פרויקט רשימות במשבר – מכתב פתוח לבעלי האתרים ולציבור הקוראים

שלום לכם,

נפתח בהדגשה – הפוסט הזה נכתב מעמדת מוצא שלא אומרת נואש, אבל היא מאוד מאוד מודאגת.


פרויקט רשימות נמצא בנקודה קריטית ובהחלט נשקפת סכנה לחייו.
החלטנו לנקוט שקיפות מלאה ולחלוק את המצב המורכב במלואו עם בעלי האתרים והקוראים מאחר ואנחנו מקווים לקבל כיוונים חדשים לפתרון. אם כיוון כזה עולה בדעתכם, אתם מוזמנים לשלוח אותו אל אורי, למייל coordinator  ב- notes.co.il

 
פרויקט רשימות פותח ומופעל בהתנדבות בזמנם הפנוי של שלושה אנשים מאז 2003. הפלטפורמה עליה הוא מבוסס פותחה עבור אתרי קונספציה האחרים החל מ-1999. רשימות הוקם כפרויקט עצמאי, בלתי תלוי והתנדבותי. 
 
לפני זמן מה הבנו שאתר רשימות נמצא על פרשת דרכים. שלושה מרכיבים מאיימים על עתיד הפרויקט – הראשון, כמו שקורה לעתים עם פרויקטים עצמאיים ברשת הוא העלות של הצלחתו,  השני הוא צוואר הבקבוק של משאבי הפיתוח הטכנולוגי והשלישי הוא המרכיב האישי – יכולתנו להקדיש המון זמן לפרויקט.
 
ראשית, עצם עומס התעבורה באתר, בשילוב עם כמות התוכן והכותבים, משמעותם שקשה מאוד למאחסן המתנדב שלנו, http://www.sweethome.co.il להמשיך ולשאת בהוצאות התקשורת והאחסון. התיאבון של הפרויקט בתחום זה במגמת עלייה תמידית ויש לו צורך לקבל שרת ייחודי בהקדם ובעתיד לא רחוק שניים. התמזל מזלנו שג'סטין מסוויטהום , הוא אדם רחום וחנון, ולמרות שאת דאגתו הביע לפני חודשים, הוא ממשיך לשאת בהוצאות שלא שיער ולא "מוריד לנו את השאלטר". אבל בטווח הרחוק – זה לא פיתרון, ואין לדעת כמה זמן נוכל להמשיך.
(ולא – בגלל סוג התוכן ברשימות מודעות גוגל לא יניבו הכנסה מספקת לממן אפילו רק את האחסון, כך שזאת אינה אפשרות.)
 
שנית, פיתוח. תכנות הוא נקודה כאובה שאנחנו מכירים עוד מראשית ימי קונספציה. מעבר לעבודת אפיון וקונספט שהיא מעניינת יחסית, כתיבה של קוד ותחזוקו הן עבודות קשות ושוחקות. בניגוד לפעילויות האחרות שכרוכות בהפעלת האתר, זאת כנראה הפעילות הכי שוחקת עם היחס הכי אכזרי בין כמות האנרגיה המושקעת לסיפוק שאפשר לשאוב מהעסק. כמעט מהיום הראשון לפיתוח הפרויקט, ובאופן מתמשך, אנחנו מנסים לצרף עוד מתכנתים, אבל מלבד כמה חברים יקרים שהטו שכם ועשו פרויקטים קטנים ויפים שקשורים לפלטפורמה, לא הצלחנו למצוא מישהו שממש יחלוק עם אילן את עומס הפיתוח.
 
שלישית, כאן מגיע המרכיב האישי, שאין להמעיט בערכו. ככל שהאתר צומח ומצליח, כך צריך להשקיע יותר בהמשך הפיתוח הטכנולוגי שלו, בתמיכה טכנית בבעלי האתרים שמשתמשים בפלטפורמה, בסינון הפניות הרבות להתקבל לפרויקט, ובתהליך הצטרפות בעלי אתרים חדשים ופתיחת האתרים שלהם.
כשהתחלנו לפעול, בשיתוף פעולה עם חברים שבאו והלכו, כקבוצת קונספציה, בסוף 1999,  היינו באמצע שנות העשרים שלנו. היום, שלושתנו כבר בתוך העשור הרביעי לחיינו. לחלקנו יש משפחות הולכות וצומחות (שרק נהיה בריאים), לכולנו יש קריירות תובעניות, שאנחנו מקווים להמשיך לפתח, ואתגרי פרנסה כמו לאזרחים מן השורה. לכולנו יש מחויבויות בכל מיני תחומים שרק הולכות וגדלות.
בשנה האחרונה הבנו אמת כואבת: לא נוכל להמשיך לעמוד לבד בתובעניות של האתר לטווח ארוך.
אנחנו אוהבים את הפרויקט, מוקירים את תרומת הכותבים, גאים בתרומתם לתכנים העבריים ברשת, ושמחים על שהיה לנו חלק בלאפשר להם לעשות זאת. אנחנו בהחלט קשורים רגשית לפרויקט. אבל עם כל כאב הלב – אנחנו פשוט לא יכולים להקריב את חיינו על המזבח הזה. רשימות הוא פרויקט תובעני שחורג בהרבה מתחביב לשעות הפנאי. וכאילו אין די בכל זה – באופן אירוני, הוא אפילו לא משאיר לנו זמן לביטוי היצירתיות שלנו במיזמים חדשים, ואפילו בהתנדבות.
 

החיפוש אחרי פתרון ושותפים

מתוך נקודת המוצא הזאת, יצאנו לחפש אחר פתרון. חשוב להבהיר – לא התכוונו לרגע לעזוב את המיזם, אלא להישאר מעורבים בו לפחות לעוד כמה שנים, אבל ליצור מגמה של צמצום המעורבות שלנו.
הרצון שלנו הוא למצוא דרך להבטיח את היות רשימות פרויקט בר-קיימא, ולטווח ארוך ככל שניתן, ומתוך היכרות עם הרשת – הוא גם צריך להמשיך לצמוח ולהתפתח, אחרת יתנוון ויגווע.

זאת מטרה מאוד שאפתנית – קשה לחשוב על הרבה פרויקטים תרבותיים עצמאיים בישראל ששורדים שנים על גבי שנים בהתנדבות וללא מימון חיצוני, בין אם ברשת ובין אם מחוצה לה.
החלום שלנו היה למצוא שותפים רציניים וליצור מודל שיאפשר לפרויקט רשימות חיים ארוכים וטובים, כשהוא ממשיך להתפתח ולשגשג. באופן מיידי – במובן הצרכים המיידיים של האתר, ובטווח הרחוק יותר, מהזווית האישית – לאפשר לנו לצמצם בהדרגה את השליטה שלו בחיינו.
 
בהתחלה חשבנו למצוא גורם תרבותי ו/או ציבורי ללא מטרות רווח, אבל אחרי קצת בירורים וגישושים לא מצאנו גורם שייקח על עצמו את ההתחייבות החומרית ארוכת הטווח שכרוכה ברשימות.
 
הצעד השני היה למצוא גורם מסחרי, פיתחנו רעיון למודל מסחרי, שמבוסס (מה לעשות) על פרסום מינימלי שהרמה שלו הולמת את האתר, ושיכול בסופו של דבר לממן את עלות אחזקת האתר ועלות המשך הפיתוח שלו, וגם להיות רווחי בטווח לא יותר מדי ארוך (כי גורם עסקי לא ייכנס לתמונה רק כדי לכסות עלויות).
מה שכן – היה לנו ברור שהחל מהשלב של כיסוי העלויות, ברגע שיש רווחים, אם מישהו הולך לעשות כסף על רשימות, זה בתנאי שגם לבעלי האתרים וכל המעורבים בדבר יש חלק בהכנסות.
המודל הכלכלי הזה הוא לא מודל שאנחנו יכולים להפעיל בעצמנו כי הוא דורש משאבים ארגוניים כמו, לדוגמה, ניהול ומערך מכירות. משהו שאנחנו לא יכולים להפעיל בלי להקדיש את כל זמננו לרשימות, אבל גורם רציני בתחום התוכן יכול לשים בקלות.
עם המודל ניגשנו למספר גורמים ועברנו כל מיני גלגולים מול כל מיני גורמי תוכן בשוק הישראלי. המשמעות של רשימות כתוספת לנכסי התוכן שונה מגורם לגורם, וזה השפיע על מודל ההתקשרות. בשורה התחתונה: היינו במגעים עם מספר גורמים בשוק, אבל לצערנו התהליך  הגיע למבוי סתום. הנכונות להשקעה מצד הגורמים כולל חלוקה עם בעלי האתרים והמעורבים בדבר לא ממש העידו על אמון, רצינות ומחויבות אסטרטגית מצדם לטפח ולהבטיח את עתיד הפרויקט, והרי זה כל העניין – אם הפתרון לרשימות הוא שיתוף פעולה עם גורם תוכן עסקי מרכזי, אנחנו רוצים להיות בטוחים שלא יעלה על דעתו של הגורם לוותר על הנכס או "ליבש" אותו בעתיד, אחרת לא השגנו כלום מלבד הארכת חיים מלאכותית שבמהלכה חייהם של עוד אנשים נקשרים בפרויקט שעתידו לא ברור.

 

אז מה קורה עכשיו?

אסטרטגית: כפי שאתם רואים – החלטנו לנקוט שקיפות ולהציג את התמונה במלואה מול בעלי האתרים ומול הציבור הישראלי ברשת, מתוך תקווה שמתוך תבונת ההמונים והעניין האישי והציבורי יצמחו מודל חדש ו/או שותף שלא הצלחנו לחשוב עליהם או להגיע אליהם בכוחות עצמנו. הקצבנו להופעת קצה חוט לפתרון כזה חודש.
 
פרקטית: אתר רשימות והמערכת הטכנית ימשיכו לתפקד כרגיל, אבל החל מפרסום פוסט זה, צירוף כותבים חדשים לרשימות נכנס להקפאה. לינק לפוסט זה יועלה לעמוד הוראות ההצטרפות באתר ויישלח לכל הפונים החדשים או כותבים שבתהליך הצטרפות.
 
אם במהלך החודש הקרוב יימצא גורם שישתף איתנו פעולה – בין אם גורם עסקי או גורם ללא מטרות רווח, וניכנס עמו לתהליך, ננשום כולנו לרווחה, ההקפאה תוסר, ורשימות ימשיך קדימה, ובקצב מואץ. כולנו מקווים שזה אכן מה שיקרה.

אם נישאר במבוי הסתום שהגענו אליו, לא נמשיך הלאה בדרך שאחריתה גסיסה איטית יותר או פחות של הפרויקט.
הקונספט הייחודי של רשימות הוא זה שהביא להצלחתו, והמטרה היא להמשיך במתכונת דומה. אם מישהו רוצה להצטרף כשותף ולכתוב קוד שממיר את הפרויקט לפלטפורמה פתוחה כמו וורדפרס MU, נשמח לשתף איתו פעולה, מאחר ונתיב כזה יקל את השמירה על אופי האתר.

אם לא נמצא שותף – הקפאת ההצטרפות תמשך ואנחנו נאפשר לכל גורם מקצועי שיציע, בין בהתנדבות ובין אם בעלי אתרים יחברו יחד וימצאו נכון לשלם לגורם כזה, להיכנס לקוד ולכתוב תכנת המרה של התוכן לפלטפורמות אחרות, כדי שהכותבים הנוכחיים יוכלו "לעבור דירה" בקלות מרבית. 

אם לא יימצאו גורמים כאלה, נאלץ להסתפק בלתת לכל בעל אתר עותק של מסד הנתונים שלו, ואחרי תקופה מסוימת של קיום ארעי שכזה, נאלץ לסגור את האתר

שלכם בדאגה,
אורי ברוכין, ירדן לוינסקי , אילן גליני

שאלות ותשובות מוכנות מראש אפשר למצוא כאן
נ.ב.
אנשי תקשורת יקרים – את פניות התקשורת ושאלותיה מרכז אורי ברוכין. Coordinator ב notes.co.il
מיותר לציין שבלוגרים שרוצים לכתוב על הנושא וחסר להם מידע מוזמנים לפנות גם הם.
נשתדל לספק מענה מהיר ומדויק.

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • גיל  ביום אוקטובר 11, 2007 בשעה 9:38 pm

  לי אישית אין שום הבנה בתיכנות או שיווק ואני מאוד אצטער אם הפרוייקט יסגר. אין לי שום עיצה מעשית אבל אני מקווה שאנשים חכמים ממני ימצאו פתרון לטווח הארוך כי המקום מאוד נוח.

 • גיל  ביום אוקטובר 11, 2007 בשעה 9:43 pm

  כך שעיתונות המחשבים תכתוב על כך ואז אולי מישהו ירים את הכפפה ויציע פיתרון?

 • ח ל י  ביום אוקטובר 11, 2007 בשעה 9:45 pm

  לי אין מושג בכלום מזה
  אבל חוץ מזה שנעתקה נשמתי לרגע מהבהלה
  אני טובה במילים פשוטות.
  צריך כסף?
  כמה כסף?
  צריך ספונסר?

  במה אנחנו, אנשי רשימות יכולים בת'כלס לעזור, להתגייס, לגייס, לשלם – איך ובמה?

 • אורי ב.  ביום אוקטובר 11, 2007 בשעה 9:51 pm

  זה בדיוק מה שעשינו כרגע. יש הפניות ממספיק מקומות, ועוד יגיעו. כל מי שיש סיכוי שאכפת לו – לא יחמיץ את המכתב הזה.

 • גיל  ביום אוקטובר 11, 2007 בשעה 10:04 pm

  צריך להישאר אופטימיים, אני מקווה שמישהו ירים את הכפפה. האתר הוא אי של איכות ברשת ואם כל האנשים יתפזרו למקומות אחרים זה לא יהיה אותו הדבר.

 • תומר  ביום אוקטובר 11, 2007 בשעה 11:02 pm

  והערכה רבה על כל מה שאתם נותנים, ועל גילוי השקיפות הנוכחי.

  שנית, אני עם חלי, הן בחוסר ההבנה הכללית, והן בשאלה הפשוטה: זה עניין שכסף יכול לסדר? אם כן, האם מדובר בסכום שסביר לחלק בינינו?

 • אורי ב.  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 12:32 am

  זהו כיוון שנבדק, אבל גביית כסף מבעלי האתרים אינה פתרון, ראשית היא מסבכת מאוד את טיב ההתקשרות בינינו וביניכם ועלולה גם לסבך את הקשר שלנו עם רשויות המס שהיינו רוצים לשמור עליו פשוט ככל האפשר.
  אך בעיקר: הסכומים שנצטרך לגבות מכם הם סכומים שתסכימו אולי לשלם לטווח קצר, אבל בטווח הארוך הם מצטברים לסכומים לא מבוטלים שאנחנו בספק אם מספיק אנשים יסכימו לשלם. בטווח הארוך – הרעיון שרק אנשים שיכולים לשלם על זה יהיו בעלי אתרים כאן הוא נקלה בעיננו . בקיצור – זה פתרון קצר טווח שייתן לנו קצת אוויר לנשימה, ואת האוויר הזה יש לנו כל עוד הקפאנו צירוף כותבים חדשים. מה שאנחנו רוצים זה פתרון ארוך טווח.

  (עניתי אותו דבר גם אצל חלי, אני מניח שבשלב מסויים בימים הקרובים נעלה פוסט ש"ות לדברים שיחזרו ויעלו. בינתיים, אתם יכולים לעזור בלכתוב על זה ולעורר את כל מי שאתם מכירים ויש לו השפעה או אמצעים או גם וגם)

 • avivsky  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 12:59 am

  כדי שנוכל לנסות להפעיל את הקשרים שלנו יעזור אולי לקבל כמה פרטים:
  כמה כותבים יש ברשימות, על איזה סדר גודל של מימון מדובר, איזה סדר גודל של צוות תמיכה צריך והאם תישאר שם מידה של התנדבות. גם תיאור של רשימות והייחוד שלו יעזור (אני יכול לכתוב תיאור כזה אבל אתם תעשו זאת הרבה יותר טוב). אולי אם הייתם מנסחים מעין מכתב בקשה לתמיכה מאיזו קרן דימיונית היינו יכולים לקחת את המכתב הזה ולפנות איתו לכל מיני גורמים.
  בהצלחה לנו
  אביב

 • אורי ב.  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 1:20 am

  כי הפנייה והמודל משתנה בהתאם לגורם.
  אם יש לך משהו קונקרטי תכתוב לי למייל ותקבל את כל התמיכה שתצטרך.

 • reut  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 5:54 am

  האם ישנה אפשרות שאת הפוסטים יתרגמו לאנגלית ?

  1st – some of the writers know English, and perhaps can devote a few more hours to translate their wonderful writings into English.
  2nd – enlarging your crowd. not only English readers in Israel but readers abroad. 'reshimot' is a fascinating online cultural magazine. people outside of israel would LOVE to read such a rich and well articulated source , to understand more facets of Israeli culture.
  3rd – once its English – your funding opportunities are much greater – subscribers/donations/publicity/ads/paypal/merchandise – and more.

 • ריקי כ  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 6:49 am

  בתור מי שכאן מ2003, ובתור זו שכל כך רצתה … אתם יודעים אורי וירדן.
  גם אני חשבתי על תשלום של כותבים, חבל שזה לא פרקטי.

 • איריס  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 6:50 am

  ישנו סידור מאד נוח לגבות תשלום באמצעות הטלפון, בכניסה לאתר. אני חשבתי לעשות את זה השבוע לגבי הבלוג שלי. כלומר לשים לינק לתשלום סמלי אפילו של עשרים ש"ח לחודש כדי לקבל את הפוסטים באימייל וככה להפסיק ולפרסם בבלוג למעשה. נימאס לי לכתוב חינם. ואני לא רואה סיבה. אני בדיוק קיבלתי את החוזה ללינק כזה ועמדתי לשים אותו באתר. בלי שראיתי את המכתב של אורי וירדן
  רשימות הוא פרוייקט מצליח, כך ניראה לי, אנשים פה משקיעים זמן ומחשבה, חלקם ברמה גבוהה
  או שימצאו גוף מימון קבוע שיקבל את החסות וכך יפרסם את עצמו, לא יודעת, בנק או משהו כזה,
  או שינסו למכור לגוף תקשורת.
  או, כמו שאני חשבתי לעשות, לחבר את הכניסה לאופציית תשלום מאד נוחה כמו דרך שיחת טלפון וזהו. זה יוריד בהתחלה את הצפיה אבל לדעתי זה שווה את הניסיון.
  לי עכשיו יש כשלושים ומשהו אלף כניסות לחודש. התברר לי שזה לא רע, ויש אתרים כמו של מדריך מרטינדייל למשל לעורכי הדין שזה מה שיש להם, והם מוכרים פירסום באתר כזה על סמך הכניסות.
  כלומר, זה די הרבה כניסות בהתחשב בזה שאני בקושי כותבת בחודשים האחרונים בכלל. מאחר שאני לא הכי פופולארית פה, אני בטוחה לרשימות שיש מיליוני כניסות, כן, למה לא להרוויח.

  אפשר לקחת שכיר אחד, אפילו מתוך הבלוגרים (כדי שישמור על האופי) שיקים מערכת מודעות סולידית וישווק. זה אמור לכסות את ההוצאות הטכניות, את המשכורת של האדמיניסטרטור הזה, והשאר יכול ללכת לבלוגרים בחלוקה שוויונית.

  נכון שזה תמיד יותר מורכב מאשר התיאור הזה, אבל אפשרי. עיתון בניהול עצמי, ודוגמא להתארגנות מלמטה.

 • שוקי  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 9:42 am

  את באמת חושבת שמישהו ישלם 20 ש"ח לחודש כדי לקרוא מה שאת כותבת?

 • יוחאי  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 10:09 am

  זאת הדרך הנכונה. זה יקל בעיקר על התחזוק השוטף מבחינה טכנית.
  לגבי הכסף: כצעד ראשוני, תוכלו לשים לינק לתרומות דרך Paypal. הכסף הקטן שייכנס לשם יקל בטווח הקצר.
  שיהיה הרבה בהצלחה, ואני מקוה שרשימות ישרוד, במתכונת זו או אחרת.

 • יוסי לוי  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 10:21 am

  "נאלץ להסתפק בלתת לכל בעל אתר עותק של מסד הנתונים שלו"

  מסד הנתונים כולל גם את התגובות?

 • אורי ב.  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 11:47 am

  כן, הוא יכלול את התגובות, אבל ייבוא שלו ידרוש איש מקצוע.

 • דוד כפרי  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 11:58 am

  אם אני זוכר נכון, מומה עמד בפני סכנת סגירה לפני כשנה או יותר, וזכה למימון חיצוני שאיפשר את המשך פעילותו.
  האם יש סיכוי להיעזר באותם גורמים?

 • איריס  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 12:00 pm

  זה ניסיון להגיד משהו בפולנית ? בוא נגיד ככה שאם תהיה אופציה כזו אז גם אם תשלם 40 אני לא אכניס אותך למינויים. הוגן ?

 • שפי  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 12:09 pm

  מה, אתה רוצה למכור?? "לממש"?? אבל הפוטנציאל של פירסומות הוא במקרה זה כסף קטן?? או להסתפח לגוף תקשורת גדול ולקבל ממנו משכורת בסדר גודל של כוכב כדורגל?? ובכל מקרה צריך קודם-כל להכשיר את הלבבות?? וואו, כמה מפתיע, רעידת אדמה, איך לא הבנתי את זה קודם. 🙂
  מתחת ל"פוסט" זה כתבתי 4 תגובות:
  http://www.marketingbabylon.co.il/2006/11/21/phone-surveys-and-israeli-net

  יש כאן אופציה אחת שאני מודה שלא חשבתי עליה: שהבלוגרים ישלמו לך מכיסם. מה שאנשים מוכנים לעשות בשביל להשתייך… אולי תדבר עם איזשהו בנק שיקים להם קרן הלוואות לצורך זה? שמע ממני: במו"מ עם הבנק תציע לו שאתה-עצמך תהיה המנכ"ל של הקרן-הון-סיכון הזאת. המשכורות של מנהלים בבנקים הן היום ממש לא רעות, הרבה יותר גבוהות מהכנסתם של בעלי מינימרקטים.

  תחזית נבונה חייבת לשקלל את הנאמר בשיר של אריק איינשטיין: "לא ימשיכו בלעדינו/ זוהי הברקת חיינו".

 • אורי ב.  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 12:30 pm

  ניכר שאין לך מושג מי אנחנו

 • אמית  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 1:17 pm

  מה עם אפשרות להתחבר כנספח לאיזה אתר בינל"א גדול
  למשל כמו מיספייס, שעומד לפתוח סניף מקומי בארץ
  ?או אתר גדול אחר

 • אורי ב.  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 1:25 pm

  רעיון מעניין, אבל אין לנו קשרים באף אחד מהנ"ל. אם למישהו יש, נשמח לשמוע.

  אני בספק אם משהו כמו רשימות יכול להשתלב באסטרטגיה מקומית של שחקן בינלאומי מהסוג שמנית.

 • אני  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 1:52 pm

  אפשר לקבל פרטים טכניים על האתר- כמות התעבורה והנפח שדורשים הנתונים.
  באיזה בסיס נתונים אתם משתמשים וכדומה ?
  באלקסה אתם מופיעים במקום 472 בישראל, אז קצת קשה לי להעריך איזה חבילת איכסון דרושה לאתר שלכם.
  מצד שני, אני מכיר "אישית" הרבה אתרים שלא נכנסים באלקסה ל 100000
  והמודעות של גוגל מחזיקות אותם טוב מאוד.
  כמובן שחבל שכל האתר כתוב ב asp,
  שגורם לי לרחם על המתכנת שצריך להתעסק עם טכנולוגיה כל כך אכזרית בשנת 2007.

 • אורי ב.  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 2:06 pm

  אבל זה טבעו של הריטייג'. כשהתחלנו לפעול ב99 הPHP לא היה איפה שהוא היום
  התעבורה היא כ-200 ג'יגה
  כ-300 אלף יוניקים
  בסיס הנתונים הוא MSSQL
  ויש עוד פרטים בפוסט החדש
  אם אתה צריך עוד – תשאל

  אבל כאמור – הצרכים הם יותר מרק אחסון.

 • עודד ל  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 2:09 pm

  שימו בכל דף קישור לדף התרומה לאתר.
  תבנו את התרומה באופן הכי ידידותי-למשתמש שאפשר (זו נקודה קריטית בתרומות!).
  תרשמו הצעה להקף התרומה השנתית
  (כן, הצעה, לא להשאיר את זה לניחוש הגולש;
  ולא לנסות לחלק את מספר הגולשים לסכום הדרוש – מספר הגולשים גדול בהרבה ממספר התורמים).

 • אורי ב.  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 2:14 pm

  אי אפשר לחיות מתרומות מהסוג הזה בארץ.
  זה לא ריאלי, אנחנו יודעים מה הנתונים בשווקים יותר גדולים.

 • מרים איתן  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 2:18 pm

  אורי שלום,
  הצטערתי מאוד לקרוא את רשימתכם על הקשיים של רשימות. אמנם לא כתבתי זמן רב משום שלא הייתי בקו הבריאות אך המשכתי לעקוב ולקרוא, להנות וללמוד.יש לי הצעה לתמיכה של חברת תוכן שעשויה להתענין, ויש לי קשר משפחתי אליהם, אך אינני יכולה לפרסם את שמם ברבים. אני מעריכה מאוד את רצונכם לפעול בשקיפות, אך יש דברים שכדאי לשמור בדיסקרטיות. אם תהיו מעונינים, אנא פנו אלי בדו'אל שלי ואשתדל ליצור את הקשר.

 • אני שוב (איציק)  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 2:25 pm

  לגבי התעבורה אני מניח שאתה מתייחס לוחדש, כלומר 200 GB לחודש.
  אין לי מושג כמה מאמרים יש באתר, אבל הנפח של ה database נראה לי זניח יחסית לתעבורה.
  ברשימה השניה הערכת את העלות ב כ 5000$ לחודש.
  אתה יכול לומר איך חילקת ל:
  1) איחסון
  2) תקשורת
  3) מימון של מתכנת
  כמו כן, בהנחה שיש מערכת יציבה של בלוגים, איזה פעילות שוטפת דרושה מהמתכנת ?
  פעילות שוטפת אחרת ?

  בנוסף ציינת שמודעות דוגמת גוגל לא יכסו את העלות. איני מכיר אותכם, – האם יש למישהו מיכם נסיון בעבודה עם פרסום באינטרנט או בניהל אתרים עם כמות תעבורה בסדר גודל כזה ?

 • אורי ב.  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 3:03 pm

  מתכנת סביר בASP בחצי משרה הוא בערך שתיים וחצי
  השאר הולך לאחסון ושרתים בלעדיים ותקשורת. כן זה לחודש.
  זה סדרי גודל כמובן, יש כאלה שיכולים להוזיל את העלויות מעצם המבנה שלהם.

  הפעילות השוטפת אחרי יציבות היא פיתוח מתמשך – התחום מתפתח, העומס גדל, קוד של אפליקציית תוכן לא יכול לעמוד במקום כי כמו כריש הוא ימות.

  גוגל בכמות התעבורה שלנו וסוג התוכן ייצר גג כמה אלפי שקלים בודדים, שהם כמו פלסטר לפצע פתוח.

  וכן – לשלושתנו רקע בניו מדיה ואינטרנט, ואנחנו יודעים על מה אנחנו מדברים.

 • קובי (קומפיובר)  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 3:22 pm

  שלום רב, הייתי רוצה להציע הצעה שאולי תאפשר לכם לקום על הרגליים מבחינה כספית שיוקצה למימון האתר. אנו בחברת קומפיובר בונים אתרים ומאחסנים אותם על שרתינו בחוות השרתים של אינטרנט זהב. כפי שמצויין בכתה ב YNET יש לכם עשרות כותבים ויותר. מה שאני מציע הוא שבמקום לשים פרסומות באתרכם, תציעו אתר תדמית במחיר זול עבור כל כותב ותציינו שהדבר נועד להמשיך ולהחזיק את אתרכם באמצעות גיוס כספים אך תוך מתן תמורה הולמת לכותבים עבור אותו כסף. אתם תקבלו 50% מעלות בניית האתר עבור הכותב שלכם ואנו 50% כולל אחסון חינם לשנה הראשונה על שרתינו ודומיין בינלאומי. אם ההצעה נשמעת לכם, הנכם מוזמנים ליצור קשר דרך האתר.
  תודה ושבת שלום,
  קובי ברקוביץ.
  קומפיובר.
  http://www.compuber.net

 • גיא  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 3:40 pm

  מועצת הפיס לתרבות ואמנות..

  http://www.pais.co.il/Pais/About/Moaza/

 • איציק  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 3:55 pm

  לדעתי,
  ומניסיוני הרב/מועט (תלוי מאיזה זוית)
  עבור 200GB לא צריך שרת יעודי.
  חבילת איכסון תעלה בין 100$ ל 200$ בחודש.
  יש לכם בממוצע 25000 "יוניק ויסיטס" לחודש.
  לפי CTR צנוע של 10% זה 2500 קליקים.
  השווי של 2500 קליקים יכול להשתנות מאוד אבל נניח שזה שווה 1000$.
  נשאר לך 800$ למתכנת.
  זה אמור להספיק לתפעול שוטף.
  נראה לי שאתם יכול להגיע לרווחיות עם קצת עבודה של SEO,לא סתם יש הרבה אתרים שמשלמים לבלוגרים.
  קצת לא ברורה לי התמונה שאתה מציג.
  להרשם לגוגל אדסנס ולהוסיף פרסומות באתר שלכם זה עבודה של שעתיים.
  למה לא לנסות ולבדוק ?
  אולי תראה שממחר יש לכם הכנסה יומית של 100$.
  אנשים מוכנים לשלם הרבה כסף עבור אתר עם כמות תעבורה כזו.
  אתר עם הכנסה חודשית של 2000$,
  זה כמו פיקדון של 500000$ בבנק.
  אני מוכן לקחת את האתר אלי….
  כל ספקית תוכן שתציע לה את האתר צריכה לעוט עליו כמוצאת שלל רב ובחינם.
  כל הצעה כספית קטנה מזו ואתם מפסידים כסף.
  דבר ראשון שהייתי מנסה, בעבודה של שעתיים, להוסיף אדסנס ולראות מה התוצאות.
  חוץ מזה צריך קצת עבודה של SEO כי מילות החיפוש של google שמובילות אליכם לא ברורות ( מקון ראשון "gay xxx").
  הפרסום באינטרנט עובד.
  תישאלו את המייסדים של גוגל.

  חוץ מזה, אני לא יודע מה מדיניות ה"אבטחה" שלכם, ומי אחראי על הדברים הטכניים,
  אבל יש כמה לינקים אצלכם שכל האקר מתחיל מנסה, ואצלכם הם לא מוגנים.

 • שפי  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 4:10 pm

  אורי, לא שמעתי שהוותיקן הכריז עליך בתור מועמד לקדוש.
  ומה כל-כך קדוש באתר הזה שאתה מקריב את עצמך למענו.
  הצביעות שלך גובלת בנוכלות. איפה אתה ואיפה חבוט (שכותב סיפורים יפים, עם נשמה, קראתי כמה ב"במה חדשה") שגם אותו אני לא מכיר אישית.

 • unknown  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 4:35 pm

  CTR צנוע של 10% ?! מקווה שהתכוונת ל 1%.. צנוע כמובן..
  אם יגיעו ל2-3 % CTR זה יהיה טוב.

 • אורי ב.  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 4:38 pm

  לאפליקציה שלנו צריך.
  וה-CTR שלך לא תואם את המציאות

 • אורי ב.  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 4:40 pm

  אולי באמת תשאל את יריב מה דעתו עלי אם אתה כל כך אוהב אותו.
  הדיבורים שלך גובלים בדיבה. אין לי כוח לכל זה.

  האתר הזה יקר לליבי, מה לעשות. לא קרה לך להשקיע במשהו רק בגלל זה?

 • unknown  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 4:44 pm

  איציק:
  * המחיר לקליק לפי הנתונים שציינת הוא 1.6 ש"ח (לפי 1000$ ל2500 קליקים) שזה קצת מעל פי 2 מהממוצע.
  * SEO כמו כל פרסום או שירות עולה כסף ולפי נותני השירות בארץ ההשקעה בד"כ לא מצדיקה.
  * 100$ יומי זה 3000$ חודשי.
  באותה מידה ניתן לקחת CTR של 1% ריאלי שזה 250 קליקים שהם בערך 150 שקל. נניח..

  בקיצור לעניין נחמד לפנטז והמציא נוסחא שמכניסה אלפי דולרים בחודש ומתבססת על נתון שגוי (מספיק אחד).

  למכור או למכור את רוב האתר ושהמייסדים ישארו עם חלק מהאתר.

  בידיים אחרות יכול להיות שהאתר יכול להתפתח ולשמר את פעילותו.

  סופ"ש טוב לכולם.

 • אורי ב.  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 4:44 pm

  אני אזרוק לך כפפה – תכתוב לי מייל ובוא נעשה שיחה קצרה בטלפון, אני אספר לך קצת פרטי רקע שנראה לי שחסרים לך ואולי דעתך תשתנה.

  אם אתה לא רוצה, אתה יכול להמשיך לפזר את ההשמצות הלא מבוססות שלך. המוניטין שלנו חזק מזה.

 • מגיב  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 5:07 pm

  התגובות שלך לאורי לא שוות אפילו התייחסות.
  כך אתה נוהג להשמיץ במשך כמה שנים רבים מהכותבים ברשימות, וזה מה שאתה ממשיך לעשות.
  הסובלנות שהופגנה כלפיך לאורך זמן מסתבר היתה
  אדישות גמורה, אם רשימות לא מעניין אותך
  למה אתה נכנס וקורא ומגיב?

  לאורי – אל תשים לב

 • יוחנן  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 5:22 pm

  העברתי לכם הצעה בדואר אלקטרוני.
  יוחנן
  http://www.quid.co.il

 • פנחש מוואי  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 5:29 pm

  שרת אמריקאי – גם ל-ASP עולה 50$ לחודש. גג.
  DREAM HOST עולה ל-120$ לשרת PHP לשנה. 300GB. תעבורה לא מוגבלת. אין סוף דומיינים. אין סוף מיילים. אתם בטח מכירים. קצת יותר איטי לישראלים. אבל כך גם alistapart. גם הוא בארה"ב. גם רוב ההמלצות שלך בניוזלטר.

  כוח העבודה של שלושתכם – זה פשוט. את זה יספקו החברים ברשימות.

  הניהול השוטף והסינון יתחלקו בין הכותבים ברשימות. אם ניתן להם להיכנס הם יכולים גם להבניס. כל חצי שנה – שלושה כותבים ביחד. אם אתם עדיין רוצים לשמור על מעמד – תהיו עורכי על שמאשרים סופית רק את השמות.

  ניהול חברים חדשים – שוב, הקהילה תיקח על עצמה ללמד את הקהילה. ככה פשוט. אם היא לא תיקח – תתקיים תורנות. אם לא ירצו – שיעזבו את רשימות. לקבל ולתת לקהילה. לא רק גרפומניה וקוראים.

  מתכנת – ניתן לקבל מענקים קלים מהפיס ומאיגוד האינטרנט למען המרה של הקוד פה לקוד פתוח. או אז הפיתוח יהיה קל יותר כי יהיו עוד מפתחים. ממילא זמן הפיתוח שלו הוא כשלושה חודשים. לא יותר. המערת צריכה לעבור לקוד פתוח. לעלות לשרת. ומכאן – צוותי מפתחים (בקוד פתוח – שרבים כמותם יש) ישמחו לקחת את המערכת צעדים רבים קדימה. שפות נוספות, יישומים חדשים, יעילות המערכת.) ברגע שמערכת כזאת תועבר לאנגלית – היא כבר ממש לא תצטרך מפתח בתשלום.

  עלויות הפיתוח לשלושה חודשים – המימון יבוא מתרומות. באנרים זמניים וקצבה של מוסד זה או אחר – איגוד או פיס.

  שתף את הקהילה. היא תחזיר חזרה.

 • צביקה בשור  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 5:48 pm

  תנו לקהילה להציל את רשימות.

  http://incharge.co.il/?p=33

 • יוחנן  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 5:50 pm

  שלום,
  כמנהל ובעלים של האתר קוויד, אוכל להציע את הפתרון הבא:
  1. אחסון האתר, על כל מרכיביו, עם 50GB אחסון ו-500GB תעבורה חודשית (אשמח לדעת מה הייתה המגמה של התעבורה בחודשים האחרונים, ואם יש צורך, אוכל להציע יותר תעבורה חודשית). כל זה תחת ממשק windows 2003) וניהול עם Helm.
  בסיס נתונים MSSQL.
  50 משתמשים בו-זמנית לניהול בסיס הנתונים (אתם רק שלושה).
  תמיכה ב-PHP
  תמיכה ב-Ajax
  ללא הגבלת תת-דומיינים
  ועוד ל מיני דברים מעניינים.

  2. פרסום: יש דרכים ושיטות אחרות לפרסום באינטרנט, גוגל מתאימה לאתר כזה אם תתבצע "תפירת חבילה". אתם מוזמנים לדבר איתי בנושא.

  3. אתם בהחלט צודקים בכל הקשור לעומס על המתנדב הבודד. גם כאן, יש רעיונות ודרכים אשר בוודאי יאפשרו פיזור העומס על פני מספר רב יותר של משתמשים.

  4. לגבי מתכנת, מערכות קוד פתוח הגיעו לשלב של בשלות המרפשר לכם להשתמש בהן עם מינימום שינויים (ואני בטוח שגם כאן, קהילת הקוד הפתוח תשמח לעזור). דוגמה לכך: מערכת ג'מולה ב-PHP.

  5. ההצעות לאתר בארה"ב נכונות וחשוב לשקול אותן (פנחש ואחרים). יחד עם זאת, המחירים בארה"ב זולים בהרבה מאלו שעלו כאן (סדר גודל של 10 ד' לחודש עבור הצרכים שלכם !).

  בכל מקרה, חשוב שבעל הדעה לא יהיה (תמיד) בעל המאה, המשיכו להשמיע דעתכם, אשמח מצידי לסייע בכל מה שאוכל.

  יוחנן ועקנין

 • אורי ב.  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 6:17 pm

  הם לשיירד הוסטינג ולא לשרת ייחודי ואנחנו צריכים בקרוב שניים.

  וזה החלק הזול. מה שיקר זה לשלם לפיתוח. בעיקר ההוצאה הראשונית של המעבר. וגם קוד פתוח כמו שכתבנו בש"ות הוא לא קסם ולא מבטיח כלום.

  בואו נמשיך לחשוב בגדול, כבר קיבלנו כמה פניות טובות ונמשיך לעדכן.

  מודה לכולם.

 • RESIMOT  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 6:30 pm

  אתם אנשים נפלאים!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  פשוט אין כמוכם!

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 7:19 pm

  קיימת אפשרות לאחסון של 200 ג'יגה, עם תעבורה של 2,000 ג'יגה – נראה מרשים, במחיר מצחיק של 10.49 דולר לחודש.

  הוסטינג היום הוא כמעט חינמי

  https://www.godaddy.com/gdshop/hosting/shared.asp?ci=9009

 • leobeer  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 7:27 pm

  אני מוכן לחכור את האתר ל 25 שנים, אני מתחייב לתחזק אותו כראוי, להיות אחראי לכל הוצאות ומשאבי הניהול לפי מסמך שנעצב יחד.

  בתמורה אני מבקש להציב באתר מודעות טקסט, מספר המודעות והרכבן יצויין אף הוא בחוזה.

 • כותבת כאן  ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 9:04 pm

  לך הבייתה. נמאסת על כולנו.
  ועכשיו ממש עברת את הגבול.
  זה לא עניינך מה שקורה כאן.
  זה הבית שלנו. תפסיק להדחף.

  ואורי אין טעם לנסות, לא לכבודך להוכיח לאיש הזה כלום. תתעלם.

 • פנחש מוואי  ביום אוקטובר 13, 2007 בשעה 12:26 am

  הרמתי ידיים.

 • שלומית הברון  ביום אוקטובר 13, 2007 בשעה 12:38 am

  אני רוצה להביע את תמיכתי, אני בירח דבש במרוקו ונכנסתי רק לראות מה העניינים כדי לקבל את הבשורה המדכאת הזו! אני מחזיקה אצבעות מרחוק, ומבטיחה לעשות כל מה שאוכל ברגע שאחזור – שלומית הברון.

 • ailaG  ביום אוקטובר 13, 2007 בשעה 1:16 am

  בקשר לאחסון, למה באמת לא בארה"ב?
  על פניו נראה ש servage.net למשל מציעים את מה שאתם צריכים ויותר, במחיר סביר לגמרי.

  בקשר לפיתוח, אם לא תמצאו מי שיעביר את התוכן לפלטפורמה כמו WordPress MU, צרו קשר.
  אין לי מספיק רקע טכני ב WP וכדו', אבל יש לי רקע ב PHP ואני מתעסקת בעבודה עם CMSים שכתבתי, שזה תחום שכן.
  עדיף לכם כמובן אנשים שיש להם רקע ב WP, אבל אם אין.. אני ב ailagg בג'ימייל.

 • אורי ב.  ביום אוקטובר 13, 2007 בשעה 1:43 am

  המחירים שאתם מצטטים לאחסון הם לשרתים בשיתוף ואנחנו צריכים שרת ייחודי, כנראה שניים.

  ושוב – הוסטינג זאת הקטנה בדאגותינו.

 • אורי ב.  ביום אוקטובר 13, 2007 בשעה 2:34 am

  אם זה רציני שלח מייל

 • רונית  ביום אוקטובר 13, 2007 בשעה 9:46 am

  המקום הזה הוא הבית המקוון שלי כבר ארבע שנים. למרות שמדי פעם אני נעלמת/נאלמת.
  אעשה כל מה שאפשר כדי לעזור. ובינתיים אפיץ את הפוסט הזה בתפוצת נאטו.
  רונית

 • שרון רז  ביום אוקטובר 13, 2007 בשעה 9:51 am

  אמנם כבר שירשרתי תגובה ראשונית אצל חלי בבלוג אבל אני מרגיש שאני צריך להגיב גם כאן. צר לי על כך שאיני יכול להצי עממש פתרונות כי איני מומחה לענייני אינטרנט וטהשוק הזה אלא רק להציע מציאת מממנים כבדים, חברות היי טק, חברות אינטרנט, אנשים בעלי אמצעים וכ"ו.

  מה שרציתי בעיקר לכתוב הוא את תודתי מעומק הלב אליכם אורי, ירדן ואילן. אתם עושים עבודת קודש ייחודית וחשובה. האתר נפלא, מרתק, מתחדש ומעניין, הכי מעניין, עם כותבים מצויינים ונושאים מעורר מחשבה ומלמדים.
  אני מכיר את עניין לתפעל אתר אינטרנט ופעילות מתוך התנדבות וללא מטרות רווח ואת הקשיים הרבים הכרוכים בכך בתוך כל שאר לחצי הקיום והחיים. אני מעריך את מה שאתם עושים בצינעה ובאומץ ואני כאן כדי לחזק את ידכם. תודה רבה. ובהצלחה כמובן, היא ראוייה.

 • יואב  ביום אוקטובר 13, 2007 בשעה 10:48 am

  1. לקחת איש שיווק מתנדב מתוך האתר שיסגור כמה חסויות ארוכות טווח (אין לי מושג מה נתוני התעבורה וקצב הגידול , אבל איש שווק טוב יוכל להוציא מחיר טוב) .
  2.זה נשמע מצחיק – אבל אני מאמין שלמכור את האתר למישהו שיעשה בו כרצונו זו תהיה טעות ולכן אני ממליץ להעתיק את המודל של ברצלונה בכדורגל או גרין ביי בוויסקונסין – ארה"ב שבעלי המניות הם כותבי ומשתמשי האתר. לצורך זה צריך איש מקצוע מתוך כותבי או קוראי האתר שיארגן את הדמוקרטיה הזאת.

 • קובי (קומפיובר)  ביום אוקטובר 13, 2007 בשעה 12:31 pm

  תשתפו פעןלה עם חברת אחסון ותכנות כך שגם הם ירוויחו וגם אתם.
  אני כבר הצעתי משהו אבל לא קיבלתי מענה.
  בלי כסף לא תתקדמו לאף מקום, כי אנו חברות למטרות רווח ופרנסה.
  אם הייתי יכול לעזור חינם הייתי בכיף אבל זה לא אפשרי, אז בואו נחשוב על שיתוף פעולה לרווחים משותפים.
  http://www.compuber.net

 • אורי ב.  ביום אוקטובר 13, 2007 בשעה 1:38 pm

  אני מבקש מהמגיבים להקל עלי ולשלוח אלי מייל כשמדובר בהצעות קונקרטיות, אחרת אני עלול להחמיץ את זה.

 • אילת  ביום אוקטובר 13, 2007 בשעה 2:15 pm

  קודם כל, מאחלת לאורי וירדן שיימצא ההון (הממשי והאנושי) כדי להמשיך את הפרויקט המבורך והמעשיר הזה.
  שנית, דוד וגיא הציעו לפנות למיטיבים של מומה ולמפעל הפיס, כדי לקבל סיוע. צר לי לאכזב, אבל כמנהלת מומה לשעבר, אני יכולה להעיד בעצב שאלה לא פתרונות ריאליים.
  מומה נסגר ב-2002 והוחזר לאחר חצי שנה בזכות תרומה של משפחת למלבאום, בתמורה להקמת מיני-אתר לזכר בתה. לאתר דווקא לא היתה בעיית איחסון, בתור אתר המשתייך לאתרי קשת אינטראקטיב, אלא בעיית תחזוקה שותפת. תמיכתה של המשפחה כללה גם חלוקת רווחים מהכנסות שנבעו מהפניות לאתרים מסחריים המוכרים מוצרי מוסיקה.
  קשה לי להאמין שמשפחה פילנתרופית תעניק סטיפנדה חודשית לאתר רשימות, גם אם יוקצה לה מקום לפרסם כתבים והגיגים של בן המשפחה…
  לגבי מפעל הפיס – לכאורה, זהו בדיוק המקום. למעשה, מדובר במוסד איטי, שקובע פרויקטים עתידיים שנתיים מראש, ומשקיע רק בדברים ששמו יכול להתנוסס עליהם בגאווה ולעיני כל.
  אורי, האם יש אתרים דומים בחו"ל שניתן ללמוד מהמודל שלהם?

 • אורי ב.  ביום אוקטובר 13, 2007 בשעה 3:10 pm

  לצערנו רב מה שאפשר ללמוד מתנדף בגלל ההבדלים בגודל השוק ובמודל התוכן.

  אבל – בהחלט יש מודלים של יצירת מקורות הכנסה תוך שמירה על אופי האתר.

  יש אלינו פניות ראשוניות ונעדכן בהמשך

 • אתי  ביום אוקטובר 13, 2007 בשעה 6:41 pm

  ראשית תודה לכם מכל הלב על הפרויקט עד כה ועל השקיפות ונקיון הלב. אינני בקיאה בעניני אינטרנט אך כשלב ראשון אני מציעה לפתוח רשימה כדי לרכז את כל התכתובת בנושא – אפשר לקרוא לה פרשת דרכים -וכ"א מרשימות יוכל להעלות בה פוסט. לפני הכל כל מי שרוצה להתנדב ולעזור יכתוב שם את שמו ובאיזה תחום הוא יכול להושיט עזרה. אתם מצד שני תיידעו אותנו, תעלו בקשות קונקרטיות ו/או כל דבר אחר.
  אני לשרותכם.

 • יונת  ביום אוקטובר 13, 2007 בשעה 9:51 pm

  אורי וירדן, מאחלת לכם שתמצאו פתרון מוצלח. בינתיים אני עוקבת אחריכם התשומת לב, כי גם אצלנו באתר "באופן טבעי" יש דינמיקה דומה. בינתיים אנחנו מנסים לפתור את זה באמצעות תשלום וולנטרי, אבל לא ברור לי אם זה יוכל להיות פתרון בר-קיימא לטווח ארוך.

 • ערן  ביום אוקטובר 14, 2007 בשעה 1:57 am

  אני מתקשה להבין מה הבעיה.
  אם אתם מוכנים לסגור את האתר, בוודאי תסכימו למסור אותו בחינם לגורם רציני כדי שימשיך לתפעל ולפתח אותו.
  אני מכיר כמה אנשים וחברות שישמחו לקבל את רשימות (ואני ביניהם).

 • אורי ב.  ביום אוקטובר 14, 2007 בשעה 2:12 am

  באמת יפה מצד האנשים שמוכנים לקבל את הפרויקט
  עתיר המאמצים והמשאבים הזה במתנה.
  לפחות היינו רוצים שתפנו אלינו בדואר ותספרו על עצמכם קצת, שנוכל להבין האם באמת נכונות לפרויקט חיים כאלה טובים ואורכי טווח בידיים שלכם.

  בינתיים – לא קיבלת למייל שום פנייה כזאת.

  מה שאנחנו מנסים לעשות זה להבטיח קיום ארוך טווח לפרויקט. נקודה. וכל שותף שיכול לתת הזה – נדבר איתו.

  אבל – אם זה מישהו שמתכוון לקחת את כל ההשקעה, בעיקר ההשקעה המצטברת של הכותבים, שידעו שהם מצטרפים למשהו בלתי מסחרי, ולעשות ממנה כסף, אז חוקי המשחק משתנים.

 • אורי ב.  ביום אוקטובר 14, 2007 בשעה 2:13 am

  נכונות=נכונים
  אורכי= ארוכי

  קיבלת= קבלתי

  הזה= את זה

 • חיים  ביום אוקטובר 14, 2007 בשעה 8:55 am

  אז לא הבנתי, אתה מעדיף לסגור את האתר ולא לתת אותו לגורם מסחרי שיבנה עליו מודל עסקי בר קיימא שיאפשר את המשך קיומו לזמן רב?

  משהו פה לא מסתדר לי.

 • גיל  ביום אוקטובר 14, 2007 בשעה 10:06 am

  מקימי האתר מעוניינים ובצדק, לשמור כמה שיותר על הרוח שעמדה מאחורי ההקמה שלו. אין שום בעייה לתת אותו לגורם מסחרי כלשהו אבל אז לך תדע מה הם יעשו אותו. ברגע שהם נותנים אותו לגורם שלא מחויב לאיכות ולעצמאות של התכנים באתר, כל הייחוד שלו מאתר בלוגים אחר יעלם. הרי אם הם היו רוצים הם היו יכולים להעביר את כל הבלוגים לישראבלוג או לתפוז ואז מה עשינו בזה? רשימות הבדיל את עצמו ובצורה מרשימה מאתרי בלוגים אחרים, וברגע שהוא יהיה כמו כולם סביר שגם האיכות שלו תרד.

 • לאה  ביום אוקטובר 14, 2007 בשעה 12:02 pm

  למה לא לאפשר שילוב של מודעות טקסט )גוג) בדפי הרשימות. כל ההכנסות הראשוניות ילכו לכיסוי עלויות, הכנסות נוספות יתחלקו עם בעלי האתרים.

 • אורית עריף  ביום אוקטובר 14, 2007 בשעה 12:03 pm

  רק רציתי להגיד שאני כאן, מודאגת יחד אתכם. מבחינה מעשית וטכנית אתם מדברים סינית באזני כך שאין לי כלכך מה לאמר או להציע. הלוואי הלוואי וימצא פתרון. אנא עדכנו בכל התפתחות. תודה על הכל!

 • אורי ב.  ביום אוקטובר 14, 2007 בשעה 1:17 pm

  זה ודאות, ככל הניתן, לגבי עתיד הפרויקט, בשלב זה לא רלוונטי מבחינתנו "למסור אותו" אלא, כאמור, אנחנו מחפשים שותף, בין אם זה יהיה כרוך במסחור מסוים, ובין אם זה יהיה שותף שלא למטרות רווח.

 • שי  ביום אוקטובר 14, 2007 בשעה 8:40 pm

  כמה אפשרויות פשוטות ועובדות:

  1. פרסומות גוגל. עם יוניקים כאלה, אתם תכניסו מספיק כסף כדי לממן אחסון. בחישוב פשוט, זה כבר יכניס לכם כ-1000$ לחודש, שמספיק לממן יותר משרת אחד.

  2. קיימת האפשרות הידידותית, להציע לבעלים דוניישן. זה עובד וקיים בכל העולם, תנו חשבון בנק, או יותר פשוט חשבון פייפאל, אני בטוח שאנשים יסכימו להפקיד לכם כסף. אני אסכים.

  3. וגם, לגבי האחסון. אתם יכולים לשים חסויות. זה לא דורש פרסום, אלא רק לוגו קטן. למשל, אתר כמו נטוויז'ן, או תפוז, או הארץ, שיש להם מערכת אחסון משלהם, ומפתחים, ודאי יסכימו לארח אתכם בתמורה לחסות בראש העמוד.

  והכי חשוב –
  אל תשאלו אותנו הבלוגרים. אם תתחילו לשאול יותר מדי, זה לא יקרה. מנסיון שלי, לעשות זה הדבר הנכון. אחר כך, אפשר תמיד לשנות.

  בקיצור, זה אפשרי. אשמח לעזור בכל דבר.

  שי עדן

 • יעקב אייזנמן  ביום אוקטובר 15, 2007 בשעה 12:36 am

  לאורי ב. שלום,
  אני ראש מסלול תקשורת דיגיטאלית (מולטימדיה) בבביה"ס לתקשורת במכללת "ספיר". אינני אחד הכותבים אך אני קורא נלהב של המתפרסם. עקבתי אחרי התגובות בעקבות הפירסום על קשייכם. נראה לי שהפתרון הנכון להמשך פעילותכם יכול לבוא מגוף שאיננו מסחרי כגון גוף אקדמי. בדקתי בדיקה ראשונית עם מחלקת המיחשוב של המכללה ומצאתי אוזן קשבת לאפשרות של איחסון וטיפול שוטף. אשמח עם תיצור איתי קשר להמשך בדיקת הנושא.
  יענקלה

 • אורי ב.  ביום אוקטובר 15, 2007 בשעה 1:36 am

  אני לא יכול לראות את המייל שלך.

 • פלג מיכאלי  ביום אוקטובר 17, 2007 בשעה 12:12 pm

  שלום.

  קראתי את הרשימה ואת מרבית התגובות שאחריה, ואני חייב לציין מספר דברים, וגם להציע רעיון פרקטי.

  קודם כל, הכנסת "שותף עסקי" לרשימות שיהפוך את רשימות מאובייקט התנדבותי (ועם כל הביקורת שיש לי על רשימות כעל מנוע מסנן שבמידה רבה תורם לשמרנות בכתיבה הישראלית, הוא עדיין אובייקט התנדבותי, וזכויות רבות עומדות לו בעקבות כך) לסתם אתר – פשוט סתם אתר – זו פעולה שמרגישה לי כמעט פשע. שוב, יש המון דברים בקונספט של רשימות שאני לא מתחבר אליהם, אך אני משוכנע שאזיל דמעה אם אראה גוף עסקי מרוויח מאחורי רשימות (במידה שהיא מוגזמת; ה"פרסומונת" הקטנה ל-sweethome בתחתית העמוד היא באמת בגדר הכרת תודה סבירה), וארגיש כפי שאני מרגיש כלפי מיזמים אדירים כמו Flickr – שקהילה (או אוסף קהילות), שיכלה לעבוד (לא הרבה!) בשביל לעשות לעצמה מיזם מבלי שענק כלכלי יעמוד מאחוריו, מעצלות – או מבורות – הניחה את המושכות ונתנה לכסף לנווט.
  חשוב: מיזמים – גם אם הם עצומים בגודלם – יכולים להתנהל בלי ענק כלכלי מאחורה. ככה מתנהלת ויקיפדיה. ככה מתנהל פרוייקט מוזילה-פיירפוקס. כך יכול להתנהל גם אתר רשימות.

  קראתי פה תגובות שהן שונות מאד ממה שתיארתי פה: איריס, למשל, כתבה ש"נמאס לה לכתוב בחינם", ושלושים אלף הכניסות החודשיות שיש לה לאתר גרמו לה להתחיל לחשוב על איך אפשר להרוויח מזה; מעולה, אין לי בעיה אם זה שאנשים רוצים להרוויח כסף מהכתיבה שלהם, אך אני חושב שפלטפורמת רשימות, שהיא – שוב – פלטפורמה התנדבותית, היא לא הבית לזה.
  קראתי פה גם הצעה על סיפוח לשחקן בינ"ל כמו "מייספייס", שזיעזעה אותי עד עמקי נשמתי – מייספייס הרי שייכים לתאגיד News Corporation, קונגלומרט מדיה מהגדולים בעולם. האם "הסתפחות" לדבר שכזה, אם לא מדובר ברווח אישי של יוזמי רשימות, יש בו משהו חיובי? באמת – לשלם מחיר כה כבד, רק כדי להימנע מהפעולות הדרושות כדי להשאיר אתר כזה בחיים? האם לא עדיף לשלם מכיסנו? (זה, הרי, יעלה לנו הרבה יותר בסופו של דבר…)
  תרומות, לעומת זאת, הן עסק נפלא – לינק לאפשרות לתרומות (אפשר PayPal, למרות שאני אישית בעד מתודת ה"מטבע של חמישה שקלים בדואר"…) יכול להיות פתרון לא רע בכלל, ובסופו של דבר, אם עם ישראל ירצה ברשימות, הוא יתרום לרשימות, ורשימות תחזיק מעמד. תרומות יכולות לממן לא רק את עלות האחזקה של האתר, אלא גם משכורת לאיש טכני, משכורת לאיש תוכן (צריך?) וכו'. שוב – ויקיפדיה היא מנוע עצום, והוא מתקיים על תרומות. וכן, זה אפשרי גם בקנה מידה ישראלי.

  משהו אחד לגבי משהו ששפי אמר: "מה אנשים מוכנים לעשות כדי להשתייך" – ובכן, איני יודע מהו הקונטקסט הכולל שבגללו שפי רשם מה שרשם, אך אתייחס למלל בלבד. צריך להפריד ב"רשימות" בין שני דברים – להיות חלק מ"אתר רשימות" (notes.co.il), או להשתמש ב"פלטפורמת רשימות", הלא היא הפלטפורמה המיקרוסופטית שאורי וחבריו בנו לצורך אתר רשימות. חשוב מאד להפריד בין השניים, כי כפלטפורמה ולא כאתר, מדובר בכלי בעל פוטנציאל גדול (אם כי חבל שנכתב בטכנולוגיה שנכתב, אך זה נושא אחר), ואכן, כפי שטענו בוניו בעבר, הוא יכול להוות פתרון לכותבים טובים (ולא טובים) שלא מעלים את מילותיהם לאינטרנט בגלל מגבלות טכנולוגיות. הפלטפורמה, למי שלא הבין, היא הממשק של העלאת הטקסטים, התמונות וכו', והצגתן.
  לעומת זאת, "אתר רשימות", כלומר – הבמה שאתר רשימות נותן, בניגוד לפלטפורמה עצמה, מהווה בחירה עיתונאית, עריכה – כותבים צריכים לעבור סינון כדי לקבל את ה"זכות" לכתוב ברשימות – עד כאן בסדר, אך למעשה נוצר מצב מעניין – כותבים צריכים לעבור סינון כדי להשתמש בפלטפורמה, בעצם, ועכשיו הפלטפורמה עצמה, שהיא משהו חומרי ולא בחירת עריכה, שמורה לאלה שעברו את הסינון המאד-סובייקטיבי של אורי וחבריו. ובכן, נראה שבחלוף השנים, אנשים נהנים מהבמה של רשימות לא פחות מאשר הפלטפורמה, אחרת הפתרון שאני אציע ממש כאן ייראה טבעי כמו מים בנחל (ואולי אני טועה ובכ"ז ייראה טבעי? אקווה).

  לפני שאציע פתרון, רק כמה מילים על הטכנולוגיה שעליה מבוססת פלטפורמת רשימות. האתרים בנויים בשפה שנקראת ASP והיא טכנולוגיה מיקרוסופטית (שוב ענק כלכלי) שבניגוד לטכנולוגיית שרת נפוצה יותר בשם PHP, למשל, מהווה מכשול כלכלי, מכיוון שאירוח של פלטפורמה שבנויה ב-ASP חייב להיות על שרת Windows (במרבית המקרים יקר יותר משרת Linux) או לחליפין, להיעזר בתוכנות שונות שישכנעו את ה-Apache, למשל, להבין ASP (וגם הן תוכנות בתשלום). למיטב הבנתי, אין שום סיבה בעולם (מעבר לאינרציה) להמשיך ולעבוד עם הטכנולוגיה הנ"ל, שיתרונותיה לא עולים על חסרונותיה, כאשר ניתן להשתמש ב-PHP ולבנות איתו בדיוק מה שצריך בלי הרבה מאמץ (שוב, ויקיפדיה היא דוגמה טובה – היא בנויה ב-PHP שהיא שפה חופשית וחינמית, עובדת על שרתים של Linux, משתמשת במסד נתונים של MySQL [ברשימות משתמשים במיקרוסופט-SQL, שהוא – שוב – מסד נתונים לא חופשי ולא חינמי] שהוא מסד נתונים חינמי וכו'… בארץ נוטים לפתח חרדה מדברים חופשיים כאלה משום מה, ופונים מיד למיקרוסופט בתקווה שהתשלום יבטיח משהו…).

  הפתרון שאני מציע פועל בכמה חזיתות במקביל, ואני מניח שאפשר לקבל גם רק חלקים ממנו.
  קודם כל, לפתוח גישה נוחה לתרומת תרומות. אני מאמין שבאופן כללי פרויקט – חופשי והתנדבותי ככל שיהיה – צריך להצדיק את עצמו, במובן זה שאנשים שחשוב להם שהוא יתקיים מוכנים לשלם את המחיר של אחזקתו. זה כולל כמובן את הכותבים – במנוע הדפים האישיים שאני כותב בו, למשל, אנחנו הכותבים (ולא כולם) מחזיקים לבד בנטל ההוצאות (וזאת לא בעיה בכלל! אסביר בהמשך).
  שנית, יש למצוא אנשים שאיכפת להם ויש להם ידע טכני טוב, כדי לנסות ולהמיר את הפלטפורמה לפלטפורמת קוד-פתוח ב-PHP. זה חשוב גם כדי לחסוך הוצאות, אבל בעיקר בשביל להצליח לפתור את כל הבעיות (כולן!) שאורי הציג פה מבחינה כלכלית. אסביר מיד כיצד, ואתחיל עם כמה מספרים:
  – התעבורה באתר רשימות היא 200 ג"ב בחודש. לשם השוואה, התעבורה באתר הדפים האישיים בו אני כותב היא מגיעה ל-6 ג"ב בחודש בממוצע (16 ג"ב בשיא), ואצלנו יש כ-10 כותבים (ואנחנו מעלים גם גלריות תמונות שלמות).
  – נפח האכסון ברשימות, ביחס לתעבורה, הוא ככל הנראה זניח לחלוטין.
  – המספרים האלה הם בדיחה. הם – לכשעצמם – לא מצדיקים שום עלות. שרת פשוט ב-Lunarpages, (2.66 ג'יגה-הרץ, 1 ג"ב זיכרון) למשל, עם אכסון של 200 ג"ב ותעבורה של עד 2,000 ג"ב בחודש, עולה 210$ (לחודש), ואפשר להכפיל את האכסון בתוספת של 30$ בחודש.

  התגובה הראשונה של אורי (ואחרים) לזה יכולה להיות – ואולי בצדק – ששרת כמו שהצעתי, למשל, בחיים לא יחזיק אתר כמו רשימות. אני מרים ידיים כאן ואומר – אוקיי, איני מבין (אולי) בסדרי גודל כאלה. אבל יש משהו שאני כן מבין בו, בתור המקים והמתחזק של האתר שבו אני רושם, כאמור – אתר זה יושב על אירוח שיתופי (shared hosting) ואני משלם כ-7$ בחודש, מקבל אכסון לא מוגבל (בארה"ב) ותעבורה של 350 ג"ב. הנקודה החשובה היא שבשביל לכתוב בלוגים עם תמונות ומדיות אחרות במנוע משוכלל ככל שיהיה, לא צריך יותר מזה!! שימו לב – 7$ בחודש. אני יכול לארח באתר שלי עוד עשרות כותבים, עם תעבורה גבוהה פי 10 מזו שיש לכל כותב כעת, בלי שהשרת (השיתופי!) שאני יושב עליו ישמיע חריקות. ב-7$ בחודש. (אגב, על ה-7$ האלה אני מאכסן עוד אתרים נוספים, כמו http://www.democratic.co.il ועוד).
  אז תארו לעצמכם מה אפשר לעשות בשרת ייחודי (dedicated server) כמו זה שהצעתי לעיל.
  אבל עדיין – תאמרו (ושוב, אולי בצדק) שזה לא מספיק. אתם יודעים, עסקתם בתחום, זה פשוט לא יספיק. צריך 5,000$.
  אני אומר – אחלה. אם זה כל-כך יקר לעשות את זה, חשוב: רק בגלל שזה כל-כך הרבה אנשים יחד על אותה הבמה (שימו לב: אותה הבמה! לא רק אותה הפלטפורמה), אז למה לא לעשות כמה במות?
  ופה הצעתי נכנסת לשלב המרכזי שלה:
  א. משחררים את הפלטפורמה לציבור. לשם כך דרושה עבודה של מספר חודשים על בנייה מחדש של הפלטפורמה ב-PHP, הרבה מאד QA, עבודות אבטחה חשובות כדי שניתן יהיה לשחרר את זה בקוד פתוח.
  ב. פונים לגופים שונים שמוכנים לארח "במת רשימות אחת" על האתר שלהם. מדובר בבמה אחת בלבד שלא תכיל יותר מכמה עשרות כותבים. חושבים שיהיה קשה למצוא? טועים. הנה, אני מארח אחת. אם צריך – שתיים.
  ג. הבמות יכולות להיות מחולקות סתם, או מחולקות לפי נושאים (למשל: רשימות-מדע וכו'…). אבל אין סיבה לעשות זאת, לדעתי, כי מדובר בפלטפורמה בלבד, והבמה של רשימות (כפי שאסביר בהמשך) תמשיך בשלה כרגיל.
  ד. באופן זה יוכלו להשתמש בפלטפורמה אנשים רבים שאינם "זוכים" להיכנס היום לרשימות. הרווחנו חמש פעמים.
  ה. למי שדואג לגבי ה"סינון" – אל חשש! – אתר רשימות, הבמה שבו, ימשיך לפעול כרגיל, ולהציג בעמוד הראשי שלו את הבחירות העיתונאיות שלו – אל תתבלבלו, זה לא יהיה נכון לומר עכשיו שאין לו בחירה עיתונאית כי הוא "מציג את כולם בעמוד הראשי בלי הבחנה" – הרי ההבחנה פשוט נעשתה עוד לפני-כן.
  ו. במילים אחרות: כל מי שירצה יבנה לו דף על פלטפורמת "רשימות" (אפשר לתת לה שם אחר). אם יש לו מקום לאחסן את זה, אחלה; אם לא, יפנה לאחד הגופים המאחסנים וזה יחליט לבד אם ברצונו לאפשר לו או לא (שוב, אצלי, למשל – אני מוכן לאחסן כל מי שרוצה בלי סינון. כבר עכשיו אני פונה לכל מי שקורא זאת – אירוח פשוט אצלי באתר, תחת מנוע WordPress שהוא מנוע לא רע בכלל וחופשי לגמרי, הוא חינמי לגמרי. אני שמח לתת במה לכל כותב, באופן עקרוני, עד כמה שאני מסוגל לעמוד בזה. ב-7$ שלי, כאמור, אני יכול לאכסן עוד עשרות כותבים, ולא איכפת לי לשלם עוד 7$ כדי לאכסן עוד כמה עשרות).
  ז. אם לא ימצאו גורם מאכסן (וימצאו) אפשר להתאגד ולשם חצי דולר בחודש לכל כותב ולממן אחלה שרת שיתופי ביחד, בארה"ב. בארץ זה יותר יקר, אבל רוב הכותבים ברשימות לא מקבלים כל-כך הרבה כניסות כך שזה יצדיק אירוח בארץ. (וגם אם כן, אפשר למצוא גם בארץ מחירים יחסית סבירים)

  ויקיפדיה, אם נחזור לרגע לדוגמה הזו, בנתה מנוע – המנוע עליו היא עובדת נקרא "מדיה-ויקי". הוא חופשי וחינמי ואני עצמי בניתי איתו לפחות 5 אתרים. זו הפלטפורמה. הבמה – הבמה שעליה משלמים כל התורמים לויקיפדיה – היא משהו אחר לגמרי; היא קרן ויקימדיה שמפעילה, בין היתר, את ויקיפדיה, ויקימילון וכו'.
  אתר רשימות, כפלטפורמה, צריך לפתוח את עצמו לעולם. ההשקעה שבלבנות את הקוד מחדש באופן פתוח ומאפשר שווה את זה, ואני אישית מוכן להיות (עם יכולותיי המוגבלות, אני יודע) מהיוזמים והשותפים בפרויקט כזה.
  אתר רשימות, כבמה, צריך להמשיך בבחירותיו העיתונאיות (אם הוא רוצה) ובזה יעסקו בהתנדבות מי שירצו – ויפרסמו בדף הראשי של רשימות את מאות הכותבים שהם בחרו כשווי-התייחסות, כפי שהם עושים היום.
  מדובר במערכת "דפים אישיים" – מה הטעם שיישבו כולם על אותו השרת, אם זה סתם עולה יותר כסף? מדוע שלא יהיה בלוג ב-www.notes.co.il/stav ובלוג נוסף, עם אותה הפלטפורמה בדיוק, ב-www.freeall.org/peleg ?

  זהו,
  האמת היא שיש לי עוד המון מה לכתוב על זה,
  אבל הרבה יותר משמעניין אותי לכתוב כעת, מעניין אותי לשמוע את דעתו של אורי ודעתם של כל אחד מן האחרים באתר הזה על מה שכתבתי, אם מבחינות טכניות, ואם מבחינות רעיוניות.

  אורי, אני משוכנע שאני ועמיתיי מוכנים לקחת פרוייקט כזה – ברמה הרעיונית – ולהתחיל לממש אותו. אנחנו נהיה זקוקים לאנשים נוספים איתנו – אבל – היי – זה רק מגביר את הכיף, לא?

  תודה,
  פלג.

 • צביקה נאור  ביום אוקטובר 17, 2007 בשעה 11:48 pm

  צר לי על מותו הקרב של רשימות? לא בהכרח – המודל המסנן הוא שורש כל הרע שהוביל את האתר לדעיכה איטית ובלתי נמנעת
  האלטיזם המתיימר שנעדר כיסוי מספק בתכנים המופיעים באתר ורמת הכתיבה הבלתי אחידה שהוא מציג כמו גם קיומם של אתרים רבים המגובבים בשטויות שמקומן הראוי בישראבלוג פגעו באתר לאורך השנים האחרונות והורידו מערכו
  מסיבה זו אין לו שוק בקרב אתרי תוכן אחרים
  אם וואלה או ווינט היו חושבים שהתאר הזה שווה משהו הם היו מטמיעים אותו בתוכם בשמחה
  הניסיון ה'שקוף' של שלושת המוסקטרים להסתיר את העובדה שאף אחד לא רואה לאתר הזה עתיד פשוט משום שרמתו הולכת ויורדת מדחי לדחי נאלח בעיני והוא בדיוק ההיפך הגמור מ'שקיפות' נטענת
  תם זמנן של האליטות
  איכויות ניתנות לאיתור דווקא במקומות מפתיעים
  השמרנות הרגה את החידוש
  הקפיאה במקום סתמה את הגולל על העתיד
  מה שלא מתקדם מתייבש ונופל
  ולראייה ראו מה קרה לאתר הרשת החברתית פייסבוק שהחל דרכו כאתר אלטיסטי עד שהיבן כי הכוח האמיתי טמון בהמונים ומרגע שפתח דלתותיו הפך לרשת חברתית אמיתית
  עשו כמותם ותגלו כי חיים חדשים מופחים באתר
  אז גם תגלו כי רבים מעוניינים לקחת אותו תחת חסותם
  המודל שלכם קרס
  ואתם עימו
  שאו ברכה על כך שהוכחתם שוב שהרשת אינה מיועדת לאליטות סגורות
  פשוט משום שהדבר נוגד את אופייה הבסיסי
  מחפשים מודל להצלחה?
  אל תלכו רחוק
  הסתכלו על מודלים קיימים ותגלו שההמונים יביאו את המזומנים ונותני החסות
  ובאשר לפחד מפני ירידת רמת הכתיבה
  אז ראשית בחינה מעמיקה של התכנים הקיימים כרגע באתר מגלה רדידות רבה שלא לומר חוסר כישרון משווע אצל רבים מהמשתתפים
  הרבה יותר פשוט לפתוח את האתר לכולם ולהעניק דירוג בצעים שונים לרמת הבלוג כפי שההנהלה מעריכה אותו
  באופן הזה תיווצר תחרות אמיתית בין הכותבים
  כאלו שרמת כתיבתם נמוכה ינסו לשפרה על מנת לעלות בדרגת הצבע
  ומי שיחפש רק תכנים גבהים ידע לזהותם מבין שלל הבלוגים שבאתר
  באופן הזה תוכלו לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה
  קרי: גם להציל את האתר באמצעות פתיחתו לשלל כותבים
  וגם לשמור על רמתו ועל יכולתם של הגולשים לברור לעצמם את הבלוגים הראויים להם לקריאה
  באופן הזה גם תוכלו לשמר את מעמדכם המורם מעם מבלי לוותר על כוח הסינון שנדרש לברוכין כמו אוויר לנשימה

  אני אולי לא מת על הגישה שלכם
  אבל נתתי לכם כאן רעיון ששווה המון

 • יערה נבות  ביום אוקטובר 17, 2007 בשעה 11:53 pm

  צביקה אתה גאון
  לפתוח את רשימות לכולם ולדרג את רמת הבלוגים לפי צבעים היא פשוט רעיון מצויין
  אני לא חושבת שמישהו עלה על המודל הזה עד היום ברשת
  באופן הזה האתר יהפוך פופולארי מאוד בעלי הון יגלו בו עניין
  והגולשים יפתחו ביניהם תחרות
  שא ברכה

 • יורם מלצר  ביום אוקטובר 19, 2007 בשעה 10:44 am

  1. קודם כל, תודה לכם על כל מה שעשיתם וכל מה שאתם עושים.

  2. אפשר בינתיים לחשוב על תשלום סמלי, חודשי, של כל בעל בלוג פה.

  3. זה ייתן קצת אוויר וקצת זמן לחפש ספונסורים.

  4. אשמח לקבל במייל איזשהו מושג על הצד הכספי, ולנסות לחשוב ולחפש מי יכולים להיות ספונסורים ובאיזה פורמט.

  5. שוב: תודה על הכל, על הנדיבות והזריזות והשכל הטוב והלב הנכון.

 • עידו הרטוגזון  ביום אוקטובר 25, 2007 בשעה 5:18 pm

  הייתי בחו"ל ורק עכשיו שמעתי על החדשות הנוראיות.

  קודם כל אני רוצה להודות לכם, כי רשימות באמת יקרה ונתנתה לי כל כך הרבה.

  אחרי שקראתי את רשימת השאלות והתשובות שמקושרת מכאן זה נראה כאילו חשבתם על הכל ואני מרגיש די חסר אונים.

  ומצד שני, אני לא מאמין שאי אפשר למצוא פתרון. חייבת להיות קרן שתתמך בעלויות הבכל זאת זניחות יחסית (בקנה מידה של חברות תרבותיות) של קיום רשימות, בסה"כ זה פרויקט התנדבותי בעיקרו (מצד היזמים וגם מצד הכותבים) שהערך התרבותי שלו עולה בהרבה עלות האחסון שלו.

  אם אתרים עבריים אחרים ברשת מקבלים תמיכה מקרנות ומשלמים לכותבים בזמן שיש להם הרבה פחות צפיות – אין מצב שרשימות לא יכול לקבל תמיכה.

  אני אנסה להמשיך לחשוב ולחשוב ולחשוב ולהתעדכן

  המון בהצלחה לכולנו

  חייבים למצוא פתרון

  עידו

 • רוני  ביום אוגוסט 13, 2008 בשעה 2:40 pm

  מקווה שהסתדר לכם

 • מואיז בן הראש  ביום נובמבר 23, 2008 בשעה 11:11 am

  אישית אני בעד עצמאות ושקיפות.

  אם צריך כסף למה לא לגייס אותו מפירסומות, פירסומות של האתר.

  האתר יהפוך לעסק, ויתנהל מפירסומות. בלי שום קשר לגוף זה או אחר.

  מה כל כך רע בזה?

  נראה לי שעושים יותר מדי הקשות מהפירסומות המבהילות והתכופות בטלוויזיה לפירסומת בסיגנון גוגל שמישהו רוצה לקשר אותך לשירות שלו. זה לא אותו דבר וזה גם לא נורא.

  אכן זה יהפוך את האתר לעסק, ואולי גם יכניס קצת כסף לפחות למנהלי האתר, אולי אם יהיה יותר כסף אפשר יהיה לחלק קצת כסף לכותבים על פי כניסות או משהו בסיגנון. אפשר לעשות את זה כמלכ"ר, זאת אומרת שכל הרווחים יילכו למנהלים ולכותבים ולא יעניקו רווחים לבעלי העסק.

  זה נראה לי הפיתרון הכי טוב, אבל כפי שאמרו כאן אחרים אני לא יודע באיזה סכומים מדובר.

  מזה חודשים יש המון בעיות טכניות באתר, אני אל מצליח כבר זמן רב לעדכן את רשימות הסוג, ולעיתים פוסטים לא תופסים וצריך להכניס עוד פעם, וכן הלאה, ועוד הרבה בעיות. אני הייתי מעדיף לראות כמה פירסומות גוגל או של האתר ולקבל ניהל טכני נכון.

טרקבאקים

 • מאת וובסטר 4 - חנן כהן ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 10:35 am

  אני מצטרף לכתיבה על "רשימות" ועל האפשרות לסגירת האתר בהתבוננות.

  רק העובדות, כפי שאני רואה אותן. בלי מסקנות.

  אולי ההתבוננות הזאת תעזור …

 • מאת שווה קריאה ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 11:25 am

  פתח בהדגשה – הפוסט הזה נכתב מעמדת מוצא שלא אומרת נואש, אבל היא מאוד מאוד מודאגת.

  פרויקט רשימות נמצא בנקודה קריטית ובהחלט נשקפת סכנה לחייו.

  החלטנו לנקוט שקיפות מלאה ולחלוק את המצב המורכב במלואו עם בעלי האתרים והקוראים מאחר ואנחנו מקווים לקבל כיוונים חדשים לפתרון. אם כיוון כזה עולה בדעתכם, אתם מוזמנים לשלוח אותו אל אורי, למייל coordinator ב- notes.co.il

 • מאת ׳‘׳œ׳•׳’׳“׳™׳‘׳™׳™׳˜ ביום אוקטובר 12, 2007 בשעה 9:24 pm

  ׳¨׳©׳•׳ž׳” ׳–׳• ׳ ׳×׳•׳•׳¡׳₪׳” ׳œ׳‘׳œ׳•׳’׳“׳™׳‘׳™׳™׳˜, ׳›׳—׳œ׳§ ׳ž׳“׳™׳•׳Ÿ ׳¢׳œ ׳¨׳©׳™׳ž׳•׳× ׳¢׳œ ׳¡׳£ ׳¡׳’׳™׳¨׳”.

 • מאת ׳‘׳œ׳•׳’׳“׳™׳‘׳™׳™׳˜ ביום אוקטובר 13, 2007 בשעה 12:09 pm

  ׳”׳×׳’׳•׳‘׳” ׳”׳×׳§׳‘׳œ׳” ׳‘׳‘׳œ׳•׳’׳“׳™׳‘׳™׳™׳˜, ׳›׳—׳œ׳§ ׳ž׳“׳™׳•׳Ÿ ׳‘׳ ׳•׳©׳ ׳¨׳©׳™׳ž׳•׳× ׳¢׳œ ׳¡׳£ ׳¡׳’׳™׳¨׳”

 • מאת dngzdisd ביום דצמבר 3, 2007 בשעה 2:04 am

  dngzdisd

%d בלוגרים אהבו את זה: