רשימות כמפעל תרבותי בר-קיימא: פרויקט "דף חדש"

 

לבעלי האתרים ולקוראים שלום,

 

לפנייה זאת שתי מטרות השלובות זו בזו.

ראשית, התייחסות לקשיים הטכניים בהם נתקלים בעלי האתרים בשבועות האחרונים.

שנית, וחשוב יותר, התייחסות לפתרון שיבטיח את העתיד ארוך הטווח של הפרויקט.

 

אנחנו מודעים לקשיים הטכנולוגיים שאתם נתקלים בהם. לצערנו, אין פתרון מיידי לקשיים אלה ללא מעבר כולל לפלטפורמה טכנולוגית חדשה ("החלפת המנוע של האתר", אם תרצו). מרבית הקשיים קשורים לבעיות הנוגעות לגיל של קוד המערכת ודרגת הפיתוח שלו מצד אחד, ביחס לעומס השימוש שהתפתח באתר ותנאי האחסון שלנו  מצד שני (כזכור, חזרנו לתנאים הישנים שחברת סוויט-הום מספקת לנו בנדיבות עבור החסות הצנועה בעמוד הבית).

בשבועות הקרובים, יושלם תהליך פיתוח של כלי ייצוא של כל התכנים שלכם, ואז נוכל, בהדרגה, לעזור לכם להעביר את כל התכנים באתריכם (כולל תגובות, אבל, כנראה, לא כולל רשימות צד) לפלטפורמה חדשה.

 

מה שמוביל אותנו לעניין העיקרי שעל הפרק, ועליו ייכתב בפירוט…

 

כרגיל, אנחנו מעוניינים לספק לכם את התמונה המלאה, בשקיפות מירבית, ואחנו מתנצלים (גם אני אישית, א.ב.) על העיכוב בעדכון, אבל חיכינו להתבהרות סופית של המצב.

 

הרקע

בפעם האחרונה שפנינו אליכם, סיפרנו לכם שנמצא גורם תוכן גדול שיממן את פיתוח האתר ויתמוך בפרויקט לטווח רחוק. לצערנו, עם החמרת המשבר הכלכלי, אותו שותף פוטנציאלי נאלץ לסגת, בצער רב, מהצעתו הנדיבה (מודל חסות "עדין" יחסית), בשלב קרוב מאוד לחתימת ההסכם הסופי.

באותו שלב, לפני מספר חודשים, למעשה מצאנו את עצמנו בחזרה בנקודת ההתחלה – ללא שותף.

כמו שסיפרנו בעבר, בשנתיים האחרונות היינו במגעים כמעט עם כל גורם תוכן גדול בישראל. רבים רצו לאמץ את הפרויקט, אבל בסופו של דבר, בגלל המתכונת הייחודית של הפרויקט, בין השאר כפרויקט עצמאי, התנדבותי, בלתי מסחרי, שמשלב בעלי אתרים שחלקם עובדים בארגונים מתחרים, לא נמצא השותף המתאים.

חלק מהגורמים רצו לשלב פרסומות ברמה שלא היתה מקובלת עלינו, חלקם רצו "לקנות" את הפרויקט בזול ולהפוך אותו לפרויקט רווחי ללא חלוקה הולמת של הרווחים איתנו ועם בעלי האתרים, חלקם רצו למתג אותו תחת מטריות שהיו מונעות המשך השתתפות פתוח לכל, וחלקם פשוט לא היו מוכנים לציין באופן ברור מספיק את מידת המחויבות שלהם כלפי הפרויקט, אופיו ועתידו.

ברב המקרים הכל התקדם מאוד לאט, ובמקביל הפרויקט סבל יותר ויותר מבחינה טכנולגית בעוד יום-יום פונים אלינו משתתפים פוטנציאלים רבים ואיכותיים.

 

בנוסף כמו שהזכרנו בעבר, עם מעבר השנים (הפרויקט בערך בן 6), הזמן הפנוי של צוות המתנדבים שמפעיל את הפרויקט נעשה נדיר ויותר ויותר.

 

יודגש שאנחנו לא מעוניינים בשום פנים "לנטוש" את הפרויקט. פרויקט רשימות הוא תופעה ייחודית בתחום התוכן העברי ובסופו של דבר הינו מפעל תרבותי של ממש. שלושתנו מרגישים גאווה רבה על חלקנו בהקמת הפרויקט, שגם אם לא כל המשתתפים בו מנהלים את אתריהם בהתאם לחזון שהנחה אותו, הרי שיש בו עדיין ערך רב, ומרכיבים רבים שאנחנו אוהבים וגאים לתמוך ביצירה שלהם, גם אם באופן עקיף.

הבנו שנדרש פתרון מקורי ואמיץ.

 

הפתרון

לאחר מחשבות והתלבטויות הבנו דבר פשוט: מאחר והמערכת הטכנולוגית של הפרויקט זקוקה כולה להחלפה, הרי שהערך האמיתי של הפרויקט מצוי בשילוב בין:

א.  התוכן של בעלי האתרים (ששייך, על פי הסכם המשתמשים, לבעלי האתרים והוא באחריותם הבלעדית)

ב. התפיסה/הקונספט של הפרויקט: מותג תוכן המחבר בין כותבים וקוראים ונותן להם זירה בעלת אופי ממוקד (כותבים מנוסים ומומחים בתחומם) למצוא בה אלו את אלו.

 

מתוך תפיסת העולם הזאת התפתח הרעיון לפרויקט שאנחנו מכנים "דף חדש" והוא, למעשה, פרויקט של ביזור "רשימות".

 

וכך הפתרון יתבצע:

 

 1. בשבועות הקרובים תושלם כתיבת כלי ייצוא תכנים, שאילן גליני עובד עליו עם תמיכה, בהתנדבות, מדביר וולק (אושיית תוכן ופיתוח ווב ולשעבר עורך "נענע"). הכלי הזה יאפשר לכותבים לייצא את תכני האתר שלהם (כולל התגובות) ולייבא את התוכן לתוך wordpress.
  למי שלא מכירים, וורדפרס היא מערכת ניהול בלוגים בקוד פתוח הפופולרית בעולם. היתרון הוא שמערכת זאת פועלת גם באופן עצמאי כשהיא מותקנת על גבי שרתים, וגם במסגרת אתרים שמפעילים אותה עבור המשתמשים (אתר "בלוגלי" הוא דוגמא לאתר כזה בעברית,
  wordpress.com הוא דוגמה לועזית).
 2. לאחר השלמת פיתוח הכלי נעבור לשלב ה"הגירה":

א. כל בעל אתר יחליט האם הוא רוצה לדאוג להתקנה של וורדפרס על שרת אחסון משלו (תהליך קצת יותר מסובך טכנולוגית, אבל שעלותו סבירה) או להצטרף לאחד השירותים שמפעילים את הפלטפורמה עבורו ומספקים אחסון.

ב. לאחר שיש לכותב פלטפורמה מוכנה הוא יוכל לייבא לתוכה את התכנים שיוצאו בעזרת הכלי שנפתח.

ג. לאחר ייבוא התכנים, למעשה, יהיה לכותב אתר חדש ומתפקד בכתובת חדשה עם כל התכנים של האתר שהיו במערכת ניהול התוכן רשימות.

ד. אנחנו יודעים שרבים מכם אוהבים את המראה של אתר רשימות, ולכן עבור כותבים שמעוניינים לשמור על המראה של האתר שלהם ברשימות, אנחנו נספק "ערכת עיצוב", שירדן שוקד על הכנתה, שיכולה לשמור על הסגנון הגרפי הנוכחי.

ה. מאחר והרב המוחץ של בעלי האתרים אינם אנשים טכניים, נפעיל צוות מתנדבים מקרב קהילת הוורדפרס בישראל שיעזור לבעלי האתרים לעבור לכתובות החדשות שלהם. למשתמשים מנוסים הקמת בלוג וורדפרס לוקחת בין עשר דקות לחצי שעה ואם כל מתנדב יאמץ מספר כותבים, התהליך יושלם בקלות תוך שבועיים-שלושה.

ו. כותבים שיסיימו לעבור ישאירו באתריהם ברשימות פוסטים עם לינק ולבחירתם יוכלו לפרסם ברשימות עדכונים והפניות עד שכל בעלי האתרים יסיימו את ההגירה.

 1. לאחר סיום שלב ההגירה, תסגר המערכת הטכנולוגית שלנו ותוחלף במערכת מבוססת רסס שתומכת רק בעמוד הראשי. מערכת זאת תמשוך עדכונים מתוך האתרים החדשים ותציג אותם בפורמט עמוד הבית של רשימות. התוצאה תהיה שקוראים עדין יוכלו להגיע אל האתרים ואל עדכוני התוכן שלכם בדרך הישנה, ולמעשה עמוד הבית של רשימות כמרכז של תוכן ימשיך לחיות כמעט ללא שינוי. (תצטרכו לעדכן את הקוראים שקוראים אתכם דרך רסס בכתובת החדשה).
 2. משתתפים עתידיים שמעוניינים להצטרף לפרויקט רשימות ימשיכו לפנות כרגיל, אבל בהבדל המהותי שהם יקימו בלוגים בכוחות עצמם, בכל מקום שרק ירצו, ועם הצטרפותם ייכללו עדכונים מהאתר שלהם בעמוד הראשי של רשימות.
 3. לא תהיה מחויבות להשתמש בערכת העיצוב של רשימות אבל כדי להשתתף, לכל הפחות יצטרכו להפנות בלינק לעמוד הראשי של הפרויקט (נספק "באנר" קטן, לבעלי העיצובים העצמאיים).
 4. אנחנו נשתמש בבלוג המערכת (שיעבור גם הוא לכתובת חדשה) כדי לחלוק אתכם טיפים לשימוש בוורדפרס ותוספים שיכולים לשפר את חווית השימוש שלכם.

 

 

הפתרון שלעיל נראה אולי קצת מאיים, אבל למעשה הוא פשוט מאוד. לאחר שלב ההגירה, החוויה של הכותבים והקוראים רק תשתפר. וורדפרס היא מערכת מפותחת שהולכת ומשתכללת באופן קבוע וכלולות בה, פחות או יותר, כל המשאלות שבעלי האתרים העלו אי פעם ולא יכולנו להגשים בשל המוגבלות של משאבי הפיתוח שלנו.

 

עם סיום שלב ההגירה, יבוא לסיומו הסכם המשתמשים הנוכחי עם בעלי האתרים ולא תהיה לאף אחד מהצדדים שום דרישה שנוגעת אליו. זכויות השימוש המוגבל במותג רשימות על גבי הבלוגים החדשים יעשו בתמורה להמשך השתתפות בעמוד הראשי, אבל זה בעיקר יהיה עניין של רצון טוב. ייתכן שננסח הסכם השתתפות קצר פשוט אם יהיה בזה צורך בבוא העת.

 

עד כאן לשלב זה. אנחנו מודים לכם על הסבלנות, כולנו חורקים שיניים עד השלמת התהליך.

 

 

בברכה ובהערכה,

אורי ברוכין, בשם צוות רשימות – אילן גליני וירדן לוינסקי.

(כרגיל, פניות תקשורת, בדואל הרגיל אל אורי coordinator@notes.co.il 

)

 

 

נ.ב.

עד שכלי הייצוא יהיה מוכן, אנחנו ממליצים לכם להתחיל לבחון את האפשרויות שלכם להמשך. בנוסף, מסתמן שהמערכת הנוכחית שלנו נוטה לתקלות והודעות שגיאה בשלב יצירת פוסטים יותר מאשר בעת עדכון פוסטים. לכן, אנחנו ממליצים, בינתיים, ליצור פוסטים חדשים באופן הבא:

 1. ליצור כותרת שהרשומה שלה ריקה ולשמור במצב טיוטה.
 2. לעדכן את הטיוטה בתוכן ואז לפרסם.

בכל מקרה – כמו מאז ומתמיד ההמלצה היא לכתוב את הפוסט עצמו מחוץ למערכת ורק ולעצב אותו במערכת, וכמובן לגבות תמיד הכל באופן מקומי.

 

נ.ב. לגיקים:

 • כן, זה קצת כמו בלוג-רינג מתקדם. וגם אפשר לחשוב על זה כעל אאוטסורסינג של הטכנולוגיה אל הכותבים ואל קהילת הקוד הפתוח. בסופו של דבר, התוכן נשאר, החוויה עבור הקוראים והכותבים רק משתפרת, והעתיד לא יהיה תלוי בנו יותר. אנחנו לא היינו בעסק בשביל הכסף מלכתחילה (למרות טענות עקשניות של כמה טרולים).
 • משתמשי וורדפרס מנוסים שמעוניינים להתנדב לעזור לכותבים – נשמח אם תפנו אלינו כדי לצבור רשימת מתנדבים לקראת שלב ההגירה.

 

נעלנו את התגובות על מנת לא לפצל את הדיון. אפשר להמשיך ב"שאלות ותשובות"

מודעות פרסומת
סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • שועי  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 2:15 am

  אורי, ירדן ואילן, תודה לכולכם על העבודה המאומצת ועל ההודעה המוקדמת.
  מצפה כמו כולם/ן כנראה לעתיד לבוא, סומך עליכם, ומקווה כי את האליס-איילנד הטכנולוגי הזה אצליח לצלוח, בכלל הכותבות והכותבים האחרים בפרוייקט.
  אשמח להתעדכן בעניין אפשרויות האחסון של האתר
  וכן בפעולת מערכת ההפעלה ב-worldpress.

 • גיל  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 2:19 am

  כולנו חיכינו להודעה מהסוג הזה. קצת עצוב שזה הגיע למצב הזה, אבל אם אני סומך עליכם ב100% שאם את אומרים שזה הפתרון הכי טוב אז זה באמת ככה. בשבילי מה שכתבתם הוא סינית אבל אני בטוח שנסתדר. שאלה קטנה: מה הכוונה בלהצטרף לאחד השירותים שמפעילים את הפלטפורמה? האם זה אומר שהאופציה הזו לא עולה כסף? אם כן, אלו מגבלות יש על זה שאין בשרת עצמאי? האם זה אומר שנוכל לשלב פרסומות באתר החדש כרצוננו?

 • יפתח סטריק  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 4:32 am

  אורי וירדן היקרים. זו הזדמנות לאמר לכם תודה!

  נ.ב. נשמע לי נכון, לפחות יותר מהניסיון הקודם. קוד פתוח ואופקים פתוחים נשמע לי נכון, ואגב גם הגירה נשמע לי רעיון לגמרי לא רע. בהצלחה! יפתח

 • מוטי סגרון  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 5:11 am

  תודה ובהצלחה לכולם

 • תומר  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 5:17 am

  על העדכון, על הרצון הטוב ועל המאמצים.

 • איילת  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 5:20 am

  אתם נפלאים!

  ובהצלחה.

 • דינה ראלט  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 5:23 am

  באמת הזדמנות להגיד לכולכם תודה וברכה.

 • אסתי  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 6:13 am

  על כל המאמצים, על ההשקעה, על הקמת הפלטפורמה הזו שאין כמותה בכלל.

  ואמנם בשבילי wordpress זו סינית אם לא יפנית, אבל בשמחה אלמד את הטכניקה החדשה.

  ושוב תודה.

 • תמי  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 6:35 am

  מעריכה את המאמצים הרבים שלכם ומקווה כמו כולם למעבר חלק ככל האפשר

 • הנרייט  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 6:48 am

  ירדן אורי ואילן,
  מרשימתכם נראה שעברתם סדרות השרדות ועמדתם בהם. כמי שנהנית מעצם קיומו של האתר גם אם פחות פעילה בו, תודה תודה : ושאלה
  האם תוכלו לחבר בין הפחות מנוסים כמוני, ביצוע ההגירה ובין כאלה שיכולים לעזור? וכן,
  האם תוכלו להמליץ לי לפי אופן התנהלותי עד כה איזה פלטפורמה יותר מתאימה : התקנה של וורדפרס על שרת אחסון או להצטרף לאחד השירותים שמפעילים את הפלטפורמה ומספקים אחסון?
  שוב תודה ובהצלחה
  הנרייט

 • מתי שמואלוף  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 7:12 am

  מצטרף לתודה הגדולה על הכניסה למשפחה הזו ומקבל אותה גם כשהיא בהגירה.

  הודיה רחבת לב על כל ההשתדלות, על הטרחה, חירוק השיניים, כחלק מהקמת המשפחה הזו שאין כמותה בכלל.

  מקווה למעבר חָלָק לוורדפרס שבשבילי זה כמו מפגש עם הארץ הזו שהורי הוריי זרים לה

 • נטלי מסיקה  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 7:12 am

  מברכת ומחזקת את ידכם מול כל המאבקים והקשיים. יצרתם פה משהו יחודי באמת שעשה שינוי רציני במפת התכנים האינטרנטי בארץ. אני מאמינה שמצאתם דרך להתגבר על הקשיים בצורה הטובה ביותר.

 • שרון  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 7:18 am

  תודה רבה.
  כמי שהתלבט ארוכות (גם עם ירדן) בדילמה הזו אני חושב שעשיתם את הבחירה הנכונה.
  האם לא שווה לשקול לבצע הפניות DNS לכתובות של הכותבים? ולמעשה לשמור על הכתובות של הבלוגים?

  אשמח לסייע בנושא וורדפרס לכותבים הוותיקים

 • אליסיה  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 7:33 am

  אני כבר התחלתי לשחק עם וורדפרס. המערכת קלה וכייפית.
  הפתרון שאתם מציעים הוא סוג של לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה, ומאוד מוצא חן בעיניי.
  זו באמת הזדמנות להודות לשלושתכם על כל מה שעשיתם עד כה ולאחל לכולנו הצלחה גדולה בדרך החדשה.
  ואני גם מציעה את עזרתי כתומכת בשימוש בוורדפרס.

  תודה !!

 • אורית עריף  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 7:45 am

  זה נשמע לי כיוון טוב.

 • כרמל  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 8:15 am

  אני חושבת שזה רעיון טוב ואולי באמת הפתרון היחיד האפשרי. תודה לכם שאתם לא שולחים אותנו להסתדר לבד עם איזה וורדפרס, זה לא כזה פשוט. בשנה האחרונה קניתי דומיין והתקנתי עליו וורדפרס אנגלי ולמרות שיש לי הבנה טכנית מסויימת לא הייתי מצליחה להזיז שם עכבר בלי שרון גפן. השאלה שלי היא האם אני יכולה לעשות התקנה באחד הדפים של אותו הדומיין שבה העברית תעבוד טוב למרות שהכניסה הראשית לדומיין נשארת לבלוג האנגלי?

 • מיכאל  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 8:17 am

  ואני מקווה שנעבור את זה בשלום…

 • עומר שומרוני  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 8:23 am

  ראשית, זו הזדמנות טובה לומר שוב תודה אחרי שש שנים של עבודה יחד.

  שנית, שאלה-האם לאחר המעבר כתובת האתר תישמר?

 • ח ל י  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 8:23 am

  תודה רבה וגדולה….ידעתי שתמצאו פתרון 🙂

  דרוש/ה מתנדב/ת סבלני/ת במיוחד לענייני הגירה ווורדפרס….

 • אבנר  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 8:28 am

  מעבר לוורדפרס + שמירה על העמוד הראשי של רשימות נראה לי רעיון גאוני בפשטותו.
  .תודה לכם ובהצלחה לכולם

 • יגאל חמיש  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 8:28 am

  תודה מקרב לב על כל מה שאתם עושים, ואני תוהה כיצד נוכל כולנו לשמר את 'רוח' רשימות גם לאחר הביזור…?!
  בהצלחה לכולכם ולנו

 • אתי  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 8:35 am

  מצטרפת לתודות וסומכת עליכם בעזרה להגירה לאלה שאינם מנוסים כמוני.

 • נינה  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 8:36 am

  כמו שאמר גיל, כל זה סינית בשבילי, אבל אני סומכת עליכם.
  ושוב – תודות רבות לכם על הפרוייקט ועל כל מה שאתם משקיעים בו.
  (-:

 • שולמית  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 8:51 am

  לאורי, אילן וירדן,
  גם אני רוצה לנצל את ההזדמנות שאנחנו משוחחים ולהודות לכם על כל העבודה והמאמצים והנכונות והסבלנות.
  מכיוון שאני מתכננת עכשיו רענון של הדף שלי, על תכניו ודגשיו, כותרתו וטור הצד שלו – המעבר למתכונת "וורדפרס", מה שזה לא יהיה – מתאים מאוד, זאת, כמובן, בהנחה שאני ושערותיי המאפירות נצליח להבין על מה מדברים, ועוד יותר – איך עושים את זה.
  ושוב תודה על הכל. בלי "רשימות" לא הייתי נכנסת בכלל לעולם הכתיבה ברשת.

 • רונית ליברמנש  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 9:10 am

  אורי, ירדן ואילן יקרים,
  אתם נפלאים. תודה.
  וגם אני, כמובן, חוששת מהמעבר לוורד-פרס. וכמו חלי, זקוקה למתנדב/ת סבלן/ית במיוחד.

 • חולי  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 9:27 am

  מצטרף לתודות,
  אורי, אילן וירדן, תודה ענקית על הרעיון היזמה והביצוע. רשימות הוא בלי ספק פרויקט ייחודי וחד פעמי. בלעדיו גם אני לא הייתי מגיע לעולם המופלא הזה.

  שאלה:
  האם השינויים יהיו ידידותיים למק?

  תודה
  חולי

 • צביקה  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 9:38 am

  תודה! פתרון פשוט וחכם שישפר את חיינו.

 • שרון רז  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 9:38 am

  אהבתי את הכותרת "מפעל תרבותי בר קיימא" וגם את "דף חדש", מצאתם מילים הולמות
  תודה רבה מקרב לב לשלושתיכם על כל המאמצים והתרומה עד עכשיו ומעכשיו, מגיע לכם את מלוא הקרדיט על כל ההתנדבות הזו, יצרתם מקום תרבותי חשוב ומרכזי ברשת הישראלית.
  אני גם חושב שהצעתם ומצאתם פיתרון הגיוני והולם, ואולי טוב שכך יצא ולא עם איזה גורם שהיה משתלט על האתר ואולי היה פוגע בו באיזה צורה באופן מיידי או עתידי.
  שמח שאלו אתם ועל הפיתרון שמצאתם והגיתם. גם אני כמו רוב המגיבים אצטרך עזרה בנוגע לוורדפרס, אבל אני לא דואג.
  שוב תודה רבה רבה לכם ובאמת בהצלחה לכולנו בהמשך.

 • יונתן  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 9:41 am

  קודם כל תודה על הכל. שנית אני חושב שזה רעיון מצויין.
  במארב, כתב העת המקוון שאני עורך, הייתה לנו בעיה דומה של מערכת מיושנת, מסורבלת ולא גמישה, שהפכה עם השנים לבלתי אפשרית לעבודה. אחרי שנתיים של התמזמזות עם פתרונות שונים ומשונים פשוט העברנו אותה לוורדפרס (בעזרת שרון גפן), מה שהתגלה כאופציה נהדרת, מעודכנת ומתעדכנת, פרקטית ולא יקרה.

 • מיכל  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 9:53 am

  נשמע יופי – בהצלחה לכולנו,

  מיכל

 • עידן  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 10:00 am

  נשמע לי כמו פיתרון חכם עם מינימום הפסד
  מקווה שעמוד הבית של רשימות ימשיך לתפקד כרגיל
  וגם אם נפסיד את רשימות הצד נדע למצוא תחליף.

  תודה לאורי וירדן על ההשקעה והמסירות הרבה ובהצלחה לכולם עם ההגירה.

 • מיה  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 10:01 am

  אורי, ירדן ואילן – תודה וברכה על מציאת הפיתרון שמשאיר את כולנו עדיין משפחה אחת.

  וגם אני אזדקק למתנדב סבלני.. 🙂

 • אביבה  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 10:11 am

  על כל השנים האלה (כתבתם "בערך שש שנים" ולי נראה שזה כמעט שמונה שנים).

  הרעיון של מעבר נשמע מפחיד ברגע הראשון, אבל ראשית אני סומכת עליכם, ושנית כבר התנסיתי בוורדפרס, ובאמת קל לעבוד בפלטפורמה הזו. אז יהיה בסדר.

 • יונת  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 10:16 am

  יופי של פתרון!
  בתור משתמשת מק, המעבר ל-WP מאוד מאוד יקל עלי.

  יש לי בקשה והצעה:

  הבקשה היא לעשות העברה קבועה מהכתובת הישנה ברשימות אל האתרים החדשים. כלומר, אידיאלית הכתובת
  http://www.notes.co.il/yonat/10162.asp
  תעשה redirect לכתובת בסגנון
  http://yonat.blogspot.com/10162
  (רעיון למימוש: לייצא את מספר הזיהוי של כל פוסט ברשימות בתור slug ב-WP)

  ההצעה היא שהדף החדש יתן פונקציונליות של מיון לפי דירוג, בסגנון http://reddit.com. זה נראה לי יופי של ערך מוסף לנקודת גישה מרכזית כזאת.

  בכל אופן, שיהיה בהצלחה!

 • אסף  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 10:24 am

  . כל הכבוד על פיתרון יצירתי

 • אורית קמיר  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 10:30 am

  כמו הכותבות והכותבים לפני – מורידה את הכובע בפני מסירותכם ומחויבותכם לחופש הביטוי והשיח הפורה בעולם הוירטואלי העברי! גם אני חוששת משינויים בעולם המפחיד הזה, אבל סומכת עליכם שגם זה יעבור בשלום. תודה רבה אורית קמיר

 • סיון טולדו  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 10:30 am

  תודה על כל המאמצים והעבודה שאתם משקיעים!

 • כנרת  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 10:35 am

  על ההתמדה סביב הפרויקט היפה הזה, על חיפוש הפתרונות, ובעיקר על זה שאתם לא מתייאשים מול השינויים בעולם, אצל המשקיעים, אצל הקוראים והכותבים.

  מחכה לראות איך תיראה, או תורגש, אסופת הבלוגים החדשה, אולי זה לא רק יציל את הקיים, אלא יפתח גם אפשרויות חדשות.

 • אסתי  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 10:38 am

  לא היה כדאי שנחליט בינינו איזה שרת אנחנו בוחרים ונלך אליו כולנו בצורה מאורגנת?
  כי הרי הוורדפרס היא רק תוכנה ויש צורך בשרת (וורדפס. קום לא כל כך נוח לשימוש בעברית)

  אני חושבת שחשוב ונכון שכלנו נמשיך להיות על אותה פלטפורמה ניהולית.
  וגם, עולה השאלה שחוזרת כאן, האם יש אפשרות להשאיר את הכתובת, או איך מצליחים להשאיר את כתובת הבלוג הכי דומה שיכולה להיות לכתובת הנוכחית?

  ושוב לטריומויראט שלנו – אלפי תודות.

 • שלומית ליר  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 10:55 am

  מצטרפת לתודות מדובר בסוג של מפעל חיים (לפי קצב הזמן הממוחשב) שצריך להיות מתוגמל על ידי גופים ממסדיים העוסקים בתרבות בישראל.
  הרעיון לעבור לוורדפרס מבורך ואני סמוכה ובטוחה שיאפשר את המשכו המוצלח של הפרויקט.

 • חנן כהן  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 11:14 am

  איכסון אתר ב http://dreamhost.com תמורת 110$ לשנה. מאד ממליץ.

  עם הקופון הזה השנה הראשונה אפילו בפחות

  http://ranh.co.il/dreamhost-coupon-codes/

  התקנת WP בקליק אחד (קצת יותר אבל לא הרבה)

  אני מציע לפרסם כאן (או במקום אחר) אפשרויות איכסון נוספות.

  והתודות הרגילות והעמוקות לשלישיה.

 • שלומי  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 11:21 am

  אמאלה'

 • משה הרפז  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 11:24 am

  חושבני שכדאי ועדיף לעבור – כולם – כחטיבה אחת
  איך קוראים לכך – סינרגיה
  וביחד יש לנו משקל
  אם נתפזר אזי מפעל התרבות שהוקם ישאר נטוש
  וחבל

 • לימור  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 11:31 am

  נשמע טוב ותודה. נמצאת הרבה בוורדפרס, אם אדע במה צריך לעזור, אעשה זאת בשמחה.

 • מילי  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 11:31 am

  מצטרפת לתודות!!!

 • איתי בנר  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 11:42 am

  זה נשמע כמו רעיון טוב. כשלעצמי אני לא מתחזק את הבלוג ברשימות אבל יש לי כמה פוסטים שעדיין נקראים פה ושם.

  הייתי מציע שבתהליך הייצוא תוקדש גם מחשבה ל-SEO. האם ניתן יהיה לשים הפנית 302 לדומיין אלטרנטיבי?

 • ימימה  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 11:44 am

  ובכלל – תודה רבה על הכל. אתם נהדרים והמקום הזה נהדר והעיצוב – אחד ואין שני לו בנקיונו וביופיו.

  בהצלחה לכולם.

 • אורה לב-רון  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 11:50 am

  זו ההרגשה. לעזוב את ההורים כי הרגע כבר הגיע, וכל העולם מחכה בחוץ, אבל כל-כך מפחיד.
  ועוד זאת: האם שומרים על קשר עם ההורים עם אחר-כך (גם אם הם לא ביולוגיים)?
  מסתבר שטווח הרגשות רחב בעניין שלאחדים הוא טכנולוגי פשוט.
  תודה, מלאכי האינטרנט.

 • shimi810  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 12:38 pm

  למה לפזר את הקהילה שנוצרה כאן לרחבי הרשת ולקשר אותה רק באמצעות העמוד הראשי, כשאתם יכולים להתקין על השרת הקיים מערכת וורדפרס רבת משתמשים?
  זה היה יכול להיות פתרון הרבה יותר טוב מאשר לפרק לחתיכות את כל האתר ולפתוח דף חדש.
  נכון שיש פה עניין של נוחות ובחירת אתר נוח לכל אחד, אבל פירקתם פה את כל הקהילה!

  חישבו על הצעתי, בעלי ההחלטות של הפרוייקט.

  מה תהיה הכתובת החדשה של האתר?

 • יוסי בכינור  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 1:06 pm

  אתר סנובי ואליטיסטי. מקווה שייעלם יחד עם הרעיון שלו.

 • יעל ישראל  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 1:17 pm

  תודה על העזרה הרבה, בעבר ובהווה ובעתיד, ונקווה שנעבור כולנו בשלום ונמשיך שם.
  אנא, פרסמו מי יתנדב לעזור לבורי אינטרנט.

 • תומר כהן  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 1:50 pm

  שיהיה בהצלחה לכל אלו המתכננים להתנייד לבית חדש בהמשך. אני ורבים אחרים נשמח לעזור לכם ככל שנדרש. (הכתובת שלי מופיעה מעלה)

  קיימות שתי אכסניות וורדפרס מומלצות:
  בלוגלי – http://blogli.co.il
  וורדפרס.קום – http://wordpress.com

  בנוסף, ניתן לארח בלוג מבוסס וורדפרס על אתר אישי –
  עלות כתובת ("דומיין") – פחות מ־10$ לכתובת המסתיימת ב־com/net/org, ועד 80 שקלים לכתובות co.il או org.il
  אירוח – כ־100$ לשנה בחו"ל, בחברות בארץ המחירים משמעותית יקרים יותר. באופן עקרוני אין מניעה מאיחסון של מספר אתרים נפרדים על אותו החשבון, ובכך ניתן להתחלק בעלות האירוח.

  תמיכה –
  רשימת התפוצה של וורדפרס בעברית, לשאלות כלליות וטכניות – http://groups.google.com/group/wpheb

  פורום התמיכה של בלוגלי – http://f.blogli.co.il/

 • מרית  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 1:57 pm

  תודה ענקית על הכל. חוץ מזה לא הבנתי הרבה, אבל גם כשהגעתי לרשימות לא מצאתי את ידי ורגלי עד שתומר פרסיקו היקר הפך להיות חונכי.

 • חנן  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 2:40 pm

  הרעיון נשמע אחלה, אם כי גם אני בדעה שכולנו ביחד יוצרים כוח שספק אם יהיה לכל אחד מאיתנו בנפרד.

  אשמח אם תחשבו על פיתרון שיכלול מעבר של כ-ו-ל-ם יחד לאותו השרת ואותה המערכת, כדי שגם בעתיד, נוכל לשמר על כוחנו כקבוצה.

  אין ספק, אתגעגע לפלטפורמה המצ'וקמקת הזו…

 • תמר  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 2:57 pm

  תודה גם ממני.

 • נילי קרן  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 3:45 pm

  תבורכו על מה שעשיתם, עושים ותעשו. נתתם לי הזדמנות נהדרת להתבטא ולהכיר אנשים מעניינים וזה העיקר!!! נתגבר על כל הקשיים ובלבד שנמשיך!!!
  יישר כוח

 • רון  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 3:45 pm

  אשמח לעזור למי שאינו מכיר את מערכת וורדפרס.

 • חן ועוד  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 4:00 pm

  מדהים! כל הכבוד

 • נועם  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 4:30 pm

  כל פתרון שישמור על המפעל התרבותי הייחודי ששמו "רשימות" ויבטיח לו עתיד, הוא מבורך. אני מקווה שההגירה לא תפיץ אותנו לכל עבר, ושתישאר תחושת קהילה גם בהמשך. מחזיק לכם (ולנו) אצבעות. ושוב תודה.

 • חני  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 4:40 pm

  אורי, ירדן ואילן על פועלכם המבורך. אני באופן אישי לא מבינה הרבה בכל הטכנולוגיות האלה, אבל סומכת עליכם, ומקווה לצלוח את כל המהמורות יחד אתכם ועם שאר הכותבים באתר המיוחד הזה -"רשימות". בהצלחה לכולנו!

 • חנה בית הלחמי  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 4:47 pm

  תודה. זהו פתרון רציני וטוב, והזדמנות לחלק מאיתנו (אני ביניהם) ללמוד עוד משהו, בפרקטיקום של המעבר, על התמודדות עם טכנולוגיות אינטרנט.
  הדבר היחיד שלא הבנתי עד הסוף הוא המשפט "להצטרף לאחד השירותים שמפעילים את הפלטפורמה עבורו ומספקים אחסון". לא הבנתי למי/אילו פלטפורמות הכוונה.
  תודה גם על הרעיון, המקוריות, המקצועיות, השירות – הכל.

 • טלי  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 5:47 pm

  מצטרפת לתודות, להערכה הרבה על ההתמדה, המאמץ והיצירתיות שלכם במיציאת פתרון.

  גם אני משתייכת לאלה שמרגישים אימת טכנולוגיה זוחלת למול כל הסינית הזאת ומייחלת לעזרה בחציית האוטוסטרדה הזאת בשלום, אבל שמחה על שנמצא פתרון וסומכת עליכם שיהיה בסדר.

  תודה גדולה! (-:

 • עידו  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 6:25 pm

  אם אני מבין נכון, זה מוריד את העבודה הקשה הטכנולוגית, ומשאיר אותנו עם מה שיותר חשוב. הקהילה.
  תודה על הכל, ויאללה, להגירה…

  המילה הזו כמעט גורמת לזה להשמע כמו הרפתקה מלהיבה.

 • לאה  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 6:44 pm

  תודה רבה רבה על כל התמיכה בשנים האחרונות.
  אם נתארגן קבוצה גדולה של לקוחות שמעוניינת באחסון אתרים אל נוכל להשיג מחיר יותר נוח מ- 110 דולר?

 • אורה  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 7:03 pm

  תודה גדולה. המעבר נראה לי לא פשוט (בטוח אזדקק לעזרה) ואני בעיקר מקווה שהאופי המיוחד של המקום הזה יישמר גם לאחר השינוי

 • דוד כפרי  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 7:05 pm

  לכל אלה המבקשים להתקין וורדפרס על השרת הנוכחי, אני מזכיר שחברת סוויט-הום נותנת אותו בהתנדבות ואין מי שישלם עליו.

  מכאן התחילה הבעיה ולכן הצורך להעביר את העלויות אל המשתמשים – אנחנו – אם על ידי שימוש באתרי חינם כמו בלוגלי ואם ע"י שכירת אתרים עצמאית, כל בעל אתר לעצמו.

  בעיה עקרונית במעבר לאתר חדש, שבהרבה מקומות מסתובבים קישורים ישירים לרשימות ישנות באתרים הנוכחיים. אשמח מאוד אם אחרי המעבר יוביל כל קישור כזה להפניה לאתר החדש.

  ושוב תודה,
  דוד

 • avivsky  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 7:14 pm

  המון תודה!

 • יורם קופרמינץ  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 7:50 pm

  אני לא מבין משהו.
  נגיד מאה בעלי אתרים יוציאו כל אחד 100 דולר לשנה, זה בערך בערך, לא לתפוס אותי במילה 10000 דולר. מה הום סוויט הום יגיד לא?
  לא מבין למה לפרק את האתר?
  אנא יכין בעל השרת הצעת מחיר ונראה עלויות, למה לרוץ?
  ואם צריך מתכנת כדי לסגור פינות ושיכלולים ושרשימות ישודרג עד כדי שבעלי הבלוגים ילכו לבתים פרטיים כדי לשיר את הפוסטים שלהם לקוראים, אז למה לא להביא הצעת מחיר ממיטב המוחות שעסוקים בתחום ונראה כמה זה עולה לנו.
  לדעתי, אסור לפרק את האתר לחתיכות קטנות ולא נותרה לי רק האמירה הבטחונית שאומרת, שיודעים איך מתחילים בפיזור אבל לא יודעים איך זה יסתיים.
  ברור שתודות לעוסקים במלאכה במשך השנים.
  התקווה
  פיזור
  סוף

 • עפרה  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 8:14 pm

  מרגע לרגע אני מבינה פחות ופחות.
  אבל שינויים זה השטח שלי, אז אין פחד, ובעיקר סומכת על מי שעזר לי עד עכשיו, זה שמעלי, על האנשים הטובים שמסביב ועליכם, שלושת הגדולים.
  בשמחות. תודה רבה.

 • אוהד  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 8:54 pm

  ערמה של קקות מתנשאות, אתם והכותבים הנפוחים שלכם.
  ברוך שפטרנו.

 • שמואל חן  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 9:30 pm

  ברכות חמות על כל המאמצים והפתרונות. אצטרף כמו כולם וכנראה שאהיה זקוק למתנדב מסייע.

  אולי כדאי קצת לפרט את המשמעויות וההבדלים בין אחסון באופן עצמאי לבין אתר כמו בלוגלי.

  ברכות,

  שמוליק

 • דרור  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 10:22 pm

  במעבר האחרון, שלא היה כל כך דרסטי, היו המון בעיות, בין השאר, למשל, עם קבצי התמונה בעלי השם בעברית שנמחקו. זו רק דוגמה אחת. אי אפשר לדעת מה מעבר כזה יגרום. אפילו עניין כמו עם התמונות דורש אחר כך המון זמן לתיקון. אישית אני מעדיף לשלם סכום סביר ולא להתחיל להתעסק עם זה.זה כבר כמעט 600 פוסטים ואין לי מושג מה יש שם, ואם יהיו בעיות אפילו קלות זה יהיה מטריד. שווה לחשוב פעמיים לפני שרצים הלאה. תודה לכם.

 • אייל גרוס  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 10:33 pm

  מצטרף לתודות לאורי, ירדן אילן וגם האחרים שעזרו ועוד עוזרים ויעזרו, ומתי שהוא אני אנסה להבין וללמוד איך זה עובד הוורדפרס הזה…. וכמאמר השיר "בכל סיום יש התחלה חדשה"…

 • עידן  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 11:14 pm

  מקימי "רשימות" עשו דבר גדול, את זה כבר אף אחד לא יקח מהם. תודה גדולה מגיעה לכם.

  כפסימיסט מטבעי, אני לא צופה טובות מה"הגירה" הזאת. הלכידות של הבלוגים עלולה להיפגע (כמו שהבנתי, יידרש קיטלוג מחדש של מאות הפוסטים!), קהילת "רשימות" תפוץ לכל עבר, וגם מנויים לא מעטים יתעו בדרך ויאבדו לנו.

  אין ספק שהפיתרון האידאלי היה לגבות דמי חבר צנועים מכולנו, ואולי אף צנועים יותר מכל מי שנכנס לאתר, ובעזרתם לשדרג את התשתית.

  אתם יודעים מה זה מזכיר לי? איך "הקימו מחדש" את עיתון "דבר", למשך כמה שנים, כשהוא כבר גסס. כולם זוכרים איך זה נגמר.

  גופים אורגניים אי אפשר לפרק ואז להרכיב מחדש (כמו במשגר של "מסע בין כוכבים"). הם מתפוגגים בדרך.

 • אליענה בר און  ביום נובמבר 17, 2009 בשעה 11:36 pm

  הי,

  אני קוראת לכל כותבי האתר רשימות לבוא לאתר אינדקס המאמרים הישראלי שאני מייצגת בכבוד:
  http://www.israel-articles.com

  כל כותב/ת, יכולים להעלות תכנים, יצירות וכד' ולקבל 50% מיחידות הפירסום. ז"א, ככל שיש תוכן יותר מושך, מרוויחים יותר.

  הדיל הלא רגיל שאנו מציעים, מתאפשר בזכות פלטפורמת גוגל אדסנס.

  נסו אותנו, בטוח לא תפסידו:
  http://www.israel-articles.com
  אליענה, IA.

 • דוד כפרי  ביום נובמבר 18, 2009 בשעה 12:21 am

  האתר שלכם לא בנוי על וורדפרס.
  איך נייצא אליכם את כל התוכן שכבר קיים אצלנו?

 • גולדבלט משה  ביום נובמבר 18, 2009 בשעה 6:28 am

  מצטרף לתודות ,עם הצטרפות לרשימות חשתי שאני זוכבמשהו מאד חשוב לי ולשותפים לפרויקט. הרעיון שת הצטרפות משותפת לאתר נראה לי כי אם זה כרוך בעלות ניתן יהיה להשיג עלות נוחה לכולם עם המעבר.

  כדאי אולי שתוקם וועדה מצומצמת מקרב הכותבים לצורך הסדרת הנושא

 • אהרן  ביום נובמבר 18, 2009 בשעה 8:50 am

  משום מה שמעתי על כך מחבר- דרך למה נט ולא ידעתי על הפוסט הזה.
  תודה רבה מאוד. אני הייתי משלם דמי אחזקה וכאלה בשביל לחסוך את המעבר- אבל אם לכם זה קשה מדי- מקבל בהכנעה ובתודה

 • איריס  ביום נובמבר 18, 2009 בשעה 9:35 am

  אני מעוניינת להשאיר רק את הארכיון (כלומר לא להמשיך לבלוג, משום שאין לי מושג מה זה אפילו וורדפרס), האם יש אפשרות למצוא אתר מארח אצל מישהו אחר שיכניס את הארכיון. מדובר על ארכיון שהכניס מיליון כניסות ומדורג 4 בגוגל ראנק, ויש לו כניסות קבועות גם כשהוא רדום בגלל חיפושי גוגל של תחומים מסויימים שהוא מקבל דירוג ראשון. מי שעובד על תנועה ואדסנס למשל, או שמעוניין בשדרוג כניסות בלי לעבוד (חוץ מאשר לאחסן את הארכיון וכמובן לקחת אותו מרשימות), מוזמן ליצור קשר
  irisedelbaum1@yahoo.com

 • יוסי דר  ביום נובמבר 18, 2009 בשעה 10:03 am

  זה מרגיש כמו לפני טיול שנתי עם שקי שינה וכל זה

  תודה לאורי ירדן ואילן על הראש הגדול שלהם.

 • תמי אילת-יגורי  ביום נובמבר 18, 2009 בשעה 11:35 am

  מצטרפת לתודות העמוקות ומלאות ההערכה על דף הרשימות הישן.
  מנסה לפענח את המשמעות של הדף החדש.
  אם הבנתי נכון, והרצון נותר בעיינו לשמר את הכותבים כקהילה וירטואלית, אני תומכת ברעיון לגבות דמי שימוש, שממילא עתידים הכותבים לשלם בהמשך, כבר עכשיו לטובת שדרוג המתכונת המשותפת.

 • חולצות  ביום נובמבר 18, 2009 בשעה 1:48 pm

  נו אז מה יצא לכם ? הסוס הלבן מת והאביר טבע. רציתם איכות ? מצוין ! רציתם לא להתמסחר ? מעולה! תתעוררו ותריחו את רוחב הפס.
  כולם אוהבים לקרוא דברים איכותיים, כולנו היינו גאים בדרך בה נשאתם את דגל האיכות בבלוגוספירה הישראלית. אבל נושא הדגל צריך משכורת, הוא רעב ללחם. לקבל כסף עבור מה שאתה גם ככה עושה זו הדרך הנכונה להתנהלות בעולם שלנו. תשמרו לעצמכם את הזכות לבחור כיצד לפרנס את האתר ולתחזק אותו.
  sell! don't sell out!

 • מיכל עלמה  ביום נובמבר 18, 2009 בשעה 3:55 pm

  לירדן, אורי ואילן תודה מקרב לב.
  התמיכה במעבר לבעלי האתרים – חשובה מאוד

 • סרנה  ביום נובמבר 18, 2009 בשעה 4:43 pm

  מקום לא מתלהם בארץ מתלהמת
  מקום מקשיב בארץ פרועה
  ראה אפילו נזילת כמה טוקבקיסטים משם לפה בפוסט זה

  תודה

 • אסתי  ביום נובמבר 18, 2009 בשעה 8:15 pm

  בעד לשלם ולהשאר כאן.
  העליתי את זה גם בסבב הקודם. חבל לי שלא קיבלנו החלטה ללכת על זה.
  שכל אחד מאיתנו הכותבים יתן 100$ לשנה או 200$ או כמה שצריך כדי להשאר כאן, ככה בדיוק במתכונת הזו על פלטפורמה עובדת.

 • אריק גלסנר  ביום נובמבר 19, 2009 בשעה 12:15 am

  גם בעד הישארות "רשימות" במתכונתו הנוכחית ותשלום סביר שניתן אנחנו, הכותבים, עבור הטיפול הטכני באתר "רשימות".

 • אורי ב.  ביום נובמבר 19, 2009 בשעה 3:18 am

  הבעיה היא לא האחסון(לא שאחסון טוב לטווח רחוק זה זול), היא הפיתוח הטכנולוגי המתמשך ולא מאה ולא מאתיים דולר לשנה יממנו מתכנת לטווח רחוק.
  חיפשנו ללכת על משהו שלא נעמוד בסופו בפני שוקת שבורה.
  קיימות היא מילת המפתח כאן
  במובן של
  sustainable

 • avivsky  ביום נובמבר 19, 2009 בשעה 10:14 am

  אורי, ירדן ושות',
  לי לא נוח עם העובדה שהאחריות והעבודה נופלת עליכם באופן בלעדי. האתר הזה חשוב לי ומתסכל אותי שאיני יכול לתרום.

  מכיוון שהושמעו כמה קולות שמוכנים לשלם רציתי להציע מגבית מקרב הכותבים.
  הכסף יאסף לא על מנת לחסוך את הצורך במעבר אלא על מנת לסייע בהוצאות – זמן עבודה/התנדבות, או כל הוצאה אחרת.

  זו הצעה שאין מאחוריה לחץ אלא הזמנה להרגיש שותפים. מי שלא מעוניין או לא יכול לתמוך כספית לא יצטרך לעשות זאת.

  אם לבעלי הבית ההצעה נראית אני מוכן לנסח פניה ולשלוח אותה לכל בעלי האתרים.

  אביב

 • לאורי ב.  ביום נובמבר 19, 2009 בשעה 10:17 am

  אם הבעיה היא בתחזוקת הקוד (מי אמר שצריך להוסיף פונקציונליות לאתר מעבר למה שכבר יש כרגע? עושה רושם שהיא "עושה עבודה טובה", מספקת ועוד ועוד אנשים מבקשים להצטרף על אף ואולי בגלל הפשטות של הקונספט) אתם יכולים לפתוח את הקוד של רשימות (להפוך אותו לפרוייקט בקוד פתוח) ואולי יהיו אנשים שיקחו את המושכות ללא תשלום ויעשו לו המרה לפלטפורמה טכנולוגית יותר מתאימה וסקיילבילית.

 • יודן  ביום נובמבר 19, 2009 בשעה 11:15 am

  תודה רבה לכולכם על המאמץ שבהמשך הפרוייקט הזה. אני שמח שנמצא פתרון, משום שבזמן האחרון זה הפך להיות ממש סיפור להעלות רשימות לאויר.
  פתחתי כבר אתר בבלוגלי, ואני מוכן למעבר ברגע שתגידו.

 • מואיז  ביום נובמבר 19, 2009 בשעה 1:09 pm

  ההסכם שלנו הוא עם רשימות ויש שם גם הדגרה של זכויות יוצרים. מה יקרה בוורפרס? האם יש הסכם בין וורדפרס לרשימות? האם רשימות כישות משפטית חדלה להתקיים?

  אני לא רואה התיחסות לבעיה הזאת.

 • אורי ב.  ביום נובמבר 19, 2009 בשעה 1:13 pm

  כי חשבתי שזה מובן מאליו.

  בפשטות – הזכויות של וורדפרס בכתבים שלך זהות לזכויות של מיקרוסופט בכתבי משתמשי מעבד התמלילים שלהם.

 • ח ל י  ביום נובמבר 19, 2009 בשעה 2:30 pm

  שלום, כאן הבורים והבורות בענייני וורדפרס וכו'.

  האם כדאי לי להתחיל להתייעץ, להעזר, לפתח, לפתוח או לחכות עד שתגידו, ע כ ש י ו?

  🙂

 • אורי ב.  ביום נובמבר 19, 2009 בשעה 3:07 pm

  אבל נראה לי שיהיה יותר קל לחכות לליווי.

 • אלכס בן-ארי  ביום נובמבר 19, 2009 בשעה 10:55 pm

  רק עכשיו ראיתי מה הולך.
  רעיון מלא תנופה, כרגיל
  צאחל לכולנו בהצלחה ומעבר חלק.

  אלכס.

 • יודית שחר  ביום נובמבר 19, 2009 בשעה 11:08 pm

  תודה על מה שעשיתם ועל כל מה שאתם עושים. אני לקחתי הפסקה מהבלוג, עכשיו ממש אין לי מושג מה לעשות. אולי מחר אקרא יותר לעומק, גם את תשעים וחמש התגובות, אולי יאיר עלי האור ותבוא השכינה, אני ממש לא מבינה בטכנולוגיות שאתם מדברים עליהם.
  אני רק יודעת להגיד תודה רבה על העבודה המדהימה שאתם עושים. תודה רבה.

 • חולי  ביום נובמבר 20, 2009 בשעה 8:55 am

  אני רוצה להעלות נקודה חשובה לדעתי.

  מה שליכד את האתרים השונים ברשימות כקבוצה כלשהי, זה החזות הגרפית של האתרים, והמילה נוט באנגלית בכתובת האתרים.

  סך הכל התכנים ואופים באתרים השונים מגוונים מאוד, ולא הם שמלכדים את רשימות לקבוצה.

  העמוד הראשי של רשימות כמובן מהווה מסגרת, אבל הוא משמעותי לרשימה מסוימת ושיוכה לרשימות, רק בזמן בו הרשימה חדשה ומופיעה בעמוד הראשי.

  אני חושב שאם רוצים שרשימות ימשיך להיות בעל ערך כקבוצה, ולא רק כפלטפורמה טכנית לאתרים מסוימים, כדאי לשמור על עיצוב אחיד לאתרים השונים (כמובן שאפשר וכדאי להתאים עיצוב חדש, כרוח הזמן וברמת הטכנולוגיה העכשווית), וכדאי גם שהאתר רשימות, כנוט, יופיע בכתובת. חשיבות הכתובת רבה בעיקר כאשר נתקלים בכתובת בעמודי חיפוש שונים. המילה נוט, בכתובת תמיד רומזת למה לצפות.

  אני חושב שכך נוכל לשמור על רשימות כקבוצה בעלת מסגרת מסוימת ואפילו אם האתרים נמצאים במקומות שונים וכו'

  אשמח כמובן לעזור בעבודת העיצוב החדש אם זה יהיה נחוץ.

 • עירא  ביום נובמבר 20, 2009 בשעה 8:38 pm

  באתר וורדפרס.קום יש אפשרות לפתוח בלוג בחינם, או עם תוספת מחיר קטנה אפשר לדאוג לתבנית פרטית, דומיין פרטי וכל מני, וזה יעלה הרבה פחות מאשר $100 לשנה (נדמה לי אזור $20-$40 בהתאם לפיצ'רים המבוקשים).

  הייתי מציע אולי ש"איגוד" כותבי רשימות יבחר נציג או שבעלי האתר יפנו את אוטומאטטיק (מפעילי הבלוגיה ששם) ויבקשו עזרה בצורת מחיר קבוצתי לעוברים, כולל תבנית מתאימה (עם כיוונון של צבעים) למי שירצה להשאר באותה המתכונת, ואז יהיה מינימום כאב ראש למשתמשים, אני מקווה.

  בכל מקרה, אני יודע שהפנית פוסטים עלול להיות ברדק לא נורמאלי, אבל רדירקט של ה-RSS לחדש וכל שאר העמודים לעמוד הבית של הבלוג החדש יכול להיות משהו מינימלי והוגן.

  אם מעבר מסודר קבוצתי כזה לא יצליח, אני אפנה לכמה מתושבי האתר אישית להציע להם אירוח בשרת שלי (עוד 4-5 בלוגים לא ימוטטו אותי 🙂

 • כרמיתׁ  ביום נובמבר 21, 2009 בשעה 4:46 pm

  אורי, ירדן ואילן, על הניווט לחוף מבטחים.
  בטוחה שעם רצון טוב נגיע בשלום.

 • מרית  ביום נובמבר 21, 2009 בשעה 8:44 pm

  האם אנחנו אמורים למצוא לעצמנו כבר עכשיו מקום אחר?
  האם זה מה שכתוב פה?
  כי זה לא ממש ברור.

  ובלי קשר – זה מאד מאד מעציב אותי מה שקורה לרשימות. אני יחסית חדשה אבל מאד אוהבת להיות פה.

 • חן  ביום נובמבר 22, 2009 בשעה 6:23 pm

  פתחי שם בלוג, והמערכת כל-כך מתקדמת מצד אחד, וכל-כך איטית מצד שני, שזה פשוט מתסכל.

  יש מצב "טורבו" בו מאוחסנים כל מיני סקריפטים וכו' על המחשב המקומי ותאורתית זה אמור לרוץ מהר יותר. אבל מסתבר שהמילה "טורבו", היא סוג של הגזמה נחמדה.

  בעבר כשבדקתי את בלוגלי, הוא סבל מאותה מחלה.

  לא יודע איך להמשיך מכאן… ;><;

 • חן  ביום נובמבר 22, 2009 בשעה 9:28 pm

  מה דעתכם על בלוגר? זה יהיה טוב לעבור לשם?

  זה כל-כך עצוב… ):

 • אסף פדרמן  ביום נובמבר 23, 2009 בשעה 10:37 pm

  מבלי לגרוע בעבודה הרבה ובכבוד שמגיע למנהלי רשימות, הבנתי את גודל המשמעות של ההחלטה הזו רק עכשיו אחרי 102 תגובות כאן.

  ייצוא התוכן יגרום לאיבוד של כל הלינקים לאתרים האישיים שנאספו בכל השנים האלה, הדירוג בגוגל יאבד, וכן לינקים לרסס. אני מהמר שגם רשימת התפוצה תאבד. בשביל אתרים שרוצים להמשיך לפעול זה בעצם ניתוק של הזרם.

  זה אומר לאבד את התמיכה הקונספטואלית של רשימות שהובעה בשני מימדים – הדומיין והעיצוב. את העיצוב אולי נוכל לשמור, אבל הדומיין יאבד ואיתו גם הזהות של האתרים שלנו.

  נכון שרשימות לא חייב לנו שום דבר מבחינה חוזית, אבל בעיני יש איזו חובה עמוקה יותר לנסות ולשמר את המפעל הזה – לפחות בשביל מי שלא רוצה לאבד את הדומיין
  http://www.notes.co.il.

  יהודה בלו הציע משהו שנראה כמו פתרון בר קיימא. http://www.notes.co.il/ben-hateva/62710.asp
  הפתרון אינו דורש המשך פיתוח, אלא רק המשך שכירות שהבלוגרים ישלמו. האם זה באמת לא אפשרי? ואם לא אז מדוע? נדמה לי שרבים ישמחו "להקפיא" את הארכיון בכתובת הנוכחית אפילו תמורת תשלום שנתי. אפילו אם רשימות לא ירצו להתקין מערכת וורדפרס על השרת, שימור הארכיון לבדו יספק חלק מאיתנו.

  אם זו אפשרות אשמח לשמוע מה הסכום, ואם זו לא אשמח לדעת למה לא.

 • אורי ב.  ביום נובמבר 25, 2009 בשעה 9:49 am

  אסף,

  הדאגות לגבי גוגל מוגזמות – פירוט בפוסט הבא של שאלות ותשובות.
  לגבי לינקים – יהיו רידיירקטים – הפניות אוטומטיות של הלינקים הישנים לכתובות החדשות.

  אין כאן שום איבוד זהות.

  מימון עצמי הוא לא ריאלי וגם לזה תמצא פירוט בפוסט הבא.

%d בלוגרים אהבו את זה: