

  אני גם מסכים עם יהודה שאין יסוד לטענה שדרוש מתכנת קבוע לתחזוק האתר. אין לי ספק שמה שעומד מאחורי הטענה הזו הוא שמייסדי האתר שהם מתכנתים נהגו להשקיע זמן רב בתכנות באתר באופן מתמשך ולכן בראייתם מה שהיה הוא שיהיה.

  אבל העובדה היא שלא דרוש מתכנת כדי לתפעל אתר וורדפרס, ושחוץ מהעמוד הראשי אין ברשימות יותר מאשר אכסון של עשרות בלוגים נפרדים לגמרי אחד מהשני.

  נקודה חשובה היא שבאמת אני לא הייתי מצטרף לשום פרויקט בהנהלת יהודה, לאור היכרותנו בוויקיפדיה העברית שהוא היה בה בעבר מפעיל מערכת. אבל אין סיבה שאנשים אחרים לא יוכלו להוציא את הרעיון הזה אל הפועל.

  אני חושב שראוי להתעכב לרגע ולהשוות את מה שקורה כאן לעין הדג שנסגר לפני חודש, משום שבשני המקרים מדובר באתרים שלא למטרות רווח, שעיקר התוכן שבהם מיוצר ע"י הגולשים.

  בסופו של דבר, עין הדג נסגר משום שמייסדיו לא היו מוכנים להרפות ולו במעט מהמושכות. מבחינתם, להבנתי, אם הם לא שולטים בכל פרט באתר, אז מוטב שייסגר ושהמותג יימחק. והוא נסגר.

  אני חושב שזו ראייה אנוכית, בסופו של דבר הקמת פרויקט התנדבותי למען הציבור וללא מטרות רווח, ובדיוק באותה הרוח אתה גם צריך לדעת לפעמים להעביר את המושכות הלאה, גם אם זה קצת לא נעים באופן אישי כבר לא להיות "בעל אתר רשימות", כי בסופו של דבר אתה צריך לזכור שלא הקמת את הפרויקט הזה למען עצמך.

 • אורי ב.  ביום דצמבר 3, 2009 בשעה 5:18 pm

  העניין כבר נבדק ברצינות לאורך הדרך ולאחרונה שוב.
  אין התכנות כלכלית, וגם אם אפשר איכשהו ללחוץ התכנות קצרת טווח הרי שהיא לא בת קיימא.
  וזהו בדיוק העניין – כי אני מסכים איתך לגמרי בעניין החשיבות של חיי הפרויקט מעל הכל.

  לא דרוש מתכנת לעדכון של אתר וורדפרס, אבל למערכת קצת יותר מורכבת, עם תוספים ועדכונים וכו', צריך גם צריך – עיין ערך בלוגלי שנתקעו בדיוק על זה ומחפשים איך להעביר את הפרויקט הלאה.

  אז הכוונות של יהודה נכונות, ולא עליהן היה הויכוח. הויכוח הוא על התכנות הפתרון.

 • עירא  ביום דצמבר 5, 2009 בשעה 10:10 pm

  לא הייתי פה כמה ימים ובאתי לראות אם יש חדש, וכואב לי לראות את הבלבלת והברדק שמפיץ פה יהודה.

  הרשו לי להרגיע, בתור אחד שעבד הרבה עם וורדפרס אבל לא עם WPMU שמציע יהודה, אני יודע שזו מערכת גמישה אבל זקוקה מדי פעם לתחזוקה ושיפוצים, במיוחד כשאתה לא ניזון מהגרסא הרשמית אלא מגרסא עם טלאים מיוחדים לעברית, ועוד כל מני מרכיבים של המערכת.

  בשורת סיכום, אני עם אורי. יהודה מפציץ פה הפחדות מיותרות, חלקן לחלוטין לא מבוססות, והפתרונות שהוא חושב שהם פתרונות קסם הם דברים מורכבים למדי שלדבריו הוא לא בדק עדיין. להתנהגות שלו כאן קוראים בסלנג האינטרנטי הנפוף "טרול", ומיד מצרפים תזכורת שאין להאכיל טרולים…

 • יוסי  ביום דצמבר 6, 2009 בשעה 9:27 pm

  אגב, אני רואה שפוסט שכפי הנראה יהודה כתב בנושא נמחק:
  http://www.notes.co.il/ben-hateva/62710.asp

  וגם בלוג "רשימות 2.0" שהוא פתח נמחק:
  http://notes2.wordpress.com/

  מצד שני, אני רואה בפוסטים כאן הרבה תגובות של יהודה (אולי יש כאלו שנמחקו).

  אורי, אילן וירדן, תגובתכם?

 • עמי סלנט  ביום דצמבר 12, 2009 בשעה 11:18 am

  לאורי , ירדן אילן שלום,

  ראשית , תודה ומלוא הערכה על כל המפעל שהקמתם לפני 7 שנים. אין לו שני גם בעולם!

  שנית, פתחתי כבר בלוג חדש חדש בוורדפרס ורציתי לשאול מתי ערכת העיצוב שהבטחתם תהיה מוכנה.

  כתובת הבלוג : http://natav2.com

 • ח ל י  ביום דצמבר 12, 2009 בשעה 10:53 pm

  אם הוחלט סוףסוף על שם הדומיין, נקנה והונח בשרת – של אח'שלי – עכשיו מה?

  אני צריכה לעשות עוד משהו לקראת המעבר הצפוי של הבלוג ותכניו?

  התרגשות בכל זאת 🙂

 • טל איתן  ביום דצמבר 23, 2009 בשעה 5:54 pm

  הולה!
  יש לי הצעה (חינם, חינם) למי שצריך עזרה. אני לשירותכם.
  טל

 • רפרם  ביום דצמבר 29, 2009 בשעה 9:33 pm

  ורק את האמת.
  אני מאלו שלא קוראים כלום בהתחלה ואז באים בסוף וקוראים את הדברים האחרונים ומבינים הכל.

  אז זהו שאני לא מבין כלום.

  לא רוצה להיות ההוא שמדבר על מה שכולם כבר הפסיקו לדבר, אבל.
  מתי כל הדבר הזה קורה? יש לי מחשבה ידידותית שאולי אפסיק לכתוב וזהו. וחבל על כל הטרחה.
  תוך חודש? תוך שנה? אתמול זה קרה ולא סיפרו לי?

 • גלעד סרי לוי  ביום ינואר 11, 2010 בשעה 11:11 pm

  ועוד אחד כמעט
  התוכלו לעדכן מה קורה ומה חדש?

 • נתי  ביום פברואר 10, 2010 בשעה 9:35 pm

  אם לא היינו כאלה לא הייתה לנו בחירתה של סופי, http://www.tagify.net/

%d בלוגרים אהבו את זה: